SME

Vysoký tlak je riziko, ešte horšie je, ak si ho neliečite

Vyšplhal sa váš tlak privysoko? Liečbu a zdravú životosprávu nepodceňujte, môže sa vám to vypomstiť.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Určite viete, že nie je dobré, ak váš tlak krvi dosahuje príliš vysoké hodnoty. Poznáte však vôbec hodnoty svojho krvného tlaku? Veľa ľudí nevie, či majú tlak krvi v norme, respektíve, vôbec nepoznajú jeho hodnoty. Mnohí tak pokojne chodia po svete s hypertenziou a dlhý čas o tom nevedia.Ako je to možné?

Hodnoty tlaku sa pokojne môžu vyšplhať do nebezpečných výšok a naozaj o tom nemusíte vediet. Vysoký tlak totiž nebolí, ani sa nijako špecificky neprejavuje. Ak sa vyhýbate pravidelným preventívnym prehliadkam a lekárom vôbec, môže sa stať, že o svojom vysokom tlaku nebudete vedieť aj dlhý čas. Neznamená to však, že sa nič nedeje, aj keď sa cítite relatívne dobre.

Deje sa – hypertenzia je totiž nielen samostatný zdravotný problém, ale je aj rizikový faktor závažných srdcovo-cievnych ochorení. Z výsledkov rozsiahlych prieskumov v USA i v Európe vyplynulo, že až polovica tých, ktorí trpeli hypertenziou o tom nevedela.

Nepodceňujte ho

Poviete si: čo už len môže taký „obyčajný“ vysoký tlak spôsobiť! Často práve preto, že chýbajú špecifické príznaky, mnohí hypertenziu podceňujú. Aj keď ju majú a trebárs o tom aj vedia, môžu sa relatívne cítiť dobre, a tak si povedia, že veď im nič nie je.

Za takých okolností sa dá aj ľahšie „zhrešiť“ pohárikom, cigaretkou či pokrmami, ktoré by vám odborníci na zdravú výživu určite z jedálneho lístka vyškrtli. No ako blesk z jasného neba môže prísť pohroma v podobe infarktu či mozgovej porážky. A to všetko aj vďaka hypertenzii. Vysoký tlak je zradný, dokáže napáchať veľké škody. Preto či už v rámci prevencie alebo liečby tohto hypertenzie treba dať na rady a odporúčania lekárov a odborníkov na zdravú životosprávu.

Čo dokáže napáchať

Vysoký tlak má negatívny vplyv na prácu srdca, oveľa viac sa namáha a keďže beží nonstop, začne sa postupne záťaži prispôsobovať. Dôsledkom je zhrubnutie stien srdcových ciev, čo sa prejaví na znížení ich elasticity. Človek sa začne zadýchavať aj pri oveľa menšej fyzickej námahe a cievy sú v dôsledku vysokého tlaku a zníženej elasticite preťažované.

To je už nebezpečné štádium a ak sa hypertenzia nezačne liečiť, môže dôjsť k veľmi zlému až najhoršiemu – k závažným srdcovo-cievnym príhodám – mozgovej porážke, srdcovému infarktu, zlyhaniu srdca až k náhlej smrti. Podľa odborníkov hypertonikom hrozí 3-krát vyššie riziko vzniku srdcového infarktu alebo zlyhania srdca, 6-násobne vyššie riziko vzniku krvných zrazenín a 7-krát viacnásobné riziko vzniku mozgovej porážky v porovnaní s tými, ktorí majú normálny tlak krvi.

Porazil aj slávnych

Aj u mnohých známych osobností sa vie alebo predpokladá, že trpeli hypertenziou, ktorá stála aj za ich úmrtím. V knihe kolektívu českých autorov Jak dobře žít s nemocným srdcem sa spomína napríklad Ludwig van Beethoven – tomu aj vďaka vysokému tlaku krvi zlyhalo srdce a pečeň, alebo Charlie Chaplin či Francisco Goya, ktorí umreli na mozgovú mŕtvicu.

Aj Franklin D. Roosevelt trpel vysokým tlakom a tiež hypertrofiou ľavej komory – zväčšením srdca. „V priebehu Jaltskej konferencie sa hodnoty jeho tlaku pohybovali okolo 250/150 mmHg a Roosevelt musel opakovane prerušovať jednanie pre kruté bolesti hlavy. Hovorí sa, že mnohé dokumenty podpísal bez toho, aby sa na ne mohol sústrediť. Roosevelt zomrel 12. apríla 1945 na cievnu mozgovú príhodu. O osem rokov neskôr umrel na cievnu mozgovú príhodu aj ďalší účastník Jaltskej konferencie J. V. Stalin,“ píše sa v publikácii.

Horný a dolný

Aj tak sa zvykne hovoriť systolickému a diastolickému tlaku. Prvé číslo v číselnej hodnote tlaku krvi (obvykle je vyššie) vyjadruje tzv. systolický – horný tlak. Druhá hodnota (obvykle nižšia) je hodnotou tzv. diastolického – dolného tlaku.

„Každý z úderov srdca spočíva v v koordinovanej kontrakcii (systola) a relaxácii (diastola) štyroch dutín srdca. Tieto presne regulované svalové sťahy systémom chlopní vypudzujú krv z dvoch horných dutín (predsiene) do dvoch dolných dutín (komory) a z nich aortou (srdcovnica) a pľúcnicovým kmeňom do tela a pľúc. Tento proces sa nazýva srdcový cyklus a delí sa na 5 hlavných fáz,“ dočítame sa v publikácii Ľudské telo autorky Dr. A. Robertsovej.

Kedy je už vysoký?

O vysokom tlaku – artériovej hypertenzii, hovoríme podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie vtedy, ak ide o opakované zvýšenie systolického krvného tlaku nad 140 mmHg a/alebo diastolického tlaku nad 90 mmHg, ktoré bolo zistené aspoň v dvoch z troch za sebou uskutočnených meraniach s odstupom aspoň jedného týždňa.

V Európe sa používajú odporúčania Európskej hypertenziologickej a kardiologickej spoločnosti ESH/ESC. Definícia a klasifikácia hodnôt krvného tlaku (mmHg):

Kategória Systolický Diastolický

  • Optimálny < 120 a < 80
  • Normálny 120 – 129 a/alebo 80 – 84
  • Vysoký normálny 130 – 139 a/alebo 85 – 89
  • Hypertenzia – stupeň 1 140 – 159 a/alebo 90 – 99
  • Hypertenzia – stupeň 2 160 – 179 a/alebo 100 – 109
  • Hypertenzia – stupeň 3 ≥ 180 a/alebo ≥ 110
  • Izolovaná systolická hypertenzia ≥ 140 a < 90

Príznaky chýbajú

Vysoký tlak sa obvykle neprejavuje, nebolí, ani nespôsobuje nejaké ťažkosti. Niekedy sa môže stať, že pri hypertenzii bolieva hlava, alebo človek trpí závratmi. Práve pre absenciu príznakov alebo varovných signálov sa mu zvykne hovoriť tichý zabijak, lebo o ňom nevedno, a pritom spôsobuje závažné až smrteľné komplikácie:

  • poškodzuje cievy v mozgu, srdci, obličkách,
  • srdcový sval,
  • obličkové funkcie,
  • mozgové funkcie.

Ohrozená je aj mladšia generácia

Odborníci varujú, že až za polovicou úmrtí na Slovensku stoja srdcovo-cievne ochorenia. Doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc., z Oddelenia neinvazívnej kardiovaskulárnej diagnostiky v Bratislave pre Neuromagazín 3/2012 uviedol, že podľa analýz žije v súčasnosti na Slovensku viac ako 200-tisíc osôb vo veku od 45 do 64 rokov, ktoré majú mimoriadne vysoké riziko vzniku srdcového infarktu alebo mozgovej porážky.

„Mnohí z nich, napriek tomu že majú vysoké hodnoty tlaku krvi, nemajú žiadne príznaky ani subjektívne ťažkosti, fyzicky vládzu, chutí im jesť, sú na vrchole svojich možností. Zároveň mnohí z nich fajčia, majú nadváhu a nedostatočnú fyzickú aktivitu, no ani im nenapadne skontrolovať si krvný tlak či hladinu cholesterolu. Tieto riziká sa, žiaľ, netýkajú iba starších, ale aj mnohých mladých, pretože mladšia generácia začína byť fyzicky menej zdatná, začína priberať, konzumuje nezdravé jedlá, pije sladké nápoje a čoraz menej športuje,“ hovorí lekár.

Príčina vzniku hypertenzie

Vo väčšine prípadov odborníci príčinu vzniku vysokého tlaku nepoznajú. Podľa slov kardiológa to lekári vedia určiť iba u malej skupiny pacientov s tzv. sekundárnou hypertenziou. Ide o ochorenie obličiek, obličkových ciev, nadobličiek, pri užívaní nesteroidnych protizápalových látok na utíšenie bolesti či niektorých antidepresív.

Výskyt artériovej hypertenzie je závažný zdravotný problém – u nás ňou trpí asi 42 % ľudí, ešte väčším problémom je však podľa lekára nedostatočná liečba, nehovoriac o tom, že veľké množstvo tých, čo vysokým tlakom trpia, sa neliečia vôbec.

Rizikové faktory hypertenzie môžu byť faktory vonkajšieho prostredia, ktoré môžeme ovplyvniť:

  • obezita,
  • nadmerné solenie,
  • nadmerná konzumácia alkoholu,
  • fajčenie,
  • stres,
  • nedostatok pohybu,
  • cukrovka,
  • vysoká hladina cholesterolu.

Faktory, ktoré nemôžeme ovplyvniť:

  • vek (riziko stúpa s vekom, u mužov sa objavuje hypertenzia skôr, vo veku 35 – 50 rokov, u žien sa riziko zvyšuje po menopauze),
  • pohlavie (viac ohrození sú muži),
  • rasa,
  • genetické predispozície.

Sedia niektoré z uvedených faktorov aj na vás? Ak áno, urobte zmeny vo svojej životospráve a s návštevou lekára neotáľajte. Vhodnou liečbou a zdravým životným štýlom môžete účinne znížiť až normalizovať svoj krvný tlak. Ak vám lekár predpíše lieky, užívajte ich nepretržite a pravidelne si merajte tlak krvi.

Ako sa o ňom dozviem?

Najčastejšie sa ľudia dozvedia, že majú vysoký tlak krvi:

  • pri preventívnej prehliadke,
  • náhodne, pri absolvovaní vyšetrení z úplne iného dôvodu,
  • keď vysoký tlak spôsobí poškodenie alebo nebodaj zlyhanie niektorých orgánov (infarkt myokardu, cievny mozgová príhoda, zlyhanie obličiek a pod.)

Tlak si môžete kontrolovať aj domácim meraním, treba však postupovať podľa zásad merania, aby namerané hodnoty neboli skreslené.

Možno vás bude zaujímať
  • Srdce dospelého človeka prečerpá za deň asi 7200 litrov krvi.
  • Dutiny srdca sú síce stále naplnené krvou, avšak napriek tomu sa krv nedostane ku všetkým bunkám srdca. Na to slúži vlastný krvný obeh – zabezpečujú ho koronárne tepny a žily.
  • Srdce v pokoji udrie asi 60 – 80-krát za minútu, v priemere je to asi 100 800-krát denne.
  • Tlak krvi sa mení každú chvíľu, napr. v spánku, pri strese, pri zmene polohy tela alebo pri cvičení.

Ako liečiť hypertenziu

Pri trvalo zvýšenom tlaku nad 140/90 mmHg vám aj napriek tomu, že urobíte základné opatrenia zmenou životosprávy, lekár predpíše lieky.

Dôležitá je disciplína v liečbe, lieky treba užívať nepretržite a neprestať ani vtedy, ak sa tlak upraví. Ak tak pacient samovoľne urobí, nielenže začne opäť stúpať krvný tlak, ale môže dochádzať aj k závažným zdravotným komplikáciám.

Liečba liekmi je efektívna, ale, ako odborníci zdôrazňujú – doživotná. Samozrejme, nezabúdajte na pravidelné kontroly u kardiológa. Cieľom liečby vysokého tlaku krvi je zníženie kardiovaskulárneho rizika. Často pacienti musia užívať aj dva alebo viac liekov. Aj preto kardiológovia zvyknú uprednostňovať tzv. kombinovanú liečbu artériovej hypertenzie.

Takáto liečba totiž zvyšuje efektívnosť terapie, znižuje výskyt nežiaducich účinkov a zároveň aj znižuje spomínané kardiovaskulárne riziko. Výhodou takýchto fixných kombinácií je zjednodušený liečebný režim, väčšie pohodlie pacienta, zníženie počtu užívaných tabliet a aj lepšia spolupráca pacienta.

Ako ušetriť na liekoch

  • Pre seniorov s najnižšími príjmami platia limity, starobní dôchodcovia s mesačným príjmom do 372,25 za kalendárny štvrťrok doplatia za lieky 45 eur. Peniaze, čo zaplatia navyše, im vrátia.
  • Zdravotne ťažko postihnuté osoby a invalidní dôchodcovia majú štvrťročný limit vo výške 30 eur. Ak tento limit prekročíte, zdravotná poisťovňa vám peniaze vráti.
  • Prepočítavané (uznávané) doplatky si môžete priebežne kontrolovať aj na pokladničnom lístku z lekárne. Na bloku je napísaná výška doplatku, ktorá sa počíta do limitu.
  • V lekárni treba vždy platiť celý doplatok, aj keď prekročíte ochranný limit. Peniaze, ktoré zaplatíte nad limit vám po skončení štvrťroka bez vyzvania zdravotná poisťovňa vráti do 90-tich dní. O výšku preplatku nie je potrebné žiadať.
  • Namiesto originálneho lieku si môžete zvoliť generický liek s nižším doplatkom.
  • Lekár generikum môže, ale aj nemusí predpísať. Povinná generická preskripcia sa nevzťahuje na všetky liečivá, ktoré sú kategorizované. Preto je v zákone uvedená Príloha č. 1, ktorá presne určuje rozsah liečiv, na ktoré sa generická preskripcia vzťahuje.
  • Lekár aj lekárnik sú povinní pacienta informovať o lacnejšej alternatíve lieku. Ak aj pacient o lacnejšiu náhradu nepožiada, nezbavuje to lekára ani lekárnika povinnosti pacienta informovať. Lekárnik je pacientovi povinný ponúknuť liek bez doplatku prípade s najnižším doplatkom. Ak sa pacient rozhodne pre iný ako najlacnejší, môže si sám vybrať, s akým doplatkom liek chce.
  • Lekár je povinný na recept napísať nielen názov lieku, ale aj názov účinnej látky. Lekárnik je potom povinný pacientovi vydať najlacnejší liek s obsahom účinnej látky, ktorú predpíše lekár, aby pacient platil čo najnižšie doplatky. Je však na rozhodnutí pacienta, či si nakoniec vyberie liek s nižším alebo vyšším doplatkom.
  • Na recepte je lekár povinný uviesť aj spôsob podania lieku, liekovú formu, silu lieku, veľkosť balenia a počet balení.

Ako si znížiť tlak bez liekov

Cieľom liečby hypertenzie je dosiahnuť hodnoty 120/80 mmHg. Efekt liečby bude oveľa väčší, ak upravíte aj svoju životosprávu:

  • znížte svoju hmotnosť,
  • urobte zmeny v stravovaní – zredukujte príjem nasýtených tukov a pozor aj na cholesterol,
  • dbajte na dostatok pravidelného pohybu (aspoň 30 minút denne),
  • ak sa to dá, vyhýbajte sa stresu – na odbúravanie stresu je vhodná napríklad joga, ktorá zahŕňa aj dýchacie cvičenia (správne dýchanie priaznivo pôsobí aj na tlak krvi),
  • nefajčite,
  • obmedzte nadmernú konzumáciu alkoholu,
  • menej soľte (denne by to nemalo byť viac ako 5 – 6 gramov soli),
  • jedzte viac ovocia a zeleniny (aj pre obsah vlákniny),
  • dodržiavajte pravidelný pitný režim,
  • ak trpíte napríklad cukrovkou, snažte sa mať ochorenie pod kontrolou.

(mv)

Ako si merať tlak doma

Na domáce meranie tlaku si zadovážte vhodný tlakomer, zápästné tlakomery sú vhodné len na orientačné meranie. Tlakomer vám poisťovňa neuhradí, musíte si ho zaplatiť v plnej výške.

Domáce monitorovanie tlaku je dôležité najmä ak sa liečite na hypertenziu. Nemerajte si však tlak pričasto – stačí raz – dva razy do týždňa, inak sa budete zbytočne neurotizovať a namerané hodnoty budú skreslené. Tlak vám okrem toho zmerajú aj pri pravidelných kontrolách u kardiológa alebo internistu.

Tlak si merajte ráno pred tým, ako užijete lieky, a večer, prípadne ak je to potrebné, tak aj počas dňa. Pri meraní tlaku krvi sa snažte dodržiavať všetky odporúčania.

Zásady správneho merania

  • tlak si merajte v pokoji, po 5 až 10 minútach oddychu,
  • meranie robte v tichej miestnosti s primeranou teplotou,
  • nenechajte sa počas merania ničím vyrušovať,
  • seďte opretí chrbtom, dolné končatiny voľne položte na podlahu (nie prekrížené),
  • ruku s manžetou si voľne položte na podložke vo výške srdca, tlakomer tiež umiestnite vo výške srdca,
  • 2 hodiny pred meraním nejedzte, nefajčite, nepite nápoje s kofeínom,
  • pred meraním si vyprázdnite močový mechúr,
  • pred meraním aspoň 2 - 3 hodiny nevykonávajte ťažkú fyzickú prácu alebo námahu,
  • rukávy oblečenia nesmú počas merania obmedzovať prítok krvi,
  • meranie zopakujte aspoň dvakrát za sebou, s časovým odstupom dvoch minút, (ráta sa priemer nameraných hodnôt),
  • ak ste senior, diabetik, alebo užívate niektoré lieky, merajte si tlak nielen v sede, ale následne aj postojačky.

(mv)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 963
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 17 725
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 971
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 494
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 440
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 955
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 486
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu