
Aj na prístrojové vyšetrenia sú dlhé čakacie lehoty. Príklad z terénu, o ktorom nám povedal lekár z Martina.Muž z Banskej Bystrice mal ťažko chorú chrbticu. Po operácii mal stále problémy. Lenže nastal problém. Lekári potrebovali urobiť vyšetrenie na nukleárno magnetickej rezonancii. V Banskej Bystrici bola pokazená, v Bratislave je dlhá čakacia lehota. On sa cíti veľmi zle, lekári ho chcú operovať, musia však vedieť presne, čo. Našťastie má priateľa lekára, ktorému sa podarilo vybaviť vyšetrenie v Prešove. Nie každý však má priateľa v nemocnici.
ILUSTRAČNÉ FOTO
SME – ĽUBOŠ PILC
Keď ochorieme, určite by sme sa chceli zveriť do rúk najlepšieho a najskúsenejšieho lekára, ale spravidla nevieme, ako sa k nemu dostať. Aké sú kritériá a ako sa to dá vôbec zistiť? Žiadna inštitúcia nemá k dispozícii zoznam všetkých odborníkov s dosiahnutým vzdelaním, počtom publikácií, počtom zákrokov a podobne.
Ak ochorie napríklad niekto z poslancov, ministrov, veľvyslancov, politikov na návšteve alebo umelcov hosťujúcich na Slovensku, okolie sa im snaží zabezpečiť lekára s čo najlepšou povesťou. Občas sa takíto ľudia obrátia na Slovenskú lekársku spoločnosť. Jej tajomníčka hovorí: „Dostávame občas aj takéto požiadavky. Ak potrebuje niekto z ministrov či veľvyslanectva pomoc chirurga, kardiológa či iného špecialistu, obracajú sa na nás so žiadosťou o takúto informáciu, nebýva to už však často, možno dva razy do roka.“ V takom prípade sa spýtajú konkrétnej odbornej spoločnosti, ktorá lekára odporučí. Bežní občania sa riadia skôr radou od blízkych a známych.
Štatistické údaje o jednotlivých lekároch poskytuje aj ministerstvo zdravotníctva, takže v súčasnosti by mal mať najlepší prehľad o odborníkoch a špičke každý hlavný odborník ministerstva na konkrétnu oblasť medicíny. Prehľad o dosiahnutom vzdelaní môže poskytnúť pracovisko, kde ho lekár získal, teda najčastejšie Slovenská postgraduálna akadémia medicíny (SPAM), neurobí to však na telefonickú žiadosť. (uj)