Washington 9. septembra (TASR) - Bľabotanie polročných detí neslúži iba na precvičovanie jemnej motoriky pier a jazyka, ale v hre je už tréning rečového centra v mozgu. Vyplýva to zo štúdie amerických a kanadských vedcov, o ktorej informoval časopis Science.
Tímy vedcov pod vedením Siobhana Holowku z McGillovej univerzity v Montreale a Laury Ann Petittovej z Dartmouth University v New Hampshire nakrúcali na video bľabotanie a smiech desiatich detí vo veku päť až dvanásť mesiacov. Päť detí vychovávali anglicky hovoriaci rodičia v USA, druhá polovica žila vo frankofónnej kanadskej provincii Québec.
Odborníci študovali na spomalených záberoch mimiku detí v rôznych konšteláciách. Keď bľabotali zvuky ako "baba" alebo "dudu" zložené z opakujúcich sa samohlások a spoluhlások, viac pohybovali pravou stranou úst. To je znakom zvýšenej aktivity ľavej polovice mozgu, kde sídli rečové centrum.
"Toto zistenie prvýkrát názorne ukazuje, že novorodenci sa pri bľabotaní špecializujú na ľavú stranu mozgu," vyzdvihla Petittová. To znamená, že rečové funkcie sa vyvíjajú v ohraničenej oblasti mozgu.
Spomalené zábery ďalej ukázali, že smiech viac namáha ľavú stranu úst. Vo všeobecnosti to súvisí s pravou časťou mozgu, ktorá je zodpovedná za všetky prejavy emócií.
Pohyby úst novorodencov bol symetrické vtedy, keď deti vydávali zvuky, ktoré nezapadali do schémy opakujúcich sa samohlások a spoluhlások. V tomto prípade nebolo rečové centrum aktívne.