SME

Sviatky hojnosti bez ťažkostí

Vianoce si väčšina z nás spája s pocitmi radosti, ale aj hojnosti. Neprimerané hodovanie sa však často môže skončiť nepríjemnými zažívacími ťažkosťami. Lekári na pohotovosti vedia svoje.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Hitom štedrovečernej hostiny je vo väčšine slovenských rodín vyprážaná ryba s majonézovým šalátom, množstvo sladkých dobrôt a alkoholu.

„Na pohotovosti sa počas Vianoc stretávame nielen s uviaznutou kosťou v hrdle, ale prichádzajú aj ľudia s pokazenými žalúdkami čiže s gastroenteritídou. Ide o zápal žalúdka vyvolaný buď konzumáciou jedla s obsahom toxínov, napr. pri zle skladovaných potravinách, alebo vírusovou infekciou,“ hovorí MUDr. Tomáš Koller, gastroenterológ a hepatológ z Internej kliniky Fakultnej nemocnice Bratislava-Ružinov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hľadáte partnera?

SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.

Zaregistrujte sa zadarmo

1.jpg

Seriózne zoznámenie

Lekár vymenúva najčastejšie prejavy: hnačky, vracanie a celková slabosť celého tela. Hovorí, že zvyčajne to však prejde bez komplikácií za niekoľko hodín až dní aj bez zásahu lekárov. Časté bývajú podľa lekára aj žlčníkové záchvaty po konzumácii mastných jedál vo veľkom množstve. „Po nadmernom požití alkoholu je nebezpečný najmä akútny zápal pankreasu, ktorý sa prejavuje prudkými bolesťami brucha so zastavenými vetrami a vracaním.“

Soľ nie je vždy nad zlato

U pacientov s konkrétnymi zdravotnými ťažkosťami môže nerozumná konzumácia nevhodných potravín spôsobiť bolesti, záchvat, kolaps...

„Najmä ľudia s vysokým krvným tlakom, alebo zlyhávaním srdca by si mali dávať pozor na množstvo soli, ktoré skonzumujú. Veľká dávka soli môže spôsobiť aj pri liečbe nekontrolovane vysoké hodnoty krvného tlaku, a tým aj nepríjemné pocity – bolesti na hrudníku, závraty a niekedy i závažnejšie komplikácie. Kardiakom sa pri zvýšenej dávke soli môže zhoršiť stav, najmä môžu zadržiavať v tele vodu a zhorší sa im dýchanie. V spomenutých prípadoch je často nutná aj hospitalizácia. Ani cukrovkári by to nemali preháňať s prejedaním sa. Najmä u tých, ktorí sa liečia inzulínom, by mohlo dôjsť k výkyvom hladiny cukru v krvi smerom nahor, čo sa tiež niekedy končí hospitalizáciou,“ konštatuje doktor Koller.

SkryťVypnúť reklamu

Čo nám škodí?

Niektoré potraviny prijíma náš tráviaci trakt bez problémov, niektoré ho zaťažujú nadmerne. Ako zistiť, čo nám škodí a ako sa problémom vyhnúť? Pacienti s chronickými chorobami pečene by sa podľa lekára mali vyhnúť najmä alkoholu a nadmernému príjmu soli. Platí to aj pre tých, čo nemajú alkoholovú chorobu pečene.

Lekár zdôrazňuje, že pacienti s chronickým zápalom pankreasu alebo dráždivým hrubým črevom dobre vedia, ktoré jedlá im neurobia dobre.

„Diabetici by nemali na svoj režim zabudnúť ani na Vianoce. Rovnako pacienti so záchvatmi dnavej artritídy môžu tiež očakávať zhoršenie po prejedaní. Obézni pacienti majú dobrú príležitosť urobiť niečo pre svoje zdravie a nájsť v pohode možnosti, ako sa stravovať lepšie, menej kaloricky a ako sa viac hýbať. Ani inak zdraví ľudia by nemali zabúdať na zásady racionálneho stravovania,“ hovorí gastroenterológ.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že počas vianočných sviatkov môžeme jednorazovo zaťažiť naše telo aj tradičnými jedlami, a to aj napriek tomu, že majú k racionálnej strave ďaleko.

Aj psychická pohoda

Počas vianočných sviatkov si podľa lekára môžeme jednorazovo zaťažiť organizmus aj tradičnými jedlami, a to aj napriek tomu, že majú k racionálnej strave ďaleko. Ide totiž o tradície, ktoré prispievajú aj k psychickej pohode, ktorá je tiež veľmi dôležitá.

Hojnosť a štedrosť nemajú byť cieľom, ale iba jednou z možností, ako sviatky osláviť. Lekár zdôrazňuje, že každý by mal dopredu zvážiť, čo jeho zdravotný stav, telesná hmotnosť a predsavzatia dovolia. „Univerzálny recept, ako sa vyhnúť zažívacím problémom neexistuje. Najlepšie je poradiť sa s lekárom. Ba možno niečo – najdôležitejší je telesný pohyb v akomkoľvek množstve podľa zdravotného stavu a tolerancie. Ten nikdy nezaškodí.“

SkryťVypnúť reklamu

Vynechajte pochutiny

Podľa gastroenterológa by sme Vianoce i Silvestra mali prežiť v psychickej pohode, bez pocitu viny. „Od stola by sme nemali vstávať iba s plným žalúdkom, ale aj s pocitom radosti, že sa stretli najbližší. Jedlo je pre človeka nielen zdrojom energie, ale aj spoločenským rituálom, preto sa netreba obmedzovať, skôr obmedziť kontinuálny prísun nezdravých a kalorických pochutín medzi hlavnými jedlami, napríklad rôznych koláčikov, šľahačky, zemiakových lupienkov...,“ hovorí odborník.

Zavážia aj malé zmeny

Malé zmeny jedálneho lístka a primeraná telesná aktivita môžu pomôcť predísť zdravotným ťažkostiam. Ich pôvod treba hľadať na viacerých miestach. Rolu hrá podľa lekára genetika, ďalej životné prostredie, aj to, v ktorom sme žili počas detstva, vzdelanie, ekonomická situácia, psychika a v neposlednom rade aj dlhodobé stravovacie návyky. Náš zaužívaný systém stravovania za posledné desaťročia nie je vďaka osvete úplne zlý.

SkryťVypnúť reklamu

Mali by sme sa zamerať na kvalitnejšie potraviny a vhodnejšie spôsoby prípravy pokrmov, ale aj väčšiu chuťovú pestrosť. „Mali by sme prebrať niektoré zvyky i z okolitých, ale aj vzdialenejších kultúr, ktoré sú zaujímavé a zdravé. Aj relatívne malé zmeny smerom k racionálnej strave bohatej na zeleninu, ovocie, kvalitné mäso a mliečne výrobky, nenasýtené tuky, málo sladkostí a údenín môžu v dlhodobom meradle zavážiť,“ zdôrazňuje gastroenterológ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu