SME

Kašlete? Môže to byť príznak choroby - zabijaka

Chronická obštrukčná choroba pľúc je ochorenie, o ktorom sa až tak často nehovorí, no pritom podľa odborníkov zabíja viac ľudí ako rakovina pľúc a prsníka dohromady

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Kašeľ si obvykle spájame s prechladnutím či iným vírusovým ochorením. Ak však pretrváva a je spojený s vykašliavaním hlienov, prípadne máte ťažkosti s dýchaním, môže to znamenať vážny problém.

Práve vyšiel z pneumologickej ordinácie. Vyšetrenia nedopadli dobre, všetky výsledky potvrdili podozrenie na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc. Fajčil od svojich 19 rokov, takže súdny človek by si pretrvávajúce problémy s ranným, pľúca trhajúcim kašľom, určite nevysvetľoval ako príznak vírusového ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bohužiaľ, nevedel si predstaviť, že má s týmto – pre neho nie zlozvykom, ale vášňou – skoncovať. Lekár mu však jednoznačne a na rovinu povedal, že ak si chce ešte požiť, musí na cigarety úplne zabudnúť!

Stúpajúci trend

K chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (CHOCHP) treba pristupovať naozaj s rešpektom. Odborníci udávajú, že na celom svete toto chronické respiračné ochorenie postihuje asi 210 miliónov ľudí a až 3 milióny chorých ročne umierajú, čo je viac úmrtí ako na rakovinu pľúc a prsníka dohromady. Celosvetovo je toto ochorenie štvrtou najčastejšou príčinou smrti. A ďalším závažným varovným signálom je aj skutočnosť, že CHOCHP je podľa odborníkov jedinou hlavnou príčinou úmrtia, ktorá má vo vyspelom svete stúpajúci trend!

Čo sa deje v pľúcach

SkryťVypnúť reklamu

  • Pri CHOCHP dochádza k zužovaniu dýchacích ciest.
  • V dôsledku zúženia dýchacích ciest sa znižuje prietok vzduchu a vznikajú ťažkosti s dýchaním.
  • Zúženie je dôsledok dlhodobého a opakovaného zápalu dýchacích ciest, deštrukcie a zjazvenia pľúcneho tkaniva alebo rozdutia pľúc – tzv. emfyzému.
  • Priechodnosť dýchacích ciest sa postupne zhoršuje, zvlášť počas výdychu.

Kedy navštíviť lekára?

Na vyšetrenie by ste určite mali zájsť, ak máte problémy s dýchaním , máte chronický kašeľ a vykašliavate hlieny – to sú najčastejšie príznaky. Ľudia ich však často podceňujú, takže ochorenie môže dlho ostať nepoznané, a tak aj neliečené.

Mnohým potom diagnózu stanovia až v neskorších štádiách a aj vo vyššom veku, čo sťažuje liečbu. Okrem toho sa u starších pacientov zvyknú pridružovať aj ďalšie zdravotné problémy, čo liečbu ešte viac komplikuje.

SkryťVypnúť reklamu

Čím neskôr, tým horšie

Príčiny, ktoré CHOCHP spôsobujú sú v prvom rade fajčenie, ale aj vdychovanie prachu a iných nečistôt z ovzdušia. Fajčenie je však rizikový faktor číslo jeden. Čím viac fajčíte, tým väčšie je riziko. Podľa štatistík ochorie na CHOCHP asi každý šiesty fajčiar, ktorý denne vyfajči 20 cigariet, a z tých, čo denne vyfajčia dve škatuľky je to až každý štvrtý fajčiar.

Toto závažné respiračné ochorenie nie je možné vyliečiť, čím skôr sa však naň príde a začne sa liečiť, tým väčšia šanca na zlepšenie prognózy pacienta. Ochorenie bez správnej liečby postupuje a spôsobuje nezvratné zmeny na pľúcach.

Neklamnými príznakmi je stále intenzívnejší kašeľ, zhoršujúca sa dýchavičnosť a postupná strata schopnosti vykonávať bežné činnosti. Ak sa pacient dostane do závažnejšieho štádia, každý pohyb mu spôsobuje obrovskú námahu a dýchavičnosť, takže nakoniec nie je vôbec schopný pracovať a je odkázaný na používanie kyslíkového prístroja.

SkryťVypnúť reklamu

Astma či CHOCHP?

Na základe uvedených príznakov si možno kladiete otázku, či si CHOCHP nemožno ľahko zameniť s astmou či alergiou. Pneumologička Marta Hájková, primárka Kliniky pneumológie a ftizeológie I SZU - Oddelenia pneumológie Univerzitnej nemocnice v Bratislave vysvetľuje, že chronická obštrukčná choroba pľúc ako aj astma sú časté pľúcne ochorenia.

Aj keď obe spôsobujú problémy s dýchaním a prejavujú sa kašľom, sú medzi nimi viaceré rozdiely, ktoré ich umožňujú odlíšiť. „Samozrejme, diagnostika patrí vždy do rúk lekára, ktorý dokáže pomocou špeciálnych testov zistiť, o aké ochorenie presne ide,“ hovorí lekárka a uvádza základné rozdiely medzi CHOCHP a astmou:

  • CHOCHP v porovnaní s astmou častejšie vyvoláva pretrvávajúci kašeľ spojený s vykašliavaním hlienov.
  • Nočné prebúdzanie kvôli dýchavičnosti alebo iným problémom s dýchaním sú typické pre astmu a len zriedkavo sa objavujú pri CHOCHP.
  • U ľudí s astmou sa obyčajne objavujú aj iné imunitné poruchy, ako sú alergie, ekzém či senná nádcha.

CHOCHP

Priedušková astma

Vyšší vek - nástup ochorenia v strednom veku; postihuje najmä ľudí nad 40 rokov.

Nižší vek - nástup ochorenia najčastejšie v detstve; postihuje ľudí v každom veku.

Fajčiari

Väčšinou nefajčiari

Pozvoľný vznik príznakov ochorenia; príznaky sa zhoršujú.

Náhly vznik príznakov ochorenia; príznaky sú rôzne, ale spravidla sa nezhoršujú.

Príznaky sú horšie v zime.

Príznaky sú horšie na jar a v lete.

Poškodenie pľúc je nezvratné.

Poškodenie pľúc je zvratné takmer úplne.

Nie je spojená s alergiou.

Väčšinou spojená s alergiou.

Kašeľ najmä skoro ráno.

Kašeľ v noci, po námahe.

Typické je progresívne zhoršovanie stavu.

Len zriedka sa progresívne zhoršuje celkový stav.

Výskyt nezávisí od rodinnej anamnézy.

Takmer vždy sa objavuje u viacerých príbuzných v rodine.

Ohrozuje aj astmatikov

Fajčenie sa radí k najzávažnejším rizikovým faktorom. Môže sa však chronická obštrukčná choroba pľúc rozvinúť napríklad aj u ľudí s astmou, ktorí nikdy nefajčili a nefajčia? Lekárka vysvetľuje, že niekedy sa tiež stáva, že sa u jedného pacienta súčasne vyskytuje astma a CHOCHP. „Všeobecne majú pacienti s astmou až 12-krát vyššie riziko CHOCHP, ako ostatní ľudia. CHOCHP môže byť spôsobená aj u nefajčiara expozíciou z vonkajšieho prostredia (profesionálna expozícia, faktory v domácom prostredí a pod.) a svoj vplyv majú aj genetické faktory.“

SkryťVypnúť reklamu

Zradná „rozkoš

Fajčenie možno považovať za hlavnú a najčastejšiu príčinu vzniku CHOCHP. Príčinou vzniku ochorenia je až v 80 percentách prípadov.

Faktorom vzniku a vývoja CHOCHP sú zápalové zmeny vyvolané dlhodobým vdychovaním inhalačných škodlivín. Chronická obštrukčná choroba pľúc môže postihnúť kohokoľvek, no najčastejšie hrozí ľuďom, ktorí fajčia alebo v minulosti fajčili, pričom rizikom je aj pasívne fajčenie, sú starší ako 40 rokov, pracovali v prašnom prostredí alebo pri práci vdychovali chemikálie a vdychujú alebo vdychovali dym z dreva alebo biopaliva pri varení alebo vykurovaní vo vnútri.

Sme na tom rovnako?

Donedávna postihovala CHOCHP jednoznačne viac mužov ako žien. V posledných rokoch sa však podľa lekárky pomer vyrovnáva a dnes ženy tvoria asi 44 % chorých. Ženy dobiehajú mužov v spotrebe cigariet.

SkryťVypnúť reklamu

Marta Hájková vysvetľuje, že „v závislosti od množstva vyfajčených cigariet vykazujú ženy vyššiu citlivosť k vzniku chorobnosti a úmrtnosti na pľúcnu rakovinu a CHOCHP. Z prognostického hľadiska je zlou správou, že stúpa počet fajčiacich mladých dievčat. Počet úmrtí u žien, spôsobených fajčením stúpol preto z 20 na 25 %.“

Aj pasívne fajčenie je riziko

Lekárka potvrdzuje, že pasívni fajčiari sú takisto ohrození, aj keď ich chronická obštrukčná choroba pľúc postihuje v menšej miere ako aktívnych fajčiarov. „Je potrebné zdôrazniť, že pasívne fajčenie, okrem výrazného subjektívneho dyskomfortu (zápach, dráždenie slizníc, bolesti hlavy, zvýšená dráždivosť priedušiek), prispieva v závislosti od dĺžky expozície k väčšine chorôb, ktorými trpia aktívni fajčiari.“

SkryťVypnúť reklamu

Už nefajčím, nič mi nehrozí

Hovoríte si, že ste mimo ohrozenia, lebo je to už nejaký ten rok, čo ste prestali fajčiť? Omyl, CHOCHP sa môže rozvinúť dokonca aj niekoľko rokov po tom, čo človek s touto závislosťou skoncuje. Potvrdzuje to aj lekárka a hovorí, že dlhodobé poškodzovanie tkanív inhaláciou cudzorodých látok v tabakovom dyme navodí progredujúci zápalový proces, ktorý pokračuje ďalej aj po ukončení fajčenia, ale v podstatne menšej intenzite.

„Znamená to, že ukončenie fajčenia má svoj význam v každom veku, napr. aj po šesťdesiatke u pacientov, ktorí už majú problémy s následkami fajčenia. Zlepšia sa im pľúcne funkcie, zlepší sa im kvalita a dĺžka života.“

Prestať fajčiť

Skoncovať s fajčením je podľa odborníkov to najdôležitejšie, čo človek musí pri prevencii a liečbe CHOCHP urobiť. Ideálne je podľa lekárky skoncovať s fajčením skôr, ako stihne pľúca poškodiť. „No ak aj prestanete fajčiť vo včasnejších štádiách CHOCHP, môže to významne ovplyvniť postup ochorenia a jeho prognózu do budúcnosti. V niektorých prípadoch dokonca ani nie je nutná liečba,“ hovorí pneumologička Marta Hájková. Zároveň však varuje, že stav nie je možné nikdy úplne zvrátiť, znamená to že proces nie je reverzibilný, ale chorobný proces je možné udržovať v tom najľahšom štádiu.

SkryťVypnúť reklamu

(mv)

Ako správne dýchať

Pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc môže strach z nedostatku vzduchu viesť u pacienta k povrchnému dýchaniu. Osvojte si správne techniky

Pacienti s CHOCHP každodenne bojujú s pocitom, že nemôžu dýchať a prežívajú strach z udusenia. „Pocity strachu či stres potom vedú k povrchnému dýchaniu a zvýšeniu napätia v svaloch, čo pocit dusenia ešte zvýrazňuje. Pocit nedostatku vzduchu zvyšuje únavu a znižuje schopnosť vykonávať bežné činnosti.

Vzniká bludný kruh – pacient sa vyhýba námahe, aby nemal pocit dýchavičnosti a necítil sa unavený, no čím menej činností vykonáva, tým viac sa jeho kondícia zhoršuje a problémy s dýchaním sa prehlbujú,“ vysvetľuje pneumologička.

Podľa lekárky môžu pri pocitoch dýchavičnosti a nedostatku vzduchu pacientom pomôcť napríklad niektoré polohy a správne techniky dýchania:

SkryťVypnúť reklamu

Polohy na zmiernenie dýchavičnosti

  • Poloha v sede s hrudníkom nakloneným dopredu, čím sa zníži tlak brušných orgánov na pľúca.
  • V stoji sa zľahka predkloňte a ruky si oprite o stehná.
  • Postavte sa k vhodnému nábytku a lakťami sa oň oprite. Hlavu položte na predlaktia, uvoľnite krk a ramená. O nábytok sa môžete oprieť aj dlaňami, ak vám je táto poloha príjemnejšia.
  • Posaďte sa za stôl, chodidlá oprite o podlahu. Zľahka sa predkloňte a ruky položte na stôl. Hlavu položte na vankúš alebo ruky na stole.
  • Posaďte sa, oprite chodidlá o podlahu. Zľahka sa predkloňte a lakťami sa oprite o kolená. Rukou si podoprite bradu.

Techniky dýchania

Dýchanie so zošpúlenými perami

Zmierňuje únavu a pocit nedostatku vzduchu, znižuje množstvo energie potrebnej na dýchanie a zvyšuje schopnosť vykonávať niektoré činnosti.

SkryťVypnúť reklamu
  • Nadychujte sa pomaly nosom, až kým sa pľúca nenaplnia vzduchom.
  • Cez pery zošpúlené ako pri pískaní pomaly vydychujte vzduch. Výdych by mal trvať dvakrát dlhšie, ako nádych. Pery ponechajte celý čas zošpúlené.
  • Dbajte na to, aby ste pľúca nevyprázdňovali prehnane rýchlo.

Bránicové dýchanie

Bránica je sval, ktorý zabezpečuje dýchanie. Keď sa bránica stiahne, pľúca sa začnú rozpínať a plniť vzduchom. Pri uvoľnení bránice vzduch z pľúc uniká. Cvičenie na bránicové dýchanie môžete robiť poležiačky, posediačky, postojačky i počas chôdze. Ak začnete mať pocit závratov, chvíľu si oddýchnite, a potom začnite znovu.

  • Uvoľnite ramená a jednu ruku položte na brucho.
  • Vnímajte, ako sa brucho dvíha. Potom napnite brušné svalstvo.
  • Vydýchnite technikou dýchania so zošpúlenými perami, pričom by ste mali cítiť sploštenie brucha.
  • Cvičenie opakujte trikrát a potom dve minúty oddychujte. Opakujte viackrát denne.

Bočné rebrové dýchanie

SkryťVypnúť reklamu

Znižuje námahu počas dýchania a pomáha ho regulovať. Cvičenie je podobné, ako bránicové dýchanie – postupujte rovnako, no namiesto brucha si položte ruky na rebrá. Vnímajte, ako sa hrudník počas dýchania dvíha a klesá.

Zadržanie dychu

Toto cvičenie zlepšuje výmenu kyslíka a oxidu uhličitého v pľúcach.

  • Nadýchnite sa a pokúste sa zadržať dych na tri sekundy.
  • Vydýchnite.

(mv)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 434
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 548
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 707
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 629
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 573
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 279
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu