Ešte máte niekoľko týždňov na to, aby ste stihli preventívnu prehliadku u zubára. Bez nej bude vaše ošetrenie na budúci rok oveľa drahšie.
Starostlivosť o zuby sa u nás začína výraznejšie zlepšovať. Tvrdí to tohtoročný prieskum Orbit, ktorý sa uskutočnil v mesiacoch máj až jún.
Zúčastnilo sa na ňom 3023 respondentov z Česka a 3513 Slovákov, a v porovnaní s českými susedmi sa o svoje zuby staráme lepšie.
Kým v Česku návštevu stomatológa absolvovalo len 68 percent oslovených respondentov, na Slovensku to bolo až 90 percent.
V téme sa dočítate:
Kvalitné výplne žuvačka neuvoľní
Pri oprave kazov platí priama úmera
Čo by ste mali vedieť o preventívnej prehliadke
Tlačí nás povinnosť
Podľa odborníkov naše návštevy u stomatológov súvisia s odlišnou legislatívnou úpravou, podľa ktorej pacient, ktorý neabsolvuje aspoň raz ročne preventívnu stomatologickú prehliadku (u detí sa odporúča 2 razy ročne), si na rozdiel od českého musí hradiť ošetrenie chrupu v plnej výške.
Túto súvislosť kopírujú aj čísla zdravotných poisťovní, podľa ktorých záujem o stomatologické prehliadky z roka na rok narastá.
Napríklad v najväčšej Všeobecnej zdravotnej poisťovni vlani oproti roku 2010 prevenciu absolvovalo o vyše 113-tisíc poistencov viac.
V Dôvere tento rok zatiaľ prevenciu absolvovalo viac ako 590-tisíc ľudí, čo je podľa jej PR špecialistky Moniky Šimunovej taký istý počet ako vlani. Mierne účasť stúpa aj v Union zdravotnej poisťovni.
Kto chodí, šetrí
Hrozba plnej výšky doplatkov bez spoluúčasti zdravotnej poisťovne začína účinkovať, potvrdzujú to aj samotní stomatológovia.
„Za posledné dva roky sa počet klientov, ktorí sa mi objednajú na periodickú preventívnu prehliadku, zvýšil, čo je fajn,“ povedal košický stomatológ Rudolf Novotný, ktorý nemá zmluvu so žiadnou zdravotnou poisťovňou, pritom inkasuje v hotovosti, a tak prehliadky uňho nie sú povinné.
Stomatologička Veronika Šišovská má ambulanciu v Pobedíme a druhú, pedostomatologickú, vo IV. Základnej škole v Novom Meste nad Váhom.
Aj ona potvrdzuje, že asi dve tretiny pacientov si uvedomili dôležitosť starostlivosti o chrup a nedozierne následky zhoršenia stavu, a tak na prehliadky chodia počas celého roka.
Monika Šimunová z Dôvery zdôrazňuje, že každá preventívna prehliadka je zo zákona bezplatná. Jej úhrada nie je viazaná na dátum poslednej prevencie.
„Uznávame aj preventívnu prehliadku, ktorú absolvoval poistenec počas pobytu v zahraničí. Je potrebné mať o nej písomný doklad, ktorý nám poistenec predloží,“ dodala Šimunová.
Tí, ktorí prevenciu berú na ľahkú váhu, pocítia dôsledky na budúci rok. Každý zákrok v stomatologickom kresle si zaplatia sami, lebo zdravotné poisťovne sa v ich prípade nebudú finančne spolupodieľať na liečbe.
Za plombu tak napríklad nezaplatia 30 eur, ale môže to byť aj o desať eur viac, vytrhnutie zuba ich vyjde aj na dvadsať eur.
Za kameň priplatíte
Zdravotné poisťovne síce svojich poistencov ubezpečujú, že dvakrát do roka majú nárok na odstránenie zubného kameňa bez poplatku, no nie je to celkom tak. Pokiaľ by zubár zubný kameň odstraňoval len mechanicky, bolo by to bez poplatku.
Väčšina zubárov dnes už však tento úkon robí ultrazvukom, čo je vlastne nad〜štandardné ošetrenie.
Koľko za úkon zaplatíte, sa nedá jednoznačne povedať. Je to individuálne, platba závisí od počtu zanesených zubov aj od času čistenia.
O koľko viac zaplatíte
Ak pacient vlani neabsolvoval prehliadku, musí u zubára pri ošetrení zaplatiť plnú sumu, ktorá závisí od celkových nákladov ambulancie, ktorú navštevuje.
Poisťovňa hradí (v eurách)
- jednoplôšková výplň zuba od 7,63 eura do 14,50
- veľká trojplôšková výplň zuba od 14,50 do 20,61
- biela plomba od 7,63 do 16,79
- vložka pri rozvŕtanom zube pri akútnom ošetrení 7,62
- za ošetrenie koreňového kanálika pri akútnom ošetrení 14,49
- za vytrhnutie zuba pri akútnom ošetrení 8,39
- anestéza plus extrakcia jednokoreňového zuba 16,02
- anestéza plus extrakcia viackoreňového zuba 19,84
- anestéza plus neplánovaná chirurgická extrakcia trvalého alebo dočasného zuba alebo jeho častí 27,47
Priemerné ceny stomatologických výkonov
Vychádzame z cien zubárov, ktorí majú zmluvy so zdravotnými poisťovňami.
- Jednoplôšková výplň zuba 28,6 eura
- Dvojplôšková výplň zuba 41,7
- Trojplôšková výplň zuba 50,2
- Extrakcia jednokoreňového zuba jednoduchá 15,3
- Extrakcia trvalého zuba alebo koreňa 18,7
- Extrakcia viackoreňového zuba 28,4
- Extrakcia viackoreňového zuba jednoduchá 44,5
- Odstránenie zubného kameňa, jeden sextant 21,2
- Odstránenie zubného povlaku, jeden sextant 10,6
(or, ZP Dôvera)
Kvalitné výplne žuvačka neuvoľní
Neverte reklamám o zázračných žuvačkách a zubných pastách, ktoré ochránia zuby.
Naozaj má žuvačka bez cukru také zázračné účinky na ústnu hygienu, ako nás o tom presviedča reklama, alebo je to len ťah výrobcov? Zubný lekár Rudolf Novotný z Košíc hovorí, že žuvačka po jedle je prospešná, ale stačí ju žuvať dvadsať minút.
Kedy ísť na pohotovosť
- Zubnú pohotovosť navštívte pri opuchu a pri neutíšiteľnej bolesti, keď nepomáhajú už žiadne tabletky.
- Ak si pri úraze odlomíte zo zuba alebo si ho vyrazíte, vložte ho do nádobky a tak ho prineste na pohotovosť.
„Neustále žutie žuvačky napríklad u fajčiarov opotrebúva sánkový kĺb a môže spôsobiť praskliny na sklovine,“ dodáva Novotný.
„V ostatných žuvačkách je vysoký objem umelých sladidiel, nie som ich stúpencom, a tak ich pacientom ani neodporúčam,“ povedal košický stomatológ.
Doktor Novotný vyvracia aj poveru o tom, že žuvačka dokáže uvoľniť plombu. „Kvalitné výplne žiadna žuvačka neuvoľní,“ hovorí. Iné by bolo, ak je výplň v zube slabo ukotvená alebo podmínovaná kazom.
„Áno, vtedy by sa mohla výplň vplyvom žutia žuvačky uvoľniť, no to je skôr pozitívum. Výplne so štrbinami sú tichým zabijakom zubov, a tak je lepšie, ak sa stav zviditeľní.“
Obdobne netreba veriť ani „zázračným“ zubným pastám, ktoré bielia zuby. Z pohľadu zubného lekárstva sú takmer všetky pasty bezchybné.
„Osobne odporúčam pacientom všetky pasty s obsahom aminfluoridu. Majú mnohokrát dokázaný najväčší protikariézny efekt na zubné tkanivá,“ povedal stomatológ Novotný.
(or)
Pri oprave kazov platí priama úmera
Odpovedá doktorka Veronika Šišovská, prezidentka Regionálnej komory zubných lekárov v Trenčíne.
- Ak som si vlani nedal ošetriť kazy, ktoré mi lekár objavil pri preventívnej prehliadke, budem musieť teraz platiť viac? Je určené, kedy som si ich mal dať opraviť?
Kazy treba ošetriť čo najskôr. Z klinickej praxe viem, že zub sa dokáže rozpadnúť do troch mesiacov od vzniku kazu. Závisí to od imunity každého pacienta a môže mu spôsobiť nemalé zdravotné komplikácie a následne aj ekonomické.
Keď pacient neabsolvuje preventívnu prehliadku v danom kalendárnom roku, v nasledujúcom roku nemá nárok na ošetrenie v rámci zdravotného poistenia, hradí si ošetrenie v plnom rozsahu.
- Vymenil som zubára v rámci nášho mesta. Pracuje na zmluvy s poisťovňami, no má iné ceny ako môj predchádzajúci lekár. Povedal by som, že vyššie. Prečo je to tak?
Ceny u stomatológov sú závislé od indikovaných liečebných postupov a použitých dentálnych materiálov, ktorých je na trhu celá škála. Nie sú na lekársky predpis, lekár si ich kupuje v hotovosti od svetových renomovaných zahraničných dentálnych firiem za rôzne, podotýkam nie nízke ceny.
Platí priama úmera, malý kaz - malé ekonomické náklady, veľký kaz a akútne ošetrenie väčšie ekonomické náklady.
Cenu doplatku za nadštandardné stomatologické ošetrenie ovplyvňuje viac faktorov. Odvíja sa od vstupov, teda od nákladovosti na prevádzku samotnej zubnej ambulancie lekára.
Pokiaľ zainvestoval do ambulancie alebo zmenil technológiu práce, prešiel na modernejší materiál alebo spôsob ošetrenia, ktorý stojí viac, tak vyberá od pacientov doplatok, pretože poisťovňa mu zdražené náklady nezohľadní.
Zubní lekári nemajú kapitačné paušálne príjmy za svojich pacientov, majú iba čiastočné zdroje zo zdravotných poisťovní za odvedené výkony. Tie nepokrývajú reálnu hodnotu bodu výkonu a už vôbec nie hodnotu práce zubného lekára a celého personálu.
- Môžem prejsť k inému zubárovi kedykoľvek počas roka?
Slobodná voľba lekára je zatiaľ legislatívne platná a pacient môže kedykoľvek v roku zmeniť svojho ošetrujúceho lekára. Problém je v tom, ak predchádzajúci lekár urobil určité výkony, nasledujúci lekár nemôže vykonať opakovane tie isté.
Musí prejsť minimálne rok, aby bol výkon hradený zo zdravotného poistenia.
(or, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)
Čo by ste mali vedieť o preventívnej prehliadke
Prečo, kedy a ako často
- Prehliadka šetrí peňaženku, predchádza kazovosti zubov.
- Preventívnu prehliadku u zubára majú absolvovať deti a mladiství do 18. roku života – dvakrát ročne.
- Dospelí jedenkrát ročne.
- Tehotné ženy dvakrát počas tehotenstva - raz na začiatku a raz pred koncom tehotenstva.
- Prehliadku treba absolvovať do konca kalendárneho roka.
- Ak poistenec počas jedného roka vynechá preventívnu prehliadku u stomatológa, dopláca za ošetrenie, nie za prehliadku.
Čo prehliadka zahŕňa
vyšetrenie stavu chrupu,
- slizníc,
- mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny,
- kontrolu zubných náhrad,
- kontrolu zubnej hygieny,
- hygienických návykov,
- lekár vám spočíta kazy, výplne a extrakcie (určenie indexov KPE),
- krvácavosť a odchlipnutie ďasna od zubov (CPITN),
- u mladších ako 18 rokov aj inštruktáž, nácvik ústnej hygieny a lokálna fluorizácia,
- za prehliadku sa neplatí.
Za čo si už priplatíte
- Ak poistenec absolvoval preventívne prehliadky, odstránenie zubného kameňa ručne mu hradí zdravotná poisťovňa. Za inú metódu sa už pripláca.
- U zubného lekára sa zo zdravotného poistenia hradí len ošetrenie s použitím štandardných materiálov.
- Ak máte záujem o zdravotnú starostlivosť s využitím nadštandardných materiálov, doplácate rozdiel v cene medzi štandardným a nadštandardným materiálom.
- Cenu nadštandardného materiálu si určí každá zubná ambulancia sama. Cena za zubné ošetrenie a protetiku sa preto v jednotlivých ambulanciách líši.
Prehliadka nie je ošetrenie
- Veľa ľudí sa domnieva, že ak absolvujú preventívnu prehliadku a v rámci nej im zubár nájde kaz, nebudú musieť nič platiť. Je to častý omyl.
- Bez poplatku je len prehliadka, všetko ostatné je už so spoluúčasťou pacienta.
(or)