SME

Čo je dobré vedieť o písaní

Písanie alebo kreslenie je jedna z najzákladnejších a najbežnejších ľudských činností, s ktorou sa stretávame už od útleho detstva. Zvlášť u malých detí treba dbať na to, aby písali správne.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Ergonómia je veda zaoberajúca sa optimalizáciou ľudskej činnosti, a to hlavne vhodnými rozmermi a tvarmi nástrojov. Jej snahou je, aby používané predmety svojím tvarom čo najlepšie zodpovedali pohybovým možnostiam, prípadne rozmerom ľudského tela. Napríklad vhodne navrhnutá ergonomická ceruzka alebo pero má nenútene napomáhať vytvoreniu správnych návykov pri písaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ruka by mala byť uvoľnená

Hlavne pri malých deťoch by sme mali dbať na to, ako majú správne držať ceruzku alebo pero, či pri písaní netlačia na papier a pod. To, ako držíme v ruke pero alebo ceruzku, má veľký význam pri efektivite písania a fyzickej záťaži ruky. Pri správnom – tzv. štipkovom úchope pera by ceruzka alebo pero mali ležať na poslednom článku prostredníka, zhora by ju malo pridŕžať bruško ukazováka a zboku bruško palca. Ukazovák by nemal byť prehnutý a celá ruka by mala byť uvoľnená, bez kŕča.

SkryťVypnúť reklamu

Deti by mali používať pero, ktoré im hneď ideálne sadne do ich neskúsenej ruky a pomôže im intuitívne v hľadaní správneho úchopu. Je úplne logické, že dĺžka a sila ceruzky/pera pre začiatočníkov by mala byť kompatibilná s anatómiou detskej ruky. Pero pre dospelých nie je vhodné pre deti. Písacia pomôcka by mala byť prispôsobená pravákovi či ľavákovi.

Začína sa už v škôlke

Dávať pozor na správne držanie pera by mali nielen učitelia, ale aj rodičia. Medzi špeciálnych pedagógov, ktorí sa zameriavajú na grafomotoriku a ergonómiu písania u detí patrí aj PaedDr. Yveta Heyrovská. „Do poradne mi prichádzajú rodičia s malými školákmi, začíname riešiť grafomotorický problém, ale výučba medzitým beží ďalej a dieťa nestíha. Preto uprednostňujeme spoluprácu s učiteľkami v materskej škole. Ak má dieťa problémy s úchopom ceruzky, vyhýba sa maľovaniu a pod., vie to učiteľka veľmi dobre rozpoznať a erudovane všetko rodičom vysvetliť.“

SkryťVypnúť reklamu

Kvalitné pastelky a ceruzky

Dôležitou súčasťou kvalitného písania je zrak. „V škôlkach je vhodné zaviesť ortoptický screening,“ hovorí Yveta Heyrovská. „Najlepšie je odhaliť zrakovú odchýlku vo veku 2 – 3 rokov. Až potom je vhodné zaoberať sa riešením grafomotoriky u detí. Mnohé príznaky ako písanie nad riadok, pod riadok, neudržanie proporcionality písma, natáčanie ruky, hlavy, mnohokrát celého tela, predlôh, už zmienená nechuť k maľovaniu atď., sú spoločné tak pre očné chyby, ako aj pre grafomotorickú nedostatočnosť.“

Aby sa problém dal riešiť, je okrem práce s dieťaťom vhodné poskytnúť mu aj ergonomické pomôcky. K tomu Heyrovská dodáva: „V tomto prípade vedieme deti k tomu, že individualizovaná výbava je pomôckou osobnej potreby rovnako ako okuliare, zubný strojček a pod., ktorá sa nepožičiava. Preto vždy odporúčame jedno riešenie – nakúpiť kvalitné pastelky a ceruzky pre všetkých.“

SkryťVypnúť reklamu

Aby sa hrot ľahko kĺzal po papieri

Nesprávne držanie pera totiž vedie k mnohým negatívnym dôsledkom, ako vysvetľuje PaedDr. Yveta Heyrovská: „Zlý úchop alebo iná nedostatočnosť v jemnej motorike ruky môžu zapríčiniť značnú bolestivosť ruky, jej rýchlu únavu s následnou chybovosťou v písaní, potenie, stres a tým aj veľmi nepríjemné pocity detí pri písaní a kreslení. V prípade neporušeného vývoja jemnej motoriky môže byť zlý úchop zapríčinený imitáciou nevhodného vzoru držania písacieho náčinia, t. j. vzoru rodičov, súrodenca či pedagógov. Dôsledky sú však rovnaké.“

Učitelia a rodičia by mali dbať na to, aby sa stopa pera po papieri ľahko kĺzala. Hrot, ktorý pri písaní „škriabe“, núti dieťa na pero pritlačiť, ruka sa dostáva do napätia a rýchlo sa tak unaví. Bez ohľadu na to, že neurovnané písmo sa po nejakom čase stane zvykom, ktorého sa dieťa len ťažko zbavuje. Pani doktorka Heyrovská k tomu dodáva: „Pero v prvej triede môže pri nerešpektovaní individualizácie vývoja grafomotorických schopností spôsobiť negatívnu skúsenosť do vyšších ročníkov.“

Ako vybrať správne pero?

PaedDr. Heyrovská dáva jednu všeobecnú radu. Výrobcov ergonomických pomôcok je na trhu viac a trh je dnes dostatočne zásobený, takže si dieťa môže vybrať. Aby bol výber čo najlepší, odporúčame rodičom navštíviť kamenné obchody, kde si môžu s deťmi pomôcku vyskúšať, ideálne je pri tomto skúšaní sedieť pri stole.

Ďalšou možnosťou je poradiť sa s kolegami v materských a základných školách, na čo sa má rodič s dieťaťom sústrediť. Ak si pedagóg vytipuje konkrétnu pomôcku, možno ju kúpiť v kamennom obchode aj v supermarketoch. „Prevencie nie je nikdy dosť a ergonomický program nemôže uškodiť zdravému dieťaťu, naopak, môže pomôcť riešiť začínajúci problém u iného dieťaťa,“ hovorí Yveta Heyrovská.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 798
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 376
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 341
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 905
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu