SME

Na preventívku je už u mnohých zubárov neskoro

Ku koncu roka často dobiehame zameškané, výnimkou nie sú preventívne prehliadky u zubára. Ak ju nestihnete ešte tento rok, poisťovne vám budúci rok na ošetrenia neprispejú.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Preventívne prehliadky sú dobré na to, aby sa ochorenie zachytilo v čo najranejšom štádiu, vtedy sú vyhliadky na uzdravenie alebo aspoň zlepšenie prognózy najlepšie. A platí to nielen v prípade srdcovo-cievnych či nádorových ochoreniach.

Mnohé ochorenia sa aj dlhší čas vyvíjajú bez príznakov, takže nás nemá čo upozorniť, že niečo nie je v poriadku. A práve v tom je význam preventívnych prehliadok: vďaka nim lekár odhalí chorenie ešte v jeho počiatku a šance na vyliečenie sú tak veľmi vysoké. Veď napríklad aj v prípade nádorových ochorení, ktoré ešte stále máme tendenciu vnímať ako rozsudok smrti platí, že čím skôr sa na ne príde, tým je šanca na vyliečenie väčšia.

Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
1.jpg
Seriózne zoznámenie

Napríklad u rakoviny krčka maternice je to až 94 %, ak vám rakovinu kože alebo rakovinu prsníka odhalia v prvom štádiu, máte až 90 % šancu na vyliečenie u rakoviny maternice je to 80 %.

Na čo má každý nárok

Zo zákona má každý občan Slovenskej republiky právo na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára pre deti a dorast, respektíve všeobecného lekára pre dospelých, potom na preventívnu prehliadku u stomatológa, gynekológa, urológa a gastroenterológa.

Napriek tomu u nás na Slovensku iba štvrtina dospelých absolvuje počas roka preventívne prehliadky, na ktoré majú bezplatne nárok z verejného zdravotného poistenia. Podľa odborníkov je na vine napríklad pracovná zaneprázdnenosť, ale aj nedostatočná znalosť významu prevencie.

Mnohí si myslia, že ak ich nič nebolí a nemajú žiadne zjavné ťažkosti, tak je to s ich zdravím úplne v poriadku. Ako sme však už spomínali, aj niektoré závažné ochorenia sa dlhší čas nemusia ohlasovať žiadnymi príznakmi a na druhej strane diagnostické možnosti sú v súčasnosti také vyspelé, že niektoré ochorenia môže lekár odhaliť v úplných počiatkoch.

U zubára to už môže byť problém

Ak ste ešte tento rok preventívnu prehliadku u zubára neabsolvovali a záleží vám na tom, aby vám v tom budúcom poisťovňa na niektoré ošetrenia prispela, prípadne ich celé uhradila, musíte to stihnúť ešte do konca roka. O tomto čase to však môže byť už problém.

Stomatologička Miroslava Tóthová z Bratislavy upozorňuje, že zubných lekárov je všeobecne málo, termíny sú často aj dvojmesačné. „U nás je to asi mesiac a ak chcem uprednostniť pacientov ktorí potrebujú ošetrenie s bolesťou, tak preventívne prehliadky odkladáme. U nás však pacienti hradia celé ošetrenie, takže je v podstate jedno, či preventívku absolvujú teraz alebo o mesiac. Aj tak ordinačné hodiny predlžujeme aj do 21. hodiny vecer,“ hovorí lekárka.

Dodáva, že veľa pacientov chce prehliadku na poslednú chvíľu len preto, aby niečo dostali z poisťovne. Potom na ošetrenie celý rok neprídu a koniec ďalšieho roka je zase len o dohnaní prehliadky do konca roka. Pacient si však musí uvedomiť, že nárok na úhradu by mal mať len vtedy, ak je v priebehu ďalšieho roka jeho prípadné potrebné ošetrenie aj realizované.

Tí, čo sa nakoniec sanovať nedajú, by podľa stomatologičky Miroslavy Tóthovej nemali mať ďalší rok úhradu akceptovanú, ak by to malo byť spravodlivé voči tým, ktorí sú zodpovední a záleží im aj na svojom zdraví, nielen na tom, čo im zaplatí poisťovňa.

Nenechajte to na poslednú chvíľu

Čo však, ak sa pacient chce ešte objednať a lekár už nemá voľný termín alebo je chorý či má dovolenku, takže pacient už do konca roka prehliadku nestihne? Bude si musieť prípadné ošetrenia v budúcom roku zaplatiť sám? Podľa stomatológa Jozefa Hudeca z Banskej Bystrice sú pacienti o povinnosti absolvovať preventívnu prehliadku aj vďaka médiám informovaní, a napriek tomu si ju mnohí nechávajú na december.

„Zubní lekári sú ústretoví, mnohí majú predĺžené ordinačné hodiny a stihnú vyšetriť všetkých,“ hovorí lstomatológ a dodáva: „Ak si však niekto spomenie 20. decembra a lekár má dovolenku, tak má smolu, mal na to celý rok.“ Vysvetľuje, že počas dovolenky alebo práceneschopnosti lekára jeho zastupujúci lekár poskytne len neodkladné akútne ošetrenia, preventívna prehliadka medzi ne nepatrí.

„Legislatíva nerieši situáciu, ak je pacient objednaný na preventívnu prehliadku a lekár je práceneschopný. V tomto prípade odporúčam obrátiť sa na zdravotnú poisťovňu.“

Sme disciplinovanejší?

Preventívne prehliadky robia zubári priebežne po celý rok, momentálne si niektorí pacienti overujú, či absolvovali prehliadku v tomto roku. Každý rok sa podľa Jozefa Hudeca nájdu zábudlivci, ktorí sa prihlásia až v decembri.

„Stane sa, že naši dlhoročný pacienti zabudnú na prehliadku, informačný systém nás na to upozorní a dohodneme si termín. Samozrejme, sú aj takí, ktorým ide len o potvrdenie a zistené kazy si nedajú ošetriť,“ hovorí lekár. Dodáva, že niekedy platilo, že prehliadka sa mohla vykonať len štyri mesiace po ošetrení všetkých kazov.

„Povinné ošetrenie chrupu a nielen chrupu (napr. problém očkovania detí) však nie je možné nariadiť, najmä ak nie je plne hradené zdravotnou poisťovňou, a v jednom roku nie je možné sanovať všetkých pacientov,“ vysvetľuje stomatológ.

Prečo ešte je dobré prísť včas

Každý zubár vám odporučí nenechávať si preventívnu prehliadku na koniec roka, aj lekár potrebuje dostatok času, aby stihol pacientov objednať a prehliadku zrealizovať. Ak sa na preventívku objednáte včas, lekár vám v prípade potreby môže v rámci tejto prehliadky spraví aj doplňujúce vyšetrenia, napríklad RTG vyšetrenie alebo tzv. záhryzové snímky na zistenie skrytých kazov. Jozef Hudec hovorí, že až 60 % kazov sa zistí len na záhryzových snímkach. Je to dôležité najmä u detí, kde kazy bežne nevidno, a u starších sa takto dajú odhaliť kazy napríklad pod plombou alebo na koreni zuba.

O koľko viac zaplatíte

Ak preventívku stihnete, poisťovne uhrádzajú niektoré výkony, ak nie, platíte si všetko sami.

Za štandard sa považujú biele plomby po očný zub, od očných zubov dozadu amalgám. Ak teda chce pacient dozadu bielu plombu, hradí si ju celú. Ošetrenie koreňových kanálikov neuhrádza poisťovňa, takže boj o záchranu zuba sa často končí extrakciou, ktorú poisťovňa čiastočne uhradí, keď na ošetrenie koreňa nemá. Implantáty vám poisťovne tiež neuhradia.

Protetické náhrady uhrádzajú čiastočne – za korunku v hodnote cca 200 – 400 eur dostane pacient od poisťovne cca 10 – 15 eur, aj to podľa toho, či ide o predný alebo zadný zub. Injekciu hradí poisťovňa len pri chirurgickom ošetrení, pri plombe si ju celú hradí pacient.

Čo zahŕňa preventívna prehliadka u zubára

Na základe verejného zdravotného poistenia sa prehliadka vykonáva u poistencov, ktorí ešte nedosiahli 18 rokov veku dvakrát v kalendárnom roku. U poistencov, ktorí dosiahli 18 rokov veku je to raz v kalendárnom roku. U tehotných poisteniek sa prehliadka vykonáva dva razy počas toho istého tehotenstva, a to na začiatku prvého a na začiatku tretieho trimestra.

Ak absolvujete preventívnu prehliadku u zubára, ktorý má zmluvu s vašou poisťovňou, v rámci tejto prehliadky plne hradenej poisťovňou lekár vykoná nasledovné:

  • podrobná prehliadka chrupu,
  • prehliadka parodontu – závesného aparátu,
  • kontrola mäkkých tkanív v ústnej dutine,
  • kontrola vzájomného postavenia zubov a medzičeľustných vzťahov,
  • určenie indexov KPE a PBI,
  • kontrola zubných náhrad,
  • kontrola dentálnej hygieny a hygienických návykov.

Dentálna hygiena

VšZP – Dentálnu hygienu vám z verejného zdravotného poistenia neuhradí.

UNION – Výkony môžu byť spoplatnené – za ošetrenie štandardným spôsobom (manuálne) pacient neplatí, ak je ošetrený nadštandardným spôsobom (napr. ultrazvuk), pacient si pripláca.

Dôvera – Dentálnu hygienu vám čiastočne uhradí dva razy do roka. V rámci nej uhrádza odstránenie zubného kameňa zo 6 sextantov a následné lokálne ošetrenie v sume 2 x 23,22 € ročne.

Čo zaplatia poisťovne

Zoznam výkonov, ktoré sú plne alebo čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia určuje Opatrenie MZ SR, ktorým sa vydáva Zoznam zdravotníckych pomôcok plne alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia.

Výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia alebo sú čiastočne hradené, je lekár povinný uviesť v cenníku. Cenník výkonov musí byť umiestnený na viditeľnom mieste, pričom ošetrujúci lekár je povinný o doplatkoch pacienta vopred informovať.

Poistenci majú právo vybrať si po dohovore so zubným lekárom technicky i cenovo najprijateľnejšie riešenie. Zbytočne si vyberiete najdrahšiu možnosť, ak nie je na danom mieste realizovateľná .

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Podľa hovorkyne poisťovne Petry Balážovej poisťovňa plne uhrádza:

  • preventívnu prehliadku,
  • odstránenie zubného kameňa,
  • ošetrenie zubného kazu, ktorý obsahuje liečbu zubného kazu a výplň z plastického materiálu – amalgám na bočných zuboch, na predných estetický samopolymerizujúci materiál – biela plomba,
  • základné chirurgické výkony ako napr. extrakcia zuba.

Za čo si priplatíte

„Lekár môže požadovať od poistenca platbu za poskytnutú zdravotnú starostlivosť iba za tie výkony, ktoré nie sú uhrádzané z verejného zdravotného poistenia, resp. sú čiastočne hradené so spoluúčasťou poistenca,“ vysvetľuje Petra Balážová. Ceny výkonov, čiastočne hradených so spoluúčasťou, sa môžu líšiť v závislosti od použitých materiálov.

UNION, zdravotná poisťovňa

Hovorkyňa Judita Smatanová uvádza, že Union zdravotná poisťovňa uhrádza mechanické odstránenie zubného povlaku alebo zubného kameňa poistencovi dvakrát v rámci jedného kalendárneho roka. Poistencovi do 18 rokov ešte navyše uhrádza aj inštruktáž, nácvik ústnej hygieny a lokálnu fluoridáciu rovnako dvakrát ročne.

Za čo si priplatíte

Union zdravotná poisťovňa uhrádza poskytovateľovi (zubnému lekárovi) dohodnutú výšku na výkony spojené s neodkladnou zdravotnou starostlivosťou, s prevenciou a uhrádza tiež štandardnú sumu na stomatoprotetické výrobky. Absolvovaná preventívna prehliadka je podmienkou úhrady z prostriedkov verejného zdravotného poistenia tých stomatologických výkonov, ktoré súvisia so zubným kazom (trvalá výplň korunky alebo koreňa zuba).

Výška spoluúčasti zo strany poistenca závisí nielen od toho, či je výkon v katalógu výkonov so spoluúčasťou pacienta, ale aj od ceny a množstva použitého materiálu. Zubný lekár je podľa Smatanovej povinný ešte pred poskytnutím zdravotnej starostlivosti o tom poistenca informovať a vysvetliť mu, prečo je výška spoluúčasti v jeho ambulancii vyššia ako u iného poskytovateľa za tú istú zdravotnú starostlivosť. Podiel na spoluúčasti u zubárov majú aj prevádzkové náklady na ambulanciu.

DÔVERA

Dôležitou časťou preventívnej prehliadky je podľa PR špecialistky Moniky Šimunovej aj edukácia a poučenie rodičov. Ak neabsolvovali predošlý rok preventívnu prehliadku a majú zubný kaz, jeho ošetrenie si hradia sami. Inak by výplň v štandardnom prevedení zaplatila zdravotná poisťovňa.

Zdravotná poisťovňa Dôvera v plnej výške uhrádza štandard. Ide o výkony prvej pomoci pri bolestiach zubov, opuchoch tváre, zápaloch v dutine ústnej, úrazoch zubov a tvárových kostí s postihnutím mäkkých častí. Ďalej zubné výplne zo štandardných materiálov, RTG vyšetrenie, odstránenie kazu, vztiahnutie a resekcie zubov, stomato-chirurgické zákroky, ochorenia ďasien a slizníc dutiny ústnej.

U detí do 18 rokov a dospelých nad 60 rokov štandard znamená aj ošetrenie devitálnych zubov (koreňové kanáliky), snímateľné zubné náhrady čiastočné i celkové z materiálov českej výroby = štandardných.

Zdravotná poisťovňa zároveň hradí preventívne vyšetrenia nad rámec bežných platieb, v závislosti od počtu registrovaných poistencov.

Od čoho sa odvíjajú ceny u zubára?

Ak máte záujem o zdravotnú starostlivosť s využitím nadštandardných materiálov, rozdiel v cene medzi štandardným a nadštandardným materiálom musíte zaplatiť z vlastného vrecka.

Cenu nadštandardného výkonu si stanovuje každá zubná ambulancia sama, preto sa ceny za ošetrenie a protetiku v jednotlivých ambulanciách líšia. Ich výška závisí od konkrétneho typu výrobcu a výrobku danej skupiny materiálov, cena sa môže meniť aj v závislosti od hĺbky otvoru v zube, a teda aj množstva spotrebovaného materiálu, ale aj na na liečebnom postupe, z rovnakého materiálu je možné zhotoviť jednofarebnú plombu alebo vysokoestetickú plombu, ktorú nevidno.

To, samozreme, trvá dlhšie a ovplyvní to cenu a v prípade koreňových výplní aj od počtu koreňových kanálikov. Ceny v ambulanciách sú zmluvné ceny dohodou a ich výška je závislá od nákladovosti danej ambulancie (od prístrojových, materiálových a prevádzkových nákladov a tiež od modernizácie priestorového vybavenia ambulancii).

Kvalitnejšie je drahšie

Podľa stomatologičky Miroslavy Tóthovej určite bude ošetrenie drahšie tam, kde sa technológia, ktorá nie je lacná, pravidelne obnovuje, udržiava, servisuje, ako tam, kde sa pracuje na 30-ročných kreslách. „Má logiku, že vyššia investícia bude zohľadnená v cene výkonu, ale aj s vyšším komfortom a, samozrejme, a to je veľmi dôležité, aj s vyšším hygienickým režimom. Cena zahŕňa aj cenu materiálu, novšie ošetrovacie metódy, ktoré sa nezaobídu bez technológie,“ hovorí zubárka.

Na vykreslenie lekárka uvádza príklady: cena kvalitnejšej zubnej súpravy je niekoľko desať tisíc eur, plus kopa drobných prístrojov, ktoré stoja v priemere 5 – 10-tisíc eur, prevádzkový režim – nájom, zamestnanci, energie, telefóny a pod. Prevádzka každej zubnej ambulancie vyžaduje mesačne tisíce eur na to, aby mohla dobre fungovať. Takže keď spočítame náklady a vyrátame priemernú hodinovú sadzbu…

„Ak vezmeme do úvahy, že v SR je DPH cca 20 % aj v zdravotníctve a v niektorých krajinách je v zdravotníctve oveľa menšia, naši kolegovia v iných krajinách majú lacnejšie náklady na technológie a materiály a ceny 5- 10 -krát vyššie. Samozrejme, my musíme prihliadať aj na finančné možnosti ľudí na Slovensku, takže ceny so zahraničím sa určite nevyrovnajú tak rýchlo a naši pacienti určite nebudú platiť za ošetrenie toľko ako v iných európskych krajinách,“ hovorí zubárka.

Ceny budú podľa nej zrejme rásť, ale nie tak rýchlo, ako sa predpokladalo – budú sa určite odvíjať od cien materiálov, energií, nájmov – ak budú tieto rásť, porastú aj ceny ošetrení. „Mladší kolegovia, ktorí budú postupne zakladať praxe, budú asi postupne svoju cenu za prácu stavať vyššie ako tí, ktorí začali skôr – štúdium je nákladnejšie,“ vysvetľuje zubárka Miroslava Tóthová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  2. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  3. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  4. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  5. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  6. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  7. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  8. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 833
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 357
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 804
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 326
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 131
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 878
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 365
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 996
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu