SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Čo nosia deti zo školy?

Môže to byť napríklad neželaný suvenír v podobe malých parazitov vo vlasoch alebo vírusové ochorenie – kiahne. Obe sa medzi deťmi šíria rýchlosťou blesku, kiahne však môžu byť aj rizikové.

Deťom treba kvôli výskytu vší vlasy pravidelne kontrolovať.Deťom treba kvôli výskytu vší vlasy pravidelne kontrolovať. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Ovčie kiahne – varicella, sú nepravé. Tie pravé – variola, sa podarilo úplne zlikvidovať v roku 1980 a v rovnakom roku sa proti nim v Slovenskej republike ukončilo plošné očkovanie.

Ovčie kiahne patria k najnákazlivejším vírusovým ochoreniam. S ovčími kiahňami sa pediatri stretávajú stále, obvykle sa v intervale dvoch – troch rokov objavia v zvýšenom rozsahu. Ak ste kiahne v detstve prekonali, viac ich nedostanete – prítomnosť vírusu varicella zoster v tele, ktorý kiahne spôsobuje, vám zabezpečí voči nemu trvalú imunitu.

Môžete mať však problém s pásovým oparom, ktorý spôsobuje ten istý vírus, ostane totiž „driemať“ v tele a za vhodných podmienok sa aktivuje. Vírus varicella zoster sa veľmi rýchlo šíri vzduchom, rýchlo sa množí, preto je ochorenie vysoko nákazlivé, odborníci hovoria až o 90-percentnej pravdepodobnosti nákazy.

Koho viac ohrozujú

varicella.jpgKiahne sú nebezpečné pre deti do 1 roka, tehotné ženy, ktoré kiahne neprekonali (ochorenie môže poškodiť plod), zvlášť ohrození sú aj ľudia s oslabenou imunitou a dospelí, ktorí kiahne neprekonali, ako aj deti s onkologickými ochoreniami. U nich býva priebeh ochorenia obvykle závažnejší.

Ani staršie deti nie sú od závažných rizík uchránené. Či však už na ovčie kiahne ochorie dieťa alebo dospelý, komplikácie, ktoré môžu vzniknúť, sú podľa pediatričky Kataríny Šimovičovej z Bratislavy vo všeobecnosti rovnaké – zápaly pľúc, zápaly mozgových blán, kĺbov, uší.


Pásový opar
 • Vírus varicella zoster patrí medzi ľudské alfa herpesvírusy a vyvoláva dve rôzne ochorenia: tzv. ovčie kiahne a pásový opar.
 • Primárna infekcia sa prejaví ako ovčie kiahne (varicella). Sekundárnym ochorením je reaktivácia infekcie v podobe herpesu zoster.
 • Vírusy varicelly zoster sa totiž môžu usídliť v nervových uzlinách, ktoré sa nachádzajú pozdĺž miechy. Ak je organizmus oslabený, môže dochádzať k aktivácii vírusu. Vtedy sa u človeka rozvinie pásový opar.
 • Kto nemal ovčia kiahne a v dospelom veku sa nakazí vírusom varicella zoster, môže mať buď kiahne, alebo nemusí mať kiahne a choroba sa prejaví ako pásový opar.
 • Pri pásovom opare sa vytvoria pľuzgiere v oblasti pása, hrudníka či na chrbte, ale objaviť sa môžu aj na tvári, očných viečkach, čo je nebezpečné. Rizikovými faktormi sú vyšší vek, ale aj vážne ochorenia, pásový opar sa môže objaviť aj po operáciách, úrazoch, v dôsledku stresu či porúch výživy.

Ovčie kiahne – FAKTY

 • Pre ovčie kiahne je typický rýchly nástup, výsyp a vysoké horúčky – aj okolo 39 °C, malátnosť, únava, niekedy sa môže pridružiť aj kašeľ.
 • Inkubačná doba je 10 – 21 dní. Pacienti sú infekční už 48 hodín pred výsevom vyrážok a 4 – 5 dní po vzniku posledných vyrážok. Infekcia sa šíri vzduchom.
 • Pacient je nákazlivý dovtedy, kým sa tvoria nové pľuzgiere. Akonáhle sa tvoriť prestanú, možno hovoriť o ukončení ochorenia. Podľa odborníkov je však vhodné dať dieťa do kolektívu až keď mu poodpadávajú chrastičky.
 • Ochorenie trvá najmenej dva týždne, niekedy aj mesiac a dlhšie.
 • Ak prebieha bezproblémovo, vyrážky, ktoré sa tvoria po celom tele, majú najprv podobu fliačikov, ktoré sa zmenia na pľuzgieriky. Tie praskajú a následne sa tvoria chrastičky.

Ako „prežiť“ kiahne

Ovčie kiahne sú vírusové ochorenie, takže aj liečba je podobná ako u iných vírusových ochorení. Znamená to, že veľmi dôležitý je pokoj na lôžku, izolácia, dostatok tekutín a vitamínov.

Pediatrička Katarína Šimovičová hovorí, že sa nedá jednoznačne odporučiť univerzálny recept, ako prečkať liečbu čo najlepšie, vždy však podľa nej treba dať príslušné lieky a dôraz kladie na dostatočný príjem tekutín.

Odborníci neodporúčajú vyrážky natierať tekutým púdrom, ako to bývalo zvykom. Pediatrička potvrdzuje, že tekutý púder nemá liečivé účinky, len chladivé pri svrbení.

„Dnes sa už nepoužíva, pretože máme prípravky proti svrbeniu – antialergiká bez tlmivého účinku. Mokvajúce vriedky necháme schnúť,“ hovorí lekárka. Dieťa s kiahňami rozhodne nekúpte, vhodné je rýchlo ho osprchovať, no nie príliš horúcou vodou – aj to podľa pediatričky až po vyschnutí a odpadnutí chrastičiek. Dieťa opatrne osušte prikladaním uteráka.

Kto zaplatí očkovanie

Možnou prevenciou je očkovanie proti ovčím kiahňam, avšak ani to nie je stopercentná záruka, že dieťa alebo dospelý na kiahne neochorie. Vakcína ochráni zhruba v 85 % prípadov. Očkovaní pacienti však majú podľa odborníkov ľahší priebeh ochorenia a sú vraj aj menej infekční.

U nás očkovanie proti ovčím kiahňam nie je zahrnuté v povinnej očkovacej schéme, takže očkovaciu látku si hradí pacient alebo rodič dieťaťa v plnej výške. Hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická uvádza, že „v Slovenskej republike je dostupná monovakcína proti ovčím kiahňam, ale aj kombinovaná očkovacia vakcína obsahujúca zložky proti osýpkam, mumpsu, rubeole a ovčím kiahňam.

Na očkovanie dojčiat v 15. – 18. mesiaci života proti MMR v rámci pravidelného povinného očkovanie je možné použiť aj očkovaciu látku, ktorá okrem zložiek proti MMR obsahuje navyše aj zložku proti ovčím kiahňam. „Táto vakcína však nie je plne hradená z verejného zdravotného poistenia, z celkovej ceny 74,5 eura hradí v súčasnosti zdravotná poisťovňa 8,5 eura, zvyšok teda 66 eur doplatí rodič,“ vysvetlila hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava Katarína Nosálová.

Na zabezpečenie dostatočnej hladiny protilátok proti ovčím kiahňam treba vykonať preočkovanie monovakcínou proti ovčím kiahňam, ktorá stojí od 42 do 62 eur. Toto preočkovanie sa vykoná po šiestich týždňoch od podania prvej dávky.

Treba sa očkovať ak cestujem?

Je v niektorých prípadoch človek povinný dať sa očkovať proti ovčím kiahňam, napríklad, ak sa chystá vycestovať do niektorých krajín? Lenka Skalická vysvetľuje, že „očkovanie proti ovčím kiahňam sa nevyžaduje pri vstupe do žiadnej krajiny, rovnako ide o odporúčané očkovanie pre cestovateľov, ktorí neprekonali ochorenie, ktoré by v nich zanechalo trvalú imunitu. V prípade, že cestovateľ pochádza z krajiny s nízkym výskytom varicelly a cestuje do krajiny s vysokým výskytom varicelly, odporúča sa zvážiť zaočkovanie.“

Nežiaduci návštevníci vo vlasoch

Pedikulóza – tak sa odborne hovorí parazitárnemu ochoreniu, ktoré vyvoláva voš vlasová. Okrem vši vlasovej môže na človeku parazitovať aj voš šatová a lonová, avšak jedine voš vlasová neprenáša choroboplodné mikroorganizmy.

Vši sa veľmi rýchlo rozšíria medzi deťmi a často je veľmi ťažké sa ich v kolektíve detí zbaviť. Často sa totiž motajú v začarovanom kruhu, keďže odvšivavenie dieťaťa je plne na zodpovednosti rodiča a účinné je vtedy, ak sa urobí naraz u všetkých detí v celom kolektíve, nehovoria o tom, že je potrebné nielen dôkladne zbaviť vší dieťa, ale aj všetky predmety, s ktorými zavšivavené dieťa prišlo do kontaktu. V rámci prevencie je nesmierne dôležité dodržiavanie hygieny, čo je však na druhej strane aj najväčším úskalím vzniku a šírenia tohto problému.

Vši sa najčastejšie zdržujú:

 • v posteľnej a osobnej bielizni, ktorú treba vyvariť, resp. vyprať pri vysokých teplotách (viac ako 60 °C), dôkladne vysušiť a vyžehliť,
 • v šáloch, čiapkach a iných pokrývkach hlavy,
 • takisto oblečenie treba dôkladne, radšej viackrát vyprať a postriekať prípravkami na lezúci hmyz,
 • v plyšových hračkách, ktoré takisto treba vyprať a postriekať dezinfekčným prostriedkom,
 • hrebeňoch, kefách – treba ich tiež ošetriť prípravkom na lezúci hmyz a pravidelne čistiť detergentnými prostriedkami,

Najlepšie je, aby každý člen kolektívu používal vlastné predmety osobnej hygieny (hrebeň, uterák), čiapky, šaty a malo by zabrániť ich vzájomnému používaniu.

Na odstránenie vší a hníd (zárodky vší) z vlasov sa využívajú rôzne prípravky, ktoré dostať v lekárni, obvykle v podobe šampónu, gélu a pod. Celý proces treba zopakovať, aby sa zlikvidovali aj larvy vyliahnuté z hníd.

Zbaviť sa ich je prácne

Pediatrička Katarína Šimovičová hovorí, že „odstránenie vší aj hníd, ak sa robí poctivo, trvá tri až päť dní, takže potom by sa dieťa už mohlo vrátiť do kolektívu. Hovorí sa, že vši sa postupne stávajú na dostupné chemické prípravky rezistentné, lekárka ako účinné odporúča také, ktoré likvidujú vši zadusením.

Často sa možno stretnúť s laickými odporúčaniami používať prípravky určené na odvšivavenie domácich miláčikov – psov a mačiek. Ľudia si zvyknú dávať takéto odporúčania, keď u nich nezabral nejaký prípravok. Lekárka hovorí, že je to absolútne nevhodné a nebezpečné. Ak nejaký prípravok nebol účinný, problém môže byť v nesprávnej aplikácii, dodržiavajte preto pokyny výrobcu.

Ak prípravok nezabral, skúste iný, určite však nie taký, čo je určený pre zvieratá. Hnidy jedným vyčesaním neodstránite, podľa pediatričky ich treba zásadne odstraňovať ručne. „Treba ich sťahovať špeciálnym hrebeňom pod ostrým svetlom – napríklad pod nočnou lampou, aj počas niekoľkých sedení. Dieťaťu treba vlasatú časť hlavy kontrolovať dva razy do týždňa, „hovorí lekárka.

Niečo o všiach
 • Vši sú parazity, ktoré sa živia saním krvi hostiteľa.
 • Životný cyklus vši má päť štádií, od vajíčka (hnidy) až po dospelú voš.
 • Dospelé jedince žijú asi tri týždne.
 • Voš vlasová obvykle žije vo vlasatej časti hlavy, ale môže sa vyskytnúť aj v obočí, fúzoch či brade.
 • Prenáša sa najmä pri priamom styku (napríklad ak majú deti hlavy pri sebe), ale aj prostredníctvom predmetov, ako sú hrebene, čiapky a iné pokrývky hlavy, uteráky, deky a iné predmety, ktoré sa dostali do kontaktu s vlasmi.
 • Prvým príznakom je prítomnosť hníd, ktoré majú bielu farbu, môžu pripomínať lupiny, sú však pevne prichytené na vlasoch.
 • Na pokožke sa môžu objaviť aj sčervenané miesta po uhryznutí a následné svrbenie hlavy.

Pedikulóza v detských kolektívoch

Medzi škôlkármi a školákmi sa vši zvyknú objaviť najmä na jeseň a v zime. Ako však postupovať, ak sa tieto drobné parazity rozhodnú terorizovať celé detské kolektívy?

Ak ich učiteľ objaví u jedného dieťaťa, mal by sa podľa Mgr. Kataríny Nosálovej, hovorkyne Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave v prvom rade skontaktovať s rodičmi, ktorí sa musia o svoje dieťa postarať. Keď sa vši rozšíria aj na iné deti, môžeme hovoriť o hromadnom výskyte pedikulózy – a v tom prípade je potrebné „odvšivaviť“ naraz celý kolektív v triede.

Aké sú opatrenia

Vši a hnidy spôsobujú parazitárne ochorenie prenosné z človeka na človeka, takže všami napadnuté dieťa prekonáva prenosné ochorenie. Dieťa s prenosným ochorením sa musí liečiť a nesmie navštevovať kolektívne zariadenia.

„Rodič má povinnosť starostlivosti o dieťa vrátane umožnenia poskytnúť mu zdravotnú starostlivosť. Ak rodič odmietne liečenie dieťaťa, možno túto skutočnosť považovať za nedodržanie povinnosti starostlivosti o dieťa a navyše dochádza aj k porušovaniu základných práv dieťaťa.

Riešenie tejto situácie je v kompetencii zodpovedných inštitúcií v sociálnej oblasti,“ upresňuje Katarína Nosálová. Dopĺňa, že školy, rodičia ani lekári nemajú povinnosť pedikulózu nahlasovať, pretože nie je uvedená v zozname povinne hlásených prenosných ochorení.

Urobiť to musia rodičia

Podľa vyjadrenia z RÚVZ BA Katarína Nosálová udáva, že zbaviť detí vší musia rodičia, nie škola alebo školské zariadenie! Ak sa vši objavia v materských školách či jasliach, je treba vydezinfikovať a vyprať matrace, posteľnú bielizeň i vydezinfikovať žinenky.

Platí zásada, že ak sa aj po „odvšivavení" a následnej kontrola objavia čo i len u jedného dieťaťa vši, je nutné dieťa vylúčiť zo školskej dochádzky až do doby, pokiaľ neprinesie potvrdenie od lekára, že už tento problém nemá.

„Každá škola či iné školské či predškolské zariadenie má vypracovaný prevádzkový poriadok, do ktorého patrí tiež problematika preventívnych opatrení proti šíreniu infekčných či parazitárnych ochorení. Ak už nastane problém hromadného výskytu, je potrebné oboznámiť v prvom rade rodičov a potom je dôležitá porada aj s našimi pracovníkmi, ktorí im poradia ďalšie kroky, hovorí Nosálová.

Terč posmechu

Ak má dieťa vši, často je terčom posmeškov v kolektíve, čo mu rozhodne na sebavedomí a duševnej pohode nepridá. „Dieťaťa sa to môže dotknúť, môže to v ňom vyvolať nepríjemné pocity,“ hovorí špeciálny pedagóg Miroslav Štefunko, riaditeľ Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Martine.

Podľa odborníka sa treba o tom s dieťaťom rozprávať a vysvetliť mu, že vši tu boli, sú aj budú a momentálne sa rozmnožujú aj kvôli tomu, že dostupné chemické prostriedky nestačia tieto parazity eliminovať. Treba zvoliť taktný postup aj zo strany učiteľa, myslím, že je dobre, ak bude s deťmi o tom hovoriť, vysvetľovaním sa veľa dosiahne. Už s deťmi v materských školách sa treba o tomto probléme rozprávať, vysvetliť im, ako sa tieto parazity prenášajú, ako tomu možno zabrániť a pod.,“ hovorí odborník.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spacák na kozmetiku?
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 3. Plyn v doprave môže byť medzičlánkom k nízkoemisnej budúcnosti
 4. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete
 6. IMMOFINANZ pokračuje v úspechoch nájomných zmlúv aj v roku 2022
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 8. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 1. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 2. Na západnom Slovensku napreduje modernizácia elektrickej sústavy
 3. Na západnom Slovensku napreduje modernizácia elektrickej sústavy
 4. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 5. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 6. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 7. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 8. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 1. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 10 882
 2. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 9 877
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 312
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 945
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 662
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 103
 7. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 2 565
 8. ČSOB hľadá zamestnancov: Skvelá kampaň, chystajte životopis! 1 186
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu