Horčík totiž pôsobí v organizme ako neuroregulátor. Ako uvádzajú odborníci, tento minerál zabraňuje cievnym sťahom, zhlukovaniu krvných doštičiek, stabilizuje bunkové membrány, má vplyv na rôzne receptory v mozgu, pôsobí aj na tvorbu a uvoľňovanie viacerých cievnych a zápalových látok v mozgu a neurotransmiterov – prenášačov nervových impulzov.
Vedecké štúdie potvrdili u ľudí trpiacich migrénami nižšiu hladinu horčíka počas akútneho ataku migrény, a tiež nižšie hodnoty horčíka vo vnútri buniek v porovnaní s tými, čo migrénami netrpia. Ak si takí pacienti dopĺňali hladinu horčíka, potvrdilo sa zlepšenie – mali menej často migrény a aj ich bolesti boli menej intenzívne.
Priaznivý vplyv horčíka sa potvrdil aj v prípade tenzných bolestí hlavy. Tieto bolesti sa prejavujú obojstranným bolestivým napätím hlavy, často má človek pocit akoby mu hlavu sťahovala silná obruč.
Aj prevencia porážky
Dostatočným príjmom horčíka si okrem iného môžete podľa odborníkov pomáhať napríklad aj v prevencii mozgovej príhody. Podľa neurológa MUDr. Milana Grófika je „nezanedbateľný aj fakt, že medzi najdôležitejšie rizikové faktory vzniku ischemickej mozgovej príhody patria: vysoký krvný tlak, cukrovka a artérioskleróza (zúženie priesvitu ciev), pričom nedostatok magnézia zohráva významnú úlohu pri vzniku všetkých uvedených rizikových faktorov mozgových príhod.“
Čo áno, čo nie
Horčík je minerálom, ktorý má nezastupiteľnú rolu v našom organizme a dopĺňať si ho môžete prostredníctvom potravín, ktoré ho obsahujú vo väčšom množstve. Sú to napríklad banány, pohánka, špenát, zelená listová zelenina, ale napríklad aj morské riasy či oriešky. Vhodným zdrojom sú aj niektoré minerálne vody.
Naopak – pozor si dávajte kávu, čaj či alkohol, ktoré prispievajú k zvýšenej spotrebe horčíka v organizme. Potraviny bohaté na cukry a tuky zasa zhoršujú vstrebávanie tohto dôležitého minerálu.