SME
Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Padanie vlasov môže byť aj signálom vážneho ochorenia

Túžba po zdravej, bujnej a kvalitnej hrive je snom prevažnej väčšiny mužov i žien. Žiaľ, vypadávanie vlasov postihuje vysoké percento populácie a takmer každý človek počas svojho života zažil nejaký problém s vlasmi.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Vypadávanie vlasov sa odborne nazýva alopécia – tento názov je odvodený z gréckeho slova alopekia, čo označuje líšku, u ktorej sa vyskytuje „škvrnitá plešivosť“. Alopécia je pre väčšinu postihnutých nepríjemným hendikepom, a najmä u citlivých ľudí so zníženým sebavedomím môže spôsobiť traumu. Môže byť aj jedným zo symptómov iného, niekedy i vážneho ochorenia.

Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
1.jpg
Seriózne zoznámenie

Na vine je nielen testosterón

Vypadávanie vlasov najčastejšie spôsobuje úbytok mužského hormónu testosterónu, zvaného androgénna alopécia, ktorý postihuje väčšinu mužov, ale môžu ním trpieť aj ženy.

Spúšťačom nadmerného vypadávania vlasov môže byť aj nedostatok zinku a železa v organizme, u žien najmä po pôrode, po operáciách spojených so zvýšenou stratou krvi, tiež ako dôsledok drastických diét, pri nedostatku niektorých aminokyselín, vitamínov a stopových prvkov.

Alopéciu môžu spôsobiť aj zápalové, predovšetkým infekčné hubové, kvasinkové a bakteriálne ochorenia pokožky hlavy, tiež ako následok chronických kožných ochorení. Poruchy súvisia aj s chorobami štítnej žľazy, s ochorením na týfus a poruchy sprevádzajú chemoterapiu onkologických ochorení.

Dajte sa odborne vyšetriť

Vypadávanie vlasov môžu spôsobiť aj vonkajšie chemické vplyvy, radiácia, stres, užívanie niektorých liekov či nekorigovaná refrakčná porucha zraku. Každý pacient, ktorý trpí nadmerným vypadávaním vlasov, by sa mal podrobiť odbornému vyšetreniu.

Vlasy rastú a vypadávajú v určitých cykloch. Tento prirodzený proces má rastovú fázu, ktorá trvá približne tri roky. Po nej vlasové folikuly prechádzajú do krátkeho desaťdňového obdobia, keď sa rast zastavuje a vlasy spontánne vypadávajú. Zdravý dospelý jedinec má približne sto- až dvestotisíc vlasov. Pri česaní a úprave vlasov mu denne vypadne približne 50 až 80 vlasov. Pri umývaní až sto. Ak je ich viac, treba pátrať po príčine.

Hustota vlasov

V priebehu života nie je konštantná. Vo vyššom veku možno očakávať ich preriedenie. Podmienená je predovšetkým geneticky a hormonálne. Vlasy môžu vypadať aj v dôsledku pretrvávajúceho tlaku a ťahu pri mechanickom poškodení vlasového folikulu, napríklad ak sú dlhodobo a tuho stiahnuté v gumičke,alebo následkom nosenia ťažkých, kovových ozdôb.

Aj necitlivé rozčesávanie vlasov po umytí môže spôsobiť traumu a mechanicky poškodiť vlasy. Na vypadávanie vlasov u mužov i žien pôsobia tri faktory – vek, dedičnosť a mužské hormóny – androgény. Nie je však celkom jasné, prečo plešivosť postihuje viac mužov ako ženy. Nejasné zostáva aj to, prečo mužské hormóny súbežne stimulujú rast fúzov, brady a ochlpenia na tele, no zároveň spôsobujú plešatosť.

Ženy sú na tom inak

Kým u mužov sa alopécia nepokladá za „vážnu“ chorobu, skôr za psychickú záťaž, u žien často signalizuje nejaké ochorenie, napríklad poruchu štítnej žľazy či hormonálne zmeny. Vzniká i pri vysadení antikoncepcie, v popôrodnom období a v období menopauzy.

Vlasom pri farbení môže škodiť najmä chemicky agresívna zložka farby, ktorá dráždi vlasové folikuly a neprospieva ani tupírovanie. Ovlasenie môžeme poškodiť aj okuliarmi či šošovkami a nekorigovanou očnou chybu. Pacientom, ktorí si trvalo namáhajú zrak, lebo sa hanbia nosiť okuliare, môžu okrem vlasov vypadať aj riasy.

Ako sa lieči

Liečba geneticky podmienenej plešivosti spočíva v transplantácii vlasov, ktorej efekt nemusí byť trvalý. Liečba mužskej hormonálnej podmienenej plešatosti je náročná a patrí do rúk lekára.

Jej efekt nie je vždy optimálny. Alternatívnu liečbu pri vypadávaní vlasov predstavujú lokálne podávané prípravky. Patria k nim prípravky obsahujúce fluoridil, ktorý predlžuje rastovú fázu vývoja vlasu a stimuluje rast vlasov.

Pri liečbe alopécie súvisiacej s iným chorobným stavom sa treba zamerať na základné ochorenie. Ak vypadávanie vlasov spôsobilo užívanie niektorých liekov, treba liek s nežiaducim účinkom nahradiť iným. Pri vnútorných chorobách je nevyhnutná spolupráca s internistom, onkológom alebo endokrinológom.

Možnosti sú rôzne

Alopéciu možno liečiť celkovou liečbou. U žien je to hormonálna antikoncepcia s antitestosterónovým účinkom. Mužov možno liečiť napríklad účinnou látkou finasterid. Prípravky s jej obsahom však môže predpísať iba lekár.

K novinkám patrí aplikácia účinných látok pomocou dermatollera. Ide o metódu, keď sa pomocou jemných ihličiek dosahuje prekrvenie, a tak aj lepšie vstrebávanie účinných látok cez vlasovú pokožku priamo ku korienkom vlasu. Ďalšou možnosťou liečby je transplantácia vlasov.

Ako alternatívna metóda sa zvykne používať aj kryoterapia – liečba chladom. Súčasťou liečby je podávanie vitamínov a stopových prvkov. U pacientov by sa nemala vzbudzovať nereálna nádej, pretože úspešná liečba u jedného pacienta nezaručuje úspech u iného.

Dobre vedieť:

  • Priemerný človek má na hlave v dospelosti približne 100- až 200-tisíc vlasov.
  • Zdravému človeku vypadne denne, najmä pri umývaní a česaní približne 80 až 100 vlasov.
  • Vlas rastie tri až päť rokov, po raste nasleduje fáza pokoja, ktorá trvá niekoľko týždňov, potom vlas vypadne.
  • V priebehu života prejde vlasové puzdro týmto cyklom 10- až 20-krát.
  • Vlasy mesačne narastú približne 1 cm.
  • Najrýchlejšie rastú vlasy v lete, najpomalšie v zime.
  • Asi 40 percent mužov vo veku 18 až 50 rokov trpí plešatosťou.
  • S vyšším vekom, prirodzene, rastie aj počet vypadnutých vlasov.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 21 147
  2. Všetkým lepí pred voľbami 12 851
  3. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 7 117
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 947
  5. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 6 300
  6. Hladinka smeruje do Košíc! 5 486
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 001
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 764
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Voľby 2023.

Parlamentné voľby prebiehajú bez problémov.


a 7 ďalší 16 h

Druhá strany by získala 21,9 percenta.


7m
Michal Šimečka sa prihovára prítomným vo volebnej centrále Progresívneho Slovenska. Adresoval slová vďaky všetkým, ktorí sa podieľali na kampani hnutia.

Progresívne Slovensko s lídrom Michalom Šimečkom je hlavným vyzývateľom Smeru.


a 3 ďalší 2 h
Sledujeme dianie v štábe Smeru minútu po minúte (parlamentné voľby 2023) .

Situáciu v štábe Smeru sledujeme minútu po minúte.


a 3 ďalší 2 h
SkryťZatvoriť reklamu