SME

Viete, ako sa starať o hlasivky?

Viac ako desať percent ľudí počas svojho života prechladne, zachrípne, prekoná dočasnú alebo dlhodobú stratu hlasu. Čo robiť, aby sme si hlasivky neničili?

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Zachrípnutie môže signalizovať nielen bežné prechladnutie, ktoré zvyčajne možno preliečiť v domácom prostredí, ale aj vážnejšie ochorenia, keď už liečbu hlasiviek treba zveriť do rúk špecialistu – krčného lekára alebo foniatra. O ochorení hlasiviek, ich liečbe a prevencii sme sa rozprávali s Renátou Kučerovou, otorinolaryngologičkou z Centra Kramáre a ORL ambulancie jednodňovej chirurgie v Bratislave.

Stáva sa, že aj napriek snahe o kultivovaný hlasový prejav nám z hrdla vychádza neľubozvučný chrapot. Hlasivky tak signalizujú bežné prechladnutie alebo vážnejšie ochorenie. S akými najčastejšími poruchami hlasiviek sa v praxi stretávate?

Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
1.jpg
Seriózne zoznámenie

Aj spevák, herec, ktorý má perfektný prejav, môže hlas úplne „stratiť“. Hovoríme tomu afóna. Prípadne môžeme mať dysfóniu, teda zachrípnutie, čo je častejší prejav ochorenia hlasiviek. Len čo hlasivky nie sú také hrubé a hladké, ako ich máme za normálnych okolností, zmení sa nám farba hlasu aj zvučnosť a jas hlasu.

Je to spôsobené tým, že vzduch, ktorý prechádza cez hlasivkovú štrbinu inak naráža na samotné hlasivky, tie inak kmitajú, a preto celkový dojem z fonácie je iný. V takomto prípade je dôležité rozprávať čo najmenej. Hlasový profesionál by určite nemal spievať, hrať v divadle...

Ako to riešite?

Treba odstrániť príčinu. Ak má pacient huhňavý hlas (rinofóniu), je to spôsobené nevzdušnosťou prínosových dutín a nosových priechodov. Treba vyliečiť nádchu, chrípku, prípadne operačne odstrániť nosové polypy. Cieľom liečby je uvoľniť rezonančné dutiny, aby bol hlas opäť jasný. V prípade, že je problém v hlasivkách, musíme odstrániť príčinu chrapotu priamo na nich. Najčastejšie dysfóniu alebo afóniu spôsobuje akútny zápal dýchacích ciest, medzi ktoré patrí aj laryngitída so zápalom hlasiviek. Tie sú prekrvené, niekedy aj opuchnuté, zle kmitajú... Po vyliečení infekcie sa hlas vráti do normálu.

Kedy musí zasiahnuť chirurg?

Horšie je, keď sa na hlasivkách nachádza polyp, uzlík, cysta..., vtedy je nevyhnutné chirurgické riešenie, tzv. laryngomikrochirurgia. Jemnou operáciou pod mikroskopickou kontrolou sa odstráni to, čo na hlasivke nemá byť. Je to zákrok v celkovej anestézii, ale keďže sa robí v rámci jednodňovej chirurgie, pacient v ten istý deň, ako je operovaný, aj odchádza domov.

Pár dní musí dodržiavať hlasový pokoj, a potom môže začať opatrne rozprávať. Veľmi dôležitá je následná pooperačná starostlivosť o pacienta, keď by ho mal prevziať do svojej starostlivosti logopéd a vysvetliť mu, ako správne tvoriť zvuk, aby sa podobný problém nezopakoval.

Aké sú prvé príznaky ochorenia hlasiviek?

Prvým príznakom, že niečo nie je v poriadku, je zlyhávanie hlasu, to znamená, že pacient ráno rozpráva dobre, má zvučný hlas, ale v priebehu dňa sa hlas zhoršuje a večer už môže byť prítomné výrazné zachrípnutie alebo sťažená tvorba hlasu. V tomto momente by mal pacient zájsť do ORL ambulancie, aby sa predišlo zbytočnému predlžovaniu a komplikovaniu terapie.

Aká je osvedčená prvá pomoc v domácom prostredí?

Ak nemáme jasný hlas, ale sme zachrípnutí, je vhodné rozprávať čo najmenej, teda mať hlasový pokoj. Ak musíme rozprávať, tak málo a snažiť sa hovoriť svojím normálnym hlasom. Určite neodporúčam šepkať, pretože tým viac namáhame hlasivky, kladieme ich do iného postavenia ako normálne a môže sa stať, že aj po odznení problému budeme mať hlas iný ako pred chorobou.

V takomto prípade nasleduje edukácia a hlasové cvičenia. Logopéd alebo foniater, ORL lekár pacientovi počas niekoľkých kontrol vysvetlí, ako sa hlasové cvičenia robia, a potom môže pacient cvičiť aj sám doma. Dobrou domácou terapiou pri zachrípnutí sú inhalácie. Stačí, ak si do inhalátora dáme minerálnu vodu, ktorá je odporúčaná na liečbu ochorení dýchacích ciest, a 20 minút dvakrát denne inhalujeme. Veľmi dobre to pomôže na rýchlejšie prejdenie ťažkostí.

Čo hrozí hlasivkám, ak sa liečba zanedbá?

Ak pacient odmietne operáciu, stav sa môže zhoršiť. Hlasivky musia kmitať inak, ako mali, postihnutá hlasivka sa rýchlejšie unaví, zdravá hlasivka sa naopak snaží nahradiť svojou prácou aj to, že nestíha aj tá chorá a výsledkom je asymetria pri kmitaní hlasiviek, zlé postavenie hlasiviek, nesprávna fonácia.

Potom ani po operácii pacient nemá pekný hlas a musí dlho robiť hlasové cvičenia, aby sa nález zlepšil. Ak by sa lekárovi nález na hlasivke nezdal, napríklad pre onkologické ochorenie, ktoré takisto môže zhoršiť hlas, je nevyhnutná okamžitá operácia s následným histologickým vyšetrením.

Čo môže vyprovokovať poškodenie hlasiviek?

K ochoreniu hlasiviek majú sklon ľudia, ktorých zaraďujeme do kategórie hlasový profesionál, napr. speváci, herci, učitelia..., teda profesie, kde je pracovným nástrojom hlas. Títo pacienti sú viac náchylní na vznik uzlíkov, zakrvácanie hlasiviek. Všetci hlasoví profesionáli by mali dvakrát ročne absolvovať preventívnu prehliadku, a to stroboskopické vyšetrenie hlasiviek a akustické vyšetrenie hlasu.

Ako predchádzať ochoreniu a preťaženiu hlasiviek?

Dávať si pozor na prechladnutie. Ak už pacient má nejaký infekt, virózu a napr. mu zatekajú hlieny, mal by málo rozprávať a liečiť sa. Nemal by ani chodiť do práce. Hlasový profesionál by mal vedieť správne používať hlas, teda by mal určite absolvovať edukačné školenia, ako správne hlas používať, ako ho nenamáhať. Keď sa stane, že už trpíme ochorením hlasiviek, treba dodržiavať pokyny lekára. V prípade operácie ju treba absolvovať čím skôr. A NEFAJČIŤ!

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 683
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 825
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 014
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 010
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 663
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 192
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu