SME

Zdravotný problém alebo výmysel lekárov?

Označili v škole vaše dieťa ako problémové alebo hyperaktívne? Za týmito prejavmi sa môže skrývať zdravotný problém označovaný skratkou ADHD.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

„Tečú vám nervy“, lebo na vášho školáka sa opäť sťažovala učiteľka. Počas vyučovania vyrušuje, má problém sa sústrediť, vykrikuje, hoci otázku položila inému žiakovi, hocikedy vstane a prejde sa po triede. V školskej družine to isté: nevedia si s ním rady, majú problém dlhšie ho udržať pri jednej činnosti. No a cestou domov si s ním užijete svoje aj vy. Vlečiete nielen ťažký nákup, ale aj jeho školskú tašku na pleci a ono sa napriek striktnému zákazu rozbehne dopredu, na čo zdesení vo svojich predstavách vidíte, ako vletí pod auto. Zo zúfalstva a na radu učiteľov sa rozhodnete navštíviť psychológa, a ten vyriekne ortieľ - ADHD.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Naozaj diagnóza?

Na jednej strane sa vám uľavilo, že problémy nie sú dôsledkom vašej výchovy, na druhej sa však obávate, či dieťaťu také zaškatuľkovanie neuškodí. Alebo skôr patríte k rodičom, ktorí celí bez seba od hnevu diagnózu svojho dieťaťa považujú za výmysel lekárov?

Detský neurológ z Neurologického centra pre deti a dospelých Sinalgis Roman Mego vysvetľuje, že problematike ADHD sa venuje množstvo výskumov a odborných štúdií. „Vďaka tomu sme dospeli do štádia, že to, čo by sme ešte donedávna mohli označiť iba za akýsi „výmysel“, v súčasnosti vieme podporiť výsledkami objektívnych meraní. Technologické pokroky v genetike, v molekulovej biológii a v moderných zobrazovacích metódach umožňujú objasniť neurobiologické dysfunkcie, ktoré sú zodpovedné za prejavy ADHD,“ hovorí lekár.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že štúdie dokázali poruchy v neurotransmisii - prenose informácií v mozgu, za ktorú sú zodpovedné predovšetkým dopamín a noradrenalín. U jedincov s ADHD sa zistili zmeny v metabolizme mozgu aj v objeme mozgovej kôry a iných štruktúr mozgu, taktiež zmeny v elektrickej aktivite mozgu snímanej pomocou EEG.

Patrí k najlepšie preskúmaným

Aj psychologička Mária Sopková z ambulancie klinickej a poradenskej psychológie Narrativelife na otázku, či je ADHD ozaj zdravotný problém hovorí, že je to skôr poznanie neurológov, psychiatrov, psychológov a ďalších odborníkov vo svete, ktorí sa usilovali odhaliť a pochopiť príčiny porúch správania, hyperaktivity, impulzivity, porúch poznávacích procesov a učenia, porúch sociálnej prispôsobivosti u detí od dojčiat až po mladých dospelých.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorí, že počiatky tohto objavovania sa začali v 30. – 40. rokoch minulého storočia. Diagnózy ADD (Attention deficit disorder) a ADHD (Attention deficit hyperaktivity disorder) sa objavili až v 80. rokoch minulého storočia. Predtým sa u nás používali termíny „ľahká detská encephalopatia“, „ľahká mozgová dysfunkcia“, hyperkinetický syndróm“. Od 90. rokov sú podľa Medzinárodnej klasifikácie mentálnych ochorení uvádzané ako poruchy aktivity a pozornosti a hyperkinetická porucha správania. V roku 1998 Americká lekárska spoločnosť charakterizuje ADHD ako jedno z najlepšie preskúmaných ochorení.

Príčiny vzniku ADHD

Faktory môžu byť genetické a negenetické. Podľa psychologičky Márie Sopkovej sa objavujú názory, že ADHD je vytváraná mutáciou viacerých génov. Výskyt syndrómu v rodine tvorí predpoklad pre vznik ochorenia aj u ďalších generácií.

SkryťVypnúť reklamu

Negenetické faktory: alkohol, nikotín, drogy počas tehotenstva až u 20 – 30 % detí pôsobia na procesy v činnosti mozgu, tiež ťažkosti v období tehotenstva, predčasný alebo protrahovaný pôrod, úrazy hlavy v prednej časti mozgu a ďalšie zdravotné komplikácie v rannom detstve môžu zanechať následky aj v podobe ADHD.

Stačí športovať?

Mnohí rodiči nechcú pripustiť, že ich dieťa má zdravotný problém, ktorý treba riešiť s odborníkom a povedia si, že stačí dať dieťa napríklad na šport a bude po probléme...

Podľa psychologičky Márie Sopkovej pohyb, samozrejme, prospieva nielen deťom s ADHD, ale zdôrazňuje, že hyperaktívne deti s ADHD majú problém s organizovaním a kontinuitou priebehu motorického konania. Výkon pohybu môže byť správny, ale jeho uskutočnenie môže byť rýchle, nepresné a nekoordinované. Hyperaktívne deti sú často motoricky neobratné, takže sú viac ohrozené úrazmi.

SkryťVypnúť reklamu

„K neobratnosti sa pridružuje aj porucha exekutívnych schopností, oslabená schopnosť predvídať dôsledky svojho správania, slabá schopnosť analyzovať a reflektovať svoje správanie a vytvárať lepšie formy správania. Často sa potom stáva, že nevydržia dlho pri jednom druhu športu a rodičia sú sklamaní. Dieťa je traumatizované neúspechom. Treba preto zvážiť, aká športová aktivita je pre dieťa s ADHD vhodná,“ hovorí psychologička.

Lieky – áno či nie?

V liečbe ADHD sa zvyknú využívať lieky, čo však niektorí rodičia vítajú s nevôľou. Psychologička Mária Sopková z ambulancie klinickej a poradenskej psychológie Narrativelife aj lekár hovoria, že liečba syndrómov je kombinovaná a pozostáva nielen z užívania liekov, ale aj individuálnej, najmä rodinnej terapie.

SkryťVypnúť reklamu

Neurológ zdôrazňuje, že lieky sa indikujú vždy po zrelom uvážení v spolupráci s rodičmi, a to u detí, ktorým vystupňované prejavy ADHD výrazne narúšajú fungovanie v rodine, v škole, v kolektíve rovesníkov.

„Výhodou takejto liečby je, že zlepšenie pozornosti a zmiernenie hyperaktivity a impulzivity nastupuje veľmi rýchlo, spravidla do niekoľkých týždňov. Lieky sú viazané na predpis detského neurológa alebo psychiatra, ktorí poznajú kontraindikácie liečby,“ hovorí lekár.

Psychologička dodáva, že ak dieťa žije v optimálne fungujúcej rodine, kde sa rešpektujú jeho špecifické prejavy v správaní, kde dostáva primeranú pozornosť, lásku a trpezlivé vedenie bez ponižujúcich trestov, a to isté dostáva aj v prostredí školy, môže byť potreba medikamentóznej liečby minimalizovaná.

SkryťVypnúť reklamu

ADHD sa často kombinuje:

  • so špecifickými poruchami učenia (dyslexia - porucha čítania, dysgrafia - porucha písania, dysortografia - porucha pravopisu, dyskalkúlia - porucha počítania),
  • s poruchou reči,
  • s tikovými poruchami,
  • s pomočovaním,

Pridružiť sa podľa psychologičky môžu emocionálne poruchy, úzkosť a depresia, užívanie návykových látok. Ak sa liečba minie s účinkom, alebo dieťa nie je výchovne a medicínsky zvládnuté, dochádza v období dospievania a rannej dospelosti k závažným poruchám v správaní, ktoré môžu vyústiť do drogovej závislosti a kriminality.

Z ADHD nemožno „vyrásť“

Váhavý prístup, bagatelizovanie prejavov ADHD a spoliehanie sa, že „dieťa z toho vyrastie“ je podľa neurológa škodlivý. Hovorí, že k pretrvávajúcim prejavom ADHD v dospelosti patrí celá škála príznakov. Sú to rozličné neurotické prejavy, narušené medziľudské vzťahy, nedostatočné pracovné výkony či workoholizmus, sklony k závislostiam, agresivite a kriminálnemu správaniu.

SkryťVypnúť reklamu

Preto naozaj radšej vyhľadajte odbornú pomoc a nechajte sa viesť odborníkmi z odboru psychológie a psychoterapie, ktorí sa problematike venujú. Podľa psychologičky to platí rovnako pre príbuzných a rodičov dieťaťa, ako aj pre pedagógov, ktorí s deťmi prichádzajú do styku. Neprofesionálny prístup v škole môže narobiť veľa škody zvlášť v duši dieťaťa s ADHD (nielen však s ADHD) na celý život.

Čo je biofeedback

Účinnou formou liečby je v posledných rokoch bio- a neurofeedback terapia, ide o biologickú spätnú väzbu. Využíva sa najmä u detí a mladistvých, ktorým lieky nezaberajú alebo trpia nežiaducimi účinkami, prípadne sa chcú vyhnúť dlhodobému užívaniu liekov alebo majú odmietavý postoj k farmakoterapii.

„Odborné štúdie poukazujú na efektívny účinok psychostimulancií pri liečbe ADHD, napriek tomu sa asi u 25 % pacientov prejavujú nežiadúce účinky, alebo sú u nich lieky neúčinné,“ hovorí psychologička.

SkryťVypnúť reklamu

Neurológ vysvetľuje, že EEG biofeedback je vysoko špecifická metóda, ktorá opakovaným tréningom umožňuje autoreguláciu frekvencie elektrickej aktivity mozgu (mozgových vĺn). „Jej princípom je podporovať a posilňovať želanú „dobrú“ aktivitu mozgu pomocou jednoduchej počítačovej hry, s cieľom potlačiť prejavy hyperaktivity a nepozornosti. Okrem priaznivého ovplyvnenia správania, pozornosti a školských zručností, má táto liečba aj významný vplyv na úpravu porúch spánku, ktoré sa nezriedka u detí s ADHD vyskytujú.“

Ako funguje

Pomocou elektród na hlave môže dieťa na obrazovke pred sebou sledovať a ovplyvňovať činnosť svojho mozgu. Najlepšie výsledky sú vtedy, ak dieťa podporuje v tréningu celá rodina. Podľa zistení amerických odborníkov je táto metóda rovnako účinná ako niektoré lieky.

SkryťVypnúť reklamu

„Rozdiel medzi neurofeedbackom a inými spôsobmi liečby ADHD je v tom, že tie iné spôsoby učia dieťa, aby sa naučilo žiť s ADHD, kým EEG biofeedback pomáha jednotlivcovi dosiahnuť zmenu a mať kontrolu psychofyziologických parametrov spätých s ADHD. Je to neinvazívny spôsob liečby a eliminuje vedľajšie účinky liekov. A pokiaľ ide o rezervovaný prístup lekárov, ten je opodstatnený, ak lekár nie je vyškolený a skúsený v tejto terapii. Poznám viacerých psychiatrov a neurológov, ktorí túto metódu odporúčajú,“ hovorí psychologička.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 521
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 368
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 720
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 157
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 056
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 796
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 578
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 434
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lindtner bol v minulosti prokurátor a neskôr sudca.

Obžalovaný Lindtner je premiérov poradca a nový člen Rady STVR.


29
Letecký pohľad na areál firmy Bukóza Holding, a. s., v Hencovciach.

Okolo skupiny Bukóza sú viaceré otázniky.


13
Peter Schutz

Hlásia sa k proruskému disentu v Únii.


71
Ilustračné foto.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zverejnila prognózu vývoja počtu sestier.


7
SkryťZatvoriť reklamu