Mýtus: Rakovina prsníka ohrozuje len tie ženy, v ktorých rodine sa táto choroba vyskytla.
Pravda: Aj keď genetika zohráva v tomto smere významnú úlohu, až 70 % žien s rakovinou prsníka bolo diagnostikovaných bez podobného záznamu v rodinnej anamnéze.
Mýtus: Kostice v podprsenkách zvyšujú riziko rakoviny prsníka.
Pravda: Vo verejnosti sa šíria informácie, že kostice v spodnej bielizni tlačia na lymfatický systém poprsia, spôsobujú hromadenie toxínov a podnecujú vznik rakoviny prsníka. Tieto fámy však nikdy neboli dokázané ani vedecky podložené. Súvislosť medzi typom podprsenky, jej tesným zapnutím a vývojom rakoviny nebola nikdy potvrdená.
Mýtus: Hrčky v prsníku takmer vždy znamenajú nádor.
Pravda: Približne 80 % hrčiek, ktoré si dámy pri samovyšetrení nahmatajú, majú benígny pôvod. Pochádzajú totiž z cýst a iných nerakovinových zmien. V každom prípade však každý takýto útvar treba konzultovať s lekárom, pretože podchytenie rakoviny v ranom štádiu je pri liečbe kľúčové.
Mýtus: Implantáty zvyšujú riziko rakoviny prsníka.
Pravda: Podľa najnovších výskumov ženy s vylepšeným poprsím plastickým chirurgom na vznik rakoviny nie sú náchylnejšie. Ich nevýhodou je, že štandardné vyšetrenie mamografiou je sťažené – nemusí vždy objaviť všetky zmeny, preto sa niekedy odporúča doplňujúce RTG vyšetrenie.
Mýtus: Rakovina prsníka ohrozuje jednu z ôsmich žien.
Pravda je, že riziko rakoviny prsníka stúpa s pribúdajúcimi rokmi. V tridsiatke je šanca na diagnostikovanie tejto zákernej choroby 1:233. Strach naháňajúca pravdepodobnosť 1:8 sa vzťahuje až na vek okolo 85 rokov.
Mýtus: Ženy s menšími prsiami sú rakovinou prsníka ohrozené menej
Pravda: Hovorí sa síce, že na veľkosti záleží, no rakovina prsníka si nevyberá. Toto ochorenie sa môže prejaviť u každej ženy bez rozdielu v košíkoch podprsenky. Nadmerne obdarené dámy v oblasti hrudníka majú rovnakú nevýhodu ako tie s implantátmi – vyšetrovacie metódy sú u nich menej presné.
Mýtus: Používanie antiperspirantov sa podieľa na vzniku rakoviny.
Pravda: Americkí výskumníci v oblasti rakoviny sa nad touto teóriou okúňajú, no zároveň pripúšťajú potrebu ďalších testov. Jedna malá štúdia narazila na stopy parabénov v malej vzorke nádoru z prsníka. Keďže v niektorých antiperspirantoch sa tieto látky používajú ako konzervanty, istá súvislosť by z toho mohla vzniknúť. Zatiaľ ju však nikto nepotvrdil.
Mýtus: Po odstránení prsníkov žena nemôže dostať rakovinu.
Pravda: Po mastektómii sa riziko znižuje až o 90 %. Stále však existuje malá možnosť, že sa rakovina prsníka predsa len objaví – svedčia o tom prípady dám, u ktorých nádor vznikol v mieste jaziev.
Mýtus: Mamografia vystavuje prsia takej dávke radiácie, že to pôsobí kontraproduktívne.
Pravda: Je pravda, že žena pri mamografickom vyšetrení musí zniesť isté množstvo ožiarenia. K tomu však dochádza len raz ročne v malej dávke, preto neexistuje nijaký dôvod na obavy. Zvlášť u dám po štyridsiatke ide o významný faktor prevencie, ktorý rakovinu prsníka určite nespôsobuje. Ak je však výsledok negatívny, to automaticky neznamená, že sa pacientka nemá čoho obávať. Až 10 – 20 % prípadov rakoviny totiž mamografia odhaliť nedokáže.
Mýtus: Rakovine prsníka sa dá predísť.
Pravda: Existuje určitý súbor rizikových faktorov, ku ktorým patrí genetická predispozícia či obezita. Dodržiavaním zdravého životného štýlu môžeme riziká znížiť, no nie celkom vylúčiť.