Anorexia a jej „dvojička“ bulímia nie sú jediné závažné formy poruchy príjmu potravy. Pri týchto závažných psychických ochoreniach je problém v hlave pacienta – napriek tomu, že mu „hrkajú kosti“ je stále presvedčený, že je tučný a potrebuje schudnúť. A tak buď takmer vôbec neje (anorexia), alebo, naopak, jedlo si dožičí, no vzápätí uteká na toaletu, aby obsah žalúdka do dna vyvrátil (bulímia).
Následky tohto drastického prístupu sú pre organizmus závažné, nezriedka aj fatálne. Anorexia však nie je iba chorobou dievčat a žien. Výnimkou, hoci v menšej miere, nie sú ani muži, zvlášť tí, ktorí sa venujú modelingu. Kult tela skrátka dokáže narobiť neskutočnú paseku v myslení, cítení a prístupe k sebe samému i svojmu okoliu.
Poruchy, závislosti...
Najmä medzi mladými sa rozšírili aj také novodobé varianty ako orthorexia, ale napríklad aj závislosť od športovania či desivá novinka – alkorexia. V prípade, že niekto trpí orthorexiou, tak ide o nezdravú závislosť na zdravej výžive.
Taký človek nekriticky konzumuje iba „zdravé“ potraviny a v presvedčení, že napríklad tuky a cukry sú škodlivé, tak ich zo stravy úplne vylučuje. Je to však chyba – princíp zdravej výživy spočíva v prijímaní všetkých živín – biekovín, cukrov i tukov a čo je tiež dôležité – mali by byť v strave obsiahnuté aj v správnom pomere. U zdravého dospelého človeka odborníci odporúčajú takýto pomer jednotlivých makroživín: cukry (55 %) : tuky (30 %) : bielkoviny (15 %).
Namiesto jedla alkohol
Alkorexia je novodobá pliaga, ktorá sa rýchlo udomácnila medzi mladými. Že ste o nej ešte nepočuli? Ide o novinku medzi poruchami príjmu potravy, nezriedka je v kombinácii s anorexiou a šíri sa najmä medzi mladými ľuďmi.
Princíp spočíva v tom, že počas týždňa hladujú, aby sa cez víkend mohli opíjať a nepriberali tak z megadávky kalórií, ktoré svojmu telu dodávajú prostredníctvom alkoholu. Takéto počínanie je nadmieru nebezpečné. Okrem iného sú to prázdne kalórie, bez akýchkoľvek živín, ktoré však organizmus potrebuje.
Mladí ľudia, ktorí takto fungujú sú okrem alkoholizmu ohrození cukrovkou a lekári varujú napríklad aj pred rakovinou slinivky brušnej. Alkorektici si takýmto hazardným spôsobom životosprávy v krátkom časovom horizonte koledujú o zásadne podlomené zdravie, závažné zdravotné dôsledky až smrť.