SME

Prehnaná hygiena imunite neprospieva

Viete, že imunita súvisí aj s psychikou? Hovoria to odborníci, takže do balíčka rôznych opatrení, ako si posilniť imunitný systém, nezabudnite pribaliť aj pozitívne myslenie.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Lekári varujú, že poruchou imunity v súčasnosti trpí každý tretí človek. Ak tento obranný systém nášho organizmu zlyhá, dôsledkom môžu byť rozličné zdravotné ťažkosti, od prechladnutia, cez chrípku a iné vírusové či bakteriálne infekcie až po alergie, zápaly kĺbov a dokonca aj nádorové ochorenia. Je to široká škála rizík, o to dôležitejšie je myslieť na imunitu počas celého roka, zvlášť v exponovanom zimnom období, keď je zvýšené riziko výskytu rôznych ochorení vírusového či bakteriálneho pôvodu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

S čistotou to nepreháňajte

Viete, že k zníženiu imunity môže dopomôcť aj prehnaná hygiena? Ak to budete preháňať s upratovaním pomocou agresívnych čistiacich prostriedkov a snažiť sa vyhnať každučký mikroorganizmus zo svojej domácnosti, môže sa vám to vypomstiť. Odborníci upozorňujú, že aj tento faktor vplýva na nárast pacientov s respiračnými alebo infekčnými ochoreniami. Platí to zvlášť v prípade detí, ak nie sú už v útlom veku konfrontované s „obyvateľmi mikrosveta“, môže utrpieť ich imunita.

Ako sa prejaví

Ak imunitný systém nefunguje dostatočne, môže sa to prejaviť zvýšenou únavou, bolesťami kĺbov, zhoršeným hojením rán, opakovanými plesňovými, bakteriálnymi či vírusovými ochoreniami a pod. Na to, ako chrániť a posilňovať svoju imunitu jestvuje v podstate jednoduchý recept.

SkryťVypnúť reklamu

Zdravá životospráva a racionálna strava, otužovanie, napríklad sprchovaním studenou vodou od nôh k hlave, a dostatok pohybu na čerstvom vzduchu po celý rok prispievajú aj k posilňovaniu našej obranyschopnosti. Postupné otužovanie lekári odporúčajú už od útleho veku – pokojne môžete začať už u trojročných detí.

Potrava ako liek

V súčasnosti jeme málo potravín, ktoré prirodzene obsahujú prospešné mikroorganizmy – napríklad probiotické baktérie, ktoré pomáhajú udržiavať rovnováhu črevnej mikroflóry, čím prospievajú aj imunite. Cenné sú najmä bifidobaktérie a laktobacily, ktoré žijú po celej dĺžke črevného traktu a vytvárajú priaznivé podmienky na mikrobiologickú rovnováhu.

Pretvárajú cukry na kyselinu mliečnu, ktorá znižuje pH a zvyšuje odolnosť tela proti mikroorganizmom. Ak je probiotických baktérií v čreve málo, dôsledkom je premnoženie rôznych patogénnych mikroorganizmov, a tak aj najrôznejšie zdravotné problémy. Prirodzene probiotické baktérie nájdete v kyslej kapuste, kefíre, kyslomliečnych nápojoch a výrobkoch, jogurtoch, bryndzi a pod.

SkryťVypnúť reklamu

Skvelá kombinácia

Netreba zdôrazňovať priaznivé účinky betaglukánov, ktoré v hojnej miere nájdeme napríklad v hlive ustricovej a dokážu doslova prebudiť bunky imunitného systému. Táto výnimočná huba je už dlho známa ako zdroj celého radu prírodných, ľudskému organizmu prospešných látok, napríklad mnohých vitamínov, stopových prvkov či niektorých prospešných mastných kyselín.

Ak vám hliva nechutí, riešením môžu byť výživové doplnky. Najnovšie poznatky však odhalili ďalšiu zaujímavú schopnosť hlivy – pomáha aj zvyšovať pozitívne účinky probiotík. Kombinácia hlivy a probiotík je teda ideálnym spojením účinných látok na posilnenie organizmu a doplnenie potrebných látok.

Prebiotiká a synbiotiká

V súvislosti s probiotikami ste sa určite stretli aj s pojmom prebiotiká. Slúžia ako „potrava“ pre probiotické baktérie a napomáhajú tak ich množenie. Prebiotiká majú aj ďalšie prospešné účinky, ako napríklad „vychytávanie“ a absorbovanie škodlivín, alebo neutralizujú voľné radikály. Na trhu nájdete aj tzv. synbiotiká – prípravky, ktoré obsahujú nielen probiotické kultúry, ale aj spomínané prebiotiká, ktoré pomáhajú znásobovať pozitívny efekt prípravku.

Kombinácia hlivy s probiotikami ponúka aj ďalšie priaznivé účinky. V hlive sú bohato zastúpené alfa- a betaglukány, ktoré sú aj úspešné imunomodulátory, podobne ako samotné probiotiká. Hliva obsahuje aj látky, ktoré účinne znižujú hladinu cholesterolu. Kombinácia hlivy a probiotík pomáha navrátiť organizmu odolnosť a rovnováhu a účinne pomáha aj v prevencii nádorových ochorení.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 708
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 997
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 844
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 089
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 020
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 725
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 052
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu