SME

Čo robiť, aby imunita nezlyhávala

Ľudské telo je zložitý „živý stroj" a svoju ochranu pred rôznymi škodlivými vplyvmi – napríklad UV žiarením, horúčavou či rôznymi mikroorganizmami si zabezpečuje viacerými sústavami. Okrem kože, ktorá tvorí obrannú bariéru medzi vonkajším a vnútorným pros

Svoju imunitu odporíte konzumáciou niektorých potravín, príkladom sú jogurty, musia však obsahovať živé kultúry prospešných baktérií.Svoju imunitu odporíte konzumáciou niektorých potravín, príkladom sú jogurty, musia však obsahovať živé kultúry prospešných baktérií. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

tredím, je dôležitým ochrancom aj imunitný systém.

Dôležitú časť imunitného systému tvorí lymfatická sústava, jej aktívnou súčasťou je lymfa – tekutina, ktorá sa vytvára z medzibunkovej tekutiny. Pozdĺž týchto ciev sú v tele rozptýlené lymfatické uzliny, ktoré spĺňajú úlohu akéhosi filtra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tvoria sa v nich lymfocyty – imunitné bunky, ktoré nás chránia pred cudzorodými mikroorganizmami. Súčasťou lymfatickej sústavy sú aj orgány ako týmus, slezina a takisto aj kostná dreň a lymfatické tkanivá ako napríklad mandle alebo lymfatické tkanivo sústredené pozdĺž tráviaceho traktu.

SkryťVypnúť reklamu

Imunitná odpoveď

Jej podstatou jerozpoznanie vlastného a nevlastného. Všetky bunky imunitného systému vytvárajú komplex regulačných a výkonných látok, no iba špecializované bunky vytvárajú protilátkové molekuly – imunoglobulíny. Všetky tieto molekuly sú tiež súčasťou imunitného systému. Imunitný systém spolu s nervovým a endokrinným systémom vytvárajú integrovaný celok. Funkcie týchto systémov sa pri väčšine fyziologických dejov navzájom neodlučiteľne prelínajú a dopĺňajú.

Nielen infekcie

Imunitný systém má v prvom rade úlohu rozlišovať cudzie a vlastné. Bežne vžitá predstava je, že úloha imunitného systému spočíva v boji s infekciou. Je to však len jedna z jeho funkcií. Imunitný systém tiež likviduje staré bunky, ktoré už splnili svoje poslanie a nie sú pre organizmus prínosom alebo ho zaťažujú.

SkryťVypnúť reklamu

Ochraňuje nás aj pred omylmi, ktoré sa môžu vyskytnúť pri reprodukcii buniek, čím zabraňuje vzniku malignít. Za určitých okolností však môže vzniknúť situácia, že imunitný systém sa podieľa aj na patologických procesoch (imunodeficientné stavy, autoimunitné ochorenia, alergie).

Najviac jej je v bruchu

Určite ste sa už stretli s informáciou, že sedemdesiat percent imunity je v bruchu. Čo to znamená? Hrubé aj tenké črevo sú zásobené obrovskou sieťou lymfatických dráh a uzlín, ktoré sú nositeľmi imunity a črevná bariéra je jednou z prvých, okrem kože, ktoré oddeľujú vonkajšie prostredie od vnútorného.

Preto je také dôležité, aby tráviaci trak fungoval bezporuchovo, človek tak menej často podlieha aj rôznym iným ochoreniam, nielen ochoreniam tráviaceho traktu. Pre dobrú imunitu je dôležité dodržiavanie zdravej životosprávy. Základom je zdravá výživa, dostatok fyzickej aktivity a zabúdať netreba ani na dodržiavanie pitného režimu.

SkryťVypnúť reklamu

Prospešné baktérie

Základom je zdravá črevná mikroflóra a bakteriálna rovnováha. Črevo máme prirodzene osídlené veľkým množstvom baktérií (je ich viac ako 200 druhov a viac ako jeden kilogram). Patria k nim aj prospešné probiotické baktérie. Ak sa rovnováha črevnej mikroflóry naruší, dôsledkom je aj porucha imunitných reakcií.

Tieto prospešní baktérie nájdeme vo viacerých potravinách – napríklad v kvasenej kapuste, kyslomliečnych výrobkoch, nepasterizovanej bryndzi a pod. Ak máte problém s trávením kravského mlieka, môžete siahnuť napríklad po kyslomliečnych produktoch z ovčieho alebo kozieho mlieka.

Gastroenterológ Peter Minárik uvádza, že dostatok zdravých črevných baktérií potláča rast choroboplodných a nebezpečných baktérií a plesní, pôsobí proti črevným toxínom a pomáha znižovať riziko rakoviny. Zlepšujú vstrebávanie niektorých minerálnych látok z čreva (napríklad vápnika) a prispievajú k zníženiu cholesterolu v krvi. Hrajú tak úlohu aj v prevencii ochorení srdca a ciev.

SkryťVypnúť reklamu

Užívate antibiotiká?
Zvýšiť príjem prospešných baktérií sa odporúča aj počas a isté obdobie aj po skončení užívania antibiotík, ktoré narúšajú citlivú črevnú mikroflóru – tzv. mikrobióm. Doplnky s obsahom prospešných baktérií užívajte s odstupom dvoch až troch hodín po užití antibiotického lieku.

Čo ešte môžete urobiť pre svoju imunitu:

  • dbajte na dostatok pohybu,
  • dožičte si dostatok pravidelného a kvalitného spánku,
  • dodržiavajte pitný režim,
  • otužujte sa,
  • dbajte vo zvýšenej miere na hygienu počas období vírusových infekcií.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 367
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 051
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 169
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 634
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 392
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 121
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 812
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 326
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu