Neurológovia zdôrazňujú, že najneskôr do tri a pol, prípadne štyri a pol hodiny od vzniku porážky treba pacientovi poskytnúť odbornú pomoc. Náhla cievna mozgová príhoda je jedno z najzávažnejších ochorení. Dochádza k nemu vtedy, ak sa upchá zrazeninou niektorá z tepien, ktoré zásobujú mozog krvou.
Z hľadiska úmrtnosti je náhla cievna mozgová príhoda druhým najčastejším ochorením a z hľadiska invalidity a dlhodobej práceneschopnosti je na prvom mieste. Na mozgovú porážku ochorie vo svete každých 45 sekúnd jeden človek a každé tri minúty jeden umrie. A navyše nie je chorobou, ktoré postihuje takmer výhradne vyššie ročníky, až 29 % ľudí do 40 rokov ochorie na mozgový infarkt a toto ochorenie môže postihnúť dokonca aj deti medzi prvým a pätnástym rokom života.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
Ako ju rozpoznať?
Náhla cievna mozgová príhoda sa začína dramaticky, často náhlou bolesťou hlavy, niekedy môže u takto postihnutého človeka dôjsť aj ku krátkodobej strate vedomia. Ďalšími príznakmi sú náhle oslabenie jednej končatiny alebo celej polovice tela, strata zrakovej ostrosti, vysoký tlak, porucha koordinácie, od počiatku sa rozvíjajúca porucha hybnosti, nevoľnosť často spojená aj s vracaním, strata schopnosti slovne komunikovať – človek, ľudovo povedané, nezrozumiteľne „bľaboce“. K príznakom patrí aj náhle stŕpnutie niektorej časti tela – napríklad končeka nosa, jazyka a neraz aj jednej polovice tela.
Nečakajte, rýchlo konajte
Príznaky je veľmi dôležité včas rozpoznať a zabezpečiť, aby takto postihnutému človeku bola čo najrýchlejšie poskytnutá odborná pomoc. Do štyri a pol hodiny je možné podať trombolytickú liečbu – ktorej cieľom je odstrániť trombus – zrazeninu, ktorá spôsobila upchatie cievy a následne infarkt mozgu.
Takáto liečba má aj svoje riziká, o ktorých treba otvorene hovoriť, podľa neurológov sa asi u 5 % pacientov môže stať, že v dôsledku trombolytickej liečby môže u nich nastať krvácanie, je ťažké tomu zamedziť. CMP je krutá tým, že človek ju obvykle prežije, avšak často so závažnými následkami. Práve čo najrýchlejším podaním odbornej liečby možno znížiť riziko vzniku závažných dôsledkov mozgovej porážky.
Pre príznaky CMP je typické, že vznikajú náhle – preto aj názov náhla cievna mozgová príhoda. Potom sa môžu spontánne vytratiť alebo pretrvávajú niekoľko hodín, dní, alebo sa stav pacienta zhoršuje. Zanedbanie rozpoznania a liečby CMP znamená ohrozenie života pacienta.
Rizikové faktory CMP:
- neliečená hypertenzia,
- neusporiadaná a nezdravá životospráva,
- nadváha a obezita,
- fajčenie – evidentne zhoršuje stav,
- nadmerný konzum alkoholu,
- cukrovka.