Choroba zvyčajne udrie večer alebo cez víkend. Nečakajte na lieky od lekára, zažeňte chorobu sami a hneď!
Zázvorový čaj proti chrípke a prechladnutiu
1 – 2 cm koreňa zázvoru
500 ml vody
med
citrón
Zázvor ostrúhajte škrabkou na zemiaky a potom ho nastrúhajte najemno na strúhadle. Zalejte ho vriacou vodou a nechajte 5 minút vylúhovať. Čaj sceďte cez husté sitko a dochuťte medom a citrónom. Pite horúce. Zázvorový čaj je výborný v boji proti chrípke, horúčke naopak zahreje pri zimnici či uľaví podráždenému tráveniu či ako anestetikum pri boľavých zuboch. Keďže má silnú až pálivú chuť, neobľubujú ho deti.
Tip: Po dlhšom konzumovaní vás omrzí strúhanie a šúpanie. Stačí, ak ho umyjete a nakrájate na tenké plátky. Vtedy však bude lepšie, ak ho nezalejete horúcou vodou, ale privediete ho do varu vhodením do studenej vody a krátkym povarením. Znásobiť liečivé účinky a ovplyvniť chuť sa vám podarí pridaním kúska celej škorice do varenia, niekoľkých klinčekov alebo ho namiesto medu môžete ochutiť pomarančom. Rýchly zázvorový čaj si môžete pripraviť i zo sušeného zázvoru, nečakajte však rovnako silný efekt.
Cibuľový sirup proti kašľu
1 väčšia cibuľa
2 citróny
med
Citrón dôkladne umyte mydlom pod teplou tečúcou vodou a následne ho opláchnite v studenej vode. Cibuľu očistite. Citrón aj cibuľu nakrájajte na kolieska. Ukladajte striedavo citrón, cibuľu a 1 – 2 PL medu do čistej 7 dl zaváraninovej fľaše, kým neminiete všetky prísady. Fľašu uzatvorte a položte na teplé miesto – slnečný parapet alebo radiátor. Po 3 hodinách skontrolujte, či cibuľa a citrón pustili šťavu. Podávajte niekoľkokrát denne jednu PL lyžicu sirupu. Tento sirup je vhodný aj ako prevencia v chrípkovom období, ale aj ako účinný liek proti kašľu a boľavému hrdlu.
Tip: Peľovým alergikom môžete tento sirup pripraviť i s kryštálovým cukrom. Ak sa vám zdá, že cibuľa s citrónom nepustili mnoho šťavy, pomôžte im troškou vody.
Tymianový sirup na kašeľ
200 g kryštálového cukru
250 ml vody
balíček sušeného tymianu
Cukor s vodou priveďte do varu a pomaličky varte na malom plameni 10 – 15 minút. Nakoniec do sirupu vsypte sušený tymian, premiešajte a nechajte vychladnúť. Po vychladnutú sirup preceďte cez husté sitko a uskladnite do zatvárateľnej fľaštičky. Sirup pomáha vykašliavaniu pri hustých hlienoch a boľavých prieduškách. Podávajte po lyžičkách.
Tip: Polovicu cukru môžete nahradiť medom, ale až po vychladnutí a precedení, inak by ste varom zabili liečivé účinky medu. Podobne postupujte aj pri práci s čerstvým tymianom alebo mladými smrekovými výhonkami, ktoré môžete pridať do varenia ihneď.
Čo pomôže pri chrípke a nachladnutí?
Ležiacich pacientov postavia na nohy silný vývar, jogurty so živou kultúrou, potraviny bohaté na vitamín C, veľa tekutín vo forme neperlivých vôd, bylinných čajov a polievok, cesnak, ale i feferónky či chren. Naopak, chorému nikdy nepodávajte ťažké, mastné jedlá a ani veľmi sladké potraviny. Doprajte pacientovi pokoj na lôžku, spánok a nárazové vetranie.
Zaujímate sa o zdravú výživu a recepty, ktoré pomôžu vašemu telu nabrať nové sily? Potom neprehladnite naše receptové tipy na zdravé desiaty pre deti, pozitívne účinky ovocných štiav či recepty na pekný a žiarivý úsmev.
Autor: mag