SME

Ak antibiotiká majú pomôcť, treba ich užívať správne

Lekár vám predpísal antibiotiká a vám sa po pár dňoch ich užívania zlepšil zdravotný stav. Poviete si, že teda stačilo, že sa nebudete zbytočne napchávať liekmi a antibiotiká užívať prestanete. Možno to neviete, ale práve ste urobili chybu. A dôsledky môž

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

u byť aj závažné.

Ak totiž liečbu antibiotickým liekom priskoro prerušíte, môže dôjsť k jej zlyhaniu, ochorenie sa môže zhoršiť a navyše, keďže liek nestihne zničiť všetky baktérie (antibiotiká likvidujú len baktérie, nie vírusy!), môžu tieto nadobudnúť rezistenciu voči lieku, ktorý ste užívali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rada prvá – ak už antibiotiká užívate, užívajte ich podľa odporúčania lekára a liečbu samovoľne neprerušujte skôr, hoci sa už cítite lepšie.

Hľadáte partnera?

SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.

Zaregistrujte sa zadarmo

SkryťVypnúť reklamu

1.jpg

Seriózne zoznámenie

Sú len na predpis

Nezabúdajte, že antibiotiká vám naordinuje len lekár, sú len na lekársky predpis. Zabudnite na ich získanie či nákup napríklad z pochybných zdrojov cez internet. A ak vám nejaké antibiotiká ostali z minulosti, vráťte ich do lekárne. Rozhodne si nerobte domáce antibiotické zásoby a „neordinujte“ tieto zvyšky antibiotických liekov ani sebe, ani nikomu inému.

Rada druhá – liek, ktorý vám predpísal lekár je určený len vám – nepoužité antibiotiká vráťte do lekárne, platí to vo všeobecnosti pre nepoužité lieky, ako aj lieky po exspirácii, nevyhadzujte ich do komunálneho odpadu.

Užívajte ich poriadne

Ak má antibiotický liek účinkovať, treba ho užívať v správnej koncentrácii a v intervale, ktorý určil lekár. Dôležitá je teda aj pravidelnosť v užívaní, len za dodržania týchto podmienok môže dôjsť k likvidácii všetkých nežiaducich baktérií.

SkryťVypnúť reklamu

Rada tretia – dodržiavajte množstvo, interval a celkovú dĺžku užívania. Ak liek zabudnete užiť, dajte si ho hneď, ako ste zistili, že ste dávku vynechali a potom dodržiavajte predpísaný interval.

Pozor na interakcie

Mnohé lieky pri súčasnom užívaní môžu mať nežiaduce interakcie a dôsledkom môžu byť aj nežiaduce vedľajšie účinky. A platí to nielen o liekoch, ale aj o liekoch v kombinácii s výživovými doplnkami. Ak užívate voľnopredajné lieky, pozor na obsah účinnej látky, pri niektorých liekoch sa môže stať, že budete tú istú účinnú látku užívať v rôznych liekoch súčasne (napríklad paracetamol a pod.).

Najlepšie urobíte, ak sa aj o užívaní voľnopredajných liekov poradíte s lekárom alebo lekárnikom. Nezabúdajte, že antibiotiká môžu interagovať aj s hormonálnou antikoncepciou.

SkryťVypnúť reklamu

Rada štvrtá – Informujte vždy lekára o všetkých liekoch, ktoré užívate, a to nielen o tých na predpis, ale aj o voľnopredajných liekoch a výživových doplnkoch. Výhodou je, najmä ak užívate väčší počet liekov (napríklad pacienti s chronickými ochoreniami), ak si na kartičku spíšete ich názvy (prípadne aj obsah účinnej látky) a budete tento zoznam nosiť so sebou napríklad v peňaženke, aby ste ho mali vždy poruke. Samozrejme, v prípade zmeny si ho nezabudnite aktualizovať.

Čím ich zapiť

Lieky je vo všeobecnosti najlepšie zapíjať čistou vodou. Nič tak neriskujete. Naopak, napríklad niektoré ovocné šťavy – zvlášť šťava z grapefruitov (nevhodná je aj konzumácia grepov) alebo aj z červených pomarančov – pre vysoký obsah bioflavonoidov môže zosilniť účinok lieku alebo spôsobovať vznik nežiaducich účinkov.

SkryťVypnúť reklamu

Antibiotiká nie je vhodné zapíjať mliekom, avšak v prípade niektorých liekov, ktoré sa užívajú nalačno, sa ich zapiť mliekom odporúča. Ak si nie ste istí – prečítajte si informáciu v príbalovom letáku, alebo sa poraďte s lekárom či lekárnikom. Minerálka tiež môže byť problematická, nie je vhodná napríklad na zapíjanie liekov určených na prevenciu a liečbu osteoporózy. To, že o zapíjaní liekov alkoholom nemôže byť ani reči, netreba azda pripomínať.

Rada piata – lieky teda zapíjajte čistou vodou, vyhnete sa riziku vzniku nežiaducich účinkov. Takisto si preverte, či sa liek má užívať nalačno, v akom intervale pred jedlom či po jedle.

Nežiaduce účinky

Užívate antibiotiká a vyhádzala sa vám vyrážka, alebo sa u vás objavila hnačka, trpíte kŕčmi, triaškou, pocitmi zmätenosti či nadmernou ospalosťou? Môže ísť o nežiaduce reakcie na antibiotický liek.

SkryťVypnúť reklamu

Rada šiesta – ak sa u vás objavia spomínané prejavy, alebo máte podozrenie na akúkoľvek nežiaducu reakciu, ktorá sa objavila v súvislosti s užívaním antibiotika, ihneď sa obráťte na lekára alebo lekárnika. Samovoľne liečbu neprerušujte, riaďte sa radou lekára alebo lekárnika.

Gravidita a dojčenie

Samozrejme, v tehotenstve a počas dojčenia ide o špecifickú situáciu, ak sa infekcia včas a dôsledne nelieči, neohrozuje iba ženu, ale aj dieťa. Pri ordinovaní liekov musí lekár zohľadniť bezpečnosť nielen matky, ale aj plodu či dieťaťa (antibiotikum prestupuje aj placentou a do materského mlieka). Pri výbere antibiotického lieku musí lekár zohľadniť viacero kritérií – napríklad týždeň tehotenstva, vek dojčeného dieťaťa a pod.

Antibiotiká

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 609
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 963
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 325
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 573
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 570
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 450
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 321
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu