Štúdie realizované v Amerike a Kanade poukázali na jeho 10-percentný výskyt u populácie vo svete. Postihuje 13 percent žien a 8 percent mužov.
Stáva sa, že u pacienta sa určí správna diagnóza až po desiatich rokoch a medzitým môže vymeniť štyroch lekárov, povedal Kučera na dnešnej tlačovej besede v Bratislave.
Ochorenie má progresívny charakter. Prejavuje sa nepríjemnými pocitmi v končatinách. Pacienti ich charakterizujú ako mravčenie, pichanie a ťahanie. Symptómy sa zväčša zhoršujú večer a v prvej polovici noci. Medzinárodná organizácia venujúca sa syndrómu nepokojných nôh stanovila v roku 1995 štyri tzv. minimálne kritériá, signalizujúce uvedenú diagnózu. Sú to nutkanie na pohyb v končatinách pri pocite necitlivosti, ďalej motorický nepokoj, úľava pri pohybe a zhoršovanie príznakov večer a v noci.
Syndróm nepokojných nôh je porucha centrálneho nervového systému. Nezapríčiňujú ho podľa Kučeru psychické faktory alebo stres. Syndróm môže byť v niektorých prípadoch vyvolaný nedostatkom železa, ochoreniami neurologického charakteru či zlyhaním obličiek. Ťažkosti sa môžu zhoršiť aj vplyvom alkoholu či kofeínu. Výskyt syndrómu sa zvyšuje so stúpajúcim vekom, ale môže sa objaviť v rôznych vekových kategóriách vrátane detského veku. Podľa dostupných prieskumov na Slovensku sú vedomosti o tomto ochorení aj medzi odbornou verejnosťou pomerne nízke. Ako diagnóza zostáva syndróm často neodhalený a následne nesprávne liečený.