SME

Keď pomáha liečiť tma

Spočiatku to riešil tak, že na pacienta nasadil kartónovú škatuľu. Dnes už má k dispozícii špeciálnu chatku bez okien s príznačným názvom Mátma, určenú na terapiu tmou. V čom záhadná terapia spočíva? Je to jednoduché. Istý čas musíte stráviť v úplnej tme.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Už naše prastaré mamy vravievali, že kam nechodí slnko, tam chodí lekár. Za určitých okolností však môže zdraviu prospievať úplná tma. V Beskydskom rehabilitačnom centre v Čeladnej v susednom Česku sa ako jediní vo svete profesionálne venujú terapii tmou. Odborníkom je český psychológ a terapeut Andrew Alois Urbiš, ktorý sa terapii tmou profesionálne venuje už niekoľko rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V počiatkoch jeho pacientom pomáhala tma v kartónovej škatuli, ktorú na nich nasadil, a tak mohli rozprávať o svojich problémoch, kričať či plakať. Popri tom im púšťal špeciálnu hudbu. Na konci terapie škatuľu zhltli plamene. Dnes sa terapia odohráva v spomínanej chate, kam pacienta umiestnia s potrebnou dávkou vody a potravy a so svetom, respektíve terapeutom ho spája špeciálna telefonická linka.

SkryťVypnúť reklamu

Psychológ a terapeut PhDr. Andrew Alois Urbiš absolvoval 50-denný pobyt v tme.

Čo lieči

A čo všetko si môžete od liečby tmou sľubovať? Alois Urbiš vyratúva pozoruhodný rad účinkov: pôsobí ako prevencia onkologických a srdcovo-cievnych ochorení, pomáha upravovať metabolizmus a dosiahnuť optimálnu hmotnosť, je ochranou proti syndrómu vyhorenia a únavovému syndrómu, pomáha rozvíjať citlivosť zmyslových receptorov, regeneruje psychiku a napomáha zvyšovať odolnosť organizmu.

Nič nové pod slnkom

Terapiu tmou, ktorá patrí k prastarým metódam sebapoznania, významne v Európe spopularizoval nemecký psychológ Holger Kalweit, ktorý sa s ňou stretol v roku 1968 v nepálskom kráľovstve Lo/Mustang. Stretávame sa s ňou v dávnovekej histórii, príkladom sú starovekí egyptskí kňazi, ktorí museli pri príprave na zasvätenie tráviť určitý čas v temných priestoroch vo vnútri pyramíd.

SkryťVypnúť reklamu

Terapiu tmou praktikovali aj prastarí obyvatelia Apeninského poloostrova, ale i starovekí Inkovia či národy ďalekého Východu. V knihe Andrewa Urbiša Terapie tmou sa napríklad spomína, že následník trónu v kráľovstve Sogamoso sa pred nástupom na trón musel postiť v naprostej tme sedem rokov. Alebo sa uvádza, že už pred tisíckami rokov budhistickí a taoistickí mnísi v Himalájach praktikovali dlhodobé pobyty v osamení horských jaskýň v úplnej tme. Túto metódu nazývali yangtik – v ich ponímaní však bola prípravou na smrť.

Čo najmenej podnetov

Terapia tmou vychádza z rovnakej metódy ako yangtik – z pobytu v tme a následnej senzorickej deprivácii – dlhodobej absencii vonkajších podnetov. Andrew Urbiš sa inšpiroval aj poznatkami Holgera Kalweita, avšak oproti jeho skôr spirituálnemu zameraniu terapie sa český psychológ a terapeut orientuje najmä na fyziologické účinky tmy a ich praktické využitie v prevencii, liečbe a rehabilitácii.

SkryťVypnúť reklamu

Pri pobyte v tme dochádza k dlhodobej absencii podnetov zvonka, čo vyvoláva v organizme potrebu nahrádzať ich signálmi z vnútorných zdrojov. Urbiš vysvetľuje, že nervová sústava každého človeka je zvyknutá pravidelne spracovávať určité penzum informácií. Pokiaľ tento svoj obvyklý „prídel“ nemá k dispozícii, začne automaticky hľadať iné zdroje a spracovávať informácie uložené v nevedomí. Znamená to, že si začne vybavovať rôzne zážitky z minulosti. „V rámci svojho 50-denného pobytu som si napríklad spomenul na všetkých 30 mien svojich spolužiakov z prvej triedy, na celé dialógy z rozhlasovej hry pred 60 rokmi a na množstvo iných zážitkov,“ hovorí Andrew Urbiš.

Úloha terapeuta

Niekto si možno povie: ak je tma taká fajn pre zdravie, tak sa jednoducho zavriem doma na pár dní v tme a budem zdravší... Andrew Urbiš hovorí: „Je to, samozrejme, ilúzia. Terapia tmou je veľmi náročná psychoterapeutická metóda zasahujúca do fyziologických a hormonálnych procesov prebiehajúcich v celom organizme. Významným spôsobom tu pôsobí osobnosť skúseného terapeuta – opatrovníka, ktorý každodenne navštevuje klienta. Sleduje prebiehajúce procesy a pomáha klientovi vysvetľovať situácie, v ktorých sa nachádza.“

SkryťVypnúť reklamu

Vila Mátma je určená na terapiu tmou

Niektorí odborníci najmä z radov klasických lekárov sa však obávajú, že terapia tmou môže spustiť napríklad psychotické reakcie. Ako to vníma Andrew Urbiš? „Bohužiaľ, mnohí lekári, ktorí nemajú základné skúsenosti s danou problematikou ani klinické skúsenosti, sa prostredníctvom tlače vyjadrujú k terapii tmou naprosto neobjektívnym spôsobom, so zrejmým nepriateľským zaujatím. Dokonca aj významní vedci svetového formátu, napriek tomu, že je to úplne mimo ich odboru a nemajú žiadne odborné ani osobné skúsenosti. Neodborná verejnosť je potom naprosto dezinformovaná, pretože sa domnieva, že takzvaný odborník sa môže vyjadrovať k čomukoľvek, i k tomu, čomu vôbec nerozumie,“ hovorí psychológ.

Moja skúsenosť s terapiou tmou

SkryťVypnúť reklamu

„Tma, okrem pozitívnych fyziologických zmien (zrak, sluch, trávenie atď.), zásadným spôsobom zmenila môj život, spôsob jeho prežívania, moje správanie a moje videnie sveta. Spracoval som tam rad nevyriešených záťažových životných situácií z minulosti. Priviedla ma k hlbšiemu sebapoznaniu, pozitívne zmenila moje vzťahy s blízkymi a priniesla mi mnoho poznatkov využiteľných v práci terapeuta. Obohatila ma o neskutočné zážitky a naučil som sa tam zvládať veľmi náročné životné situácie. Výrazne posilnila a rozvinula moju tvorivosť – začal som maľovať. A najmä mi dovolila nájsť cestu k zmiereniu. So svetom, takým aký je, i so sebou, aký som.“

Andrew Alois Urbiš

Je pre každého?

Pre koho však terapia nie je vhodná a aké vyšetrenia alebo testy musí klient podstúpiť, aby terapiu mohol absolvovať? Urbiš vysvetľuje, že každý klient u neho pred nástupom na terapiu prechádza vyšetrením aktuálneho stavu a v spolupráci s odborníkmi Univerzity Palackého v Olomouci absolvuje psychologické testy.

SkryťVypnúť reklamu

„Za necelé tri roky, počas ktorých realizujeme terapiu tmou (cca 110 klientov), sme nezaznamenali žiadnu psychotickú reakciu. Ani Dr. Kalweit ju nezaznamenal počas svojej dlhodobej praxe. Ba práve naopak, u niekoľkých mojich klietnov s indikovanou endogénnou depresiou a pod medikáciou došlo k významnému zlepšeniu,“ hovorí terapeut.

Ako často je však vhodné takúto terapiu absolvovať a aká je optimálna dĺžka pobytu v tme? Alois Urbiš vysvetľuje, že vychádza z pôvodnej tibetskej metódy yangtik, rovnako ako Dr. Kalweit, kde je základným modulom 7 dní a jeho násobky. Hovorí, že „dĺžka pobytu je daná požiadavkami a možnosťami klienta. Zatiaľ najdlhší pobyt absolvoval u nás klient v dĺžke 28 dní. Mal som ale tiež požiadavku na pobyt v dĺžke 6 mesiacov, ktorú som však neakceptoval.“

SkryťVypnúť reklamu

Nielen melatonín

S tmou súvisí aj tvorba tohto hormónu, dôležitého pre zdravie, v poslednom čase sa spomína aj v súvislosti s priaznivými účinkami v prevencii onkologických ochorení. Jeho produkcia však vekom klesá a často ju nepriaznivo ovplyvňuje aj náš spôsob života, svetelný smog a narúšanie tzv. cirkadiánneho rytmu (prirodzený biorytmus, ktorý súvisí so striedaním dňa a noci). Stačí však zájsť do lekárne a kúpiť si melatonín?

„Substitúciu melatonínu odporúčam až v neskoršom veku, keď už jeho prirodzená produkcia klesá. Pokiaľ ním saturujeme organizmus vo veku, keď je možnosť prirodzenej produkcie, dopúšťame sa neharmonického zásahu a jeho prirodzená produkcia potom klesá. Pri terapii tmou však nejde len o melatonín a iné hormonálne procesy, ale predovšetkým o senzorickú depriváciu,“ dôrazňuje Andrew Urbiš.

SkryťVypnúť reklamu

Vysvetľuje, že výrazná absencia informácií v tme umožňuje rozvinúť všetok myšlienkový potenciál, kreativitu a takzvané denné snenie. Je základným predpokladom regenerácie celého organizmu a spomaľuje starnutie. Svojím spôsobom navodzuje podobný stav, ako keď sme kedysi spočívali v matkinom lone v pokoji, tichu a bezpečí.

Takmer ako všeliek

Tak môže pôsobiť množstvo priaznivých účinkov pobytu v tme. Podľa Andrewa Urbiša možno po terapii tmou pozorovať predovšetkým výrazný nárast energie. „Jeden môj klient napísal: Cítim neuveriteľnú energiu a chuť do práce, ktorú som necítil mesiace, možno roky. Výrazný účinok má terapia tmou na srdcovo-cievny systém. Mnohým klientom s hypertenziou sa znížil tlak natoľko, že už rok neberú lieky a tlak majú v norme.“

SkryťVypnúť reklamu

Dlhší pobyt v tme podľa neho ovplyvňuje aj kvalitu kože a rôzne kožné defekty. Popisuje, že u mnohých klientov sa napríklad znížil výskyt a rozsah ložísk psoriázy. Jedna klientka mu napísala, že po 20 rokoch neúspešnej liečby jej úplne zmizol veľmi nepríjemný a výrazne svrbiaci ekzém na nohe. Istý skúsený rehabilitačný lekár zasa po ukončení pobytu tvrdí, že v tme dochádza k rýchlejšiemu hojeniu zranení pohybového aparátu.

Andrew Urbiš vyratúva ďalšie dôsledky pôsobenia pobytu v tme. Napríklad overené zníženie triglyceridov naznačuje možnosť účinnej prevencie vzniku infarktov a cievnych mozgových príhod. U niekoľkých pacientiek s mentálnou anorexiou zasa došlo po pobyte v tme k postupnému nárastu hmotnosti.

Hovorí, že „podľa výskumov vedcov z filozofickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci stúpa u klientov životná spokojnosť, znižuje sa miera neuroticizmu, vzrastá ich sebaúcta a majú sa viac radi. Jedna moja klientka mi napísala: "Čo mi terapia priniesla? Pocit vlastnej slobody, navrátenie vedomia, že nič nemusm, nikto nemá právo ma obmedzovať, vnucovať mi svoje predstavy o tom, ako by som sa mala správať a aká by som mala byť."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 838
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 906
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 990
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 804
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 908
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 585
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu