Americký lekár, kardiológ William Davis, autor knihy Život bez pšenice dokonca považuje v USA konzumáciu potravín zo pšenice za hlavnú príčinu obezity a cukrovky. A prečo to tak je? „Pšenica spúšťa kolotoč sýtosti a hladu poháňaný inzulínom. Vrcholy eufórie sa striedajú s jej upadaním a abstinenčnými príznakmi, narušujú sa neurologické funkcie a vzniká návyk, pričom všetko vedie k ukladaniu tuku,“ vysvetľuje Davis.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
Extrémne hladiny cukru a inzulínu v krvi zodpovedajú podľa neho za hromadenie tuku, najmä na vnútorných orgánoch. Tento útrobný tuk odborníci označujú aj ako viscerálny a je nebezpečnejší ako ten, čo sa hromadí na stehnách, zadku či ramenách. Jeho hromadenie má na svedomí opakovanie sa cyklov vysokej hladiny cukru v krvi a vysokého inzulínu, ktorý následne – ako reakciu na vysoký cukor – produkuje pankreas. Vedci však zatiaľ neprišli na to, prečo opakovanie týchto cyklov vedie k hromadeniu brušného tuku.
Prečo je nebezpečný
Brušný tuk je metabolický orgán, ktorý produkuje nonstop rôzne molekuly. Produktmi brušného tuku sú podľa Davisa zápalové signály a abnormálne cytokíny alebo hormonálne signálne molekuly, ako sú leptín, rezistín a tumor nekrotizujúci faktor. Čím viac útrobného tuku máte, tým viac týchto abnormálnych signálov sa vysiela do krvného obehu. Telesný tuk však produkuje aj prospešné molekuly – je to cytokín adiponektín. Táto molekula má ochrannú funkciu a pomáha znižovať riziko srdcovo-cievnych ochorení, hypertenzie a cukrovky.
Čím viac, tým horšie
Smola však je, že čím viac brušného tuku máte, tým menej produkuje spomínanú ochrannú molekulu. A ak sa kombinuje nedostatok ochrannej molekuly so zvýšenou produkciou spomínaných zápalových faktorov, dôsledkom je zvyšujúce sa riziko takých závažných ochorení ako cukrovka, hypertenzia, ochorenia srdca a ciev a podľa lekára na tento zoznam patrí aj celiakia, demencia, reumatoidná artritída a rakovina hrubého čreva.
Preto sa často zdôrazňuje obvod brucha ako významný ukazovateľ týchto problémov. Útrobný tuk teda nemá na svedomí len zvýšenie zápalových procesov v tele, ale aj sám osebe obsahuje zápalové molekuly, ktoré sa uvoľňujú a krvou dostávajú do pečene. Nie je teda len nevzhľadnou masou, ale aj veľmi aktívnou endokrinnou žľazou, ktorá je „hrozivo nezdravá“.
Je rizikovejšia
Podľa niektorých odborníkov na výživu je teda pšenica z hľadiska nadváhy oveľa rizikovejšia ako mnohé iné potraviny. Davis to vysvetľuje tým, že prudko zvyšuje hladinu cukru v krvi, má teda vysoký glykemický index. Dôsledkom vysokej hladiny cukru je zasa nadmerná produkcia inzulínu pankreasom, inzulín je totiž potrebný, aby sa cukor mohol dostať do telesných buniek svalov a pečene.
Priveľa inzulínu v krvi má zasa za následok, že sa hromadí útrobný tuk, pretože telo si tak ukladá nadbytočnú energiu. Navonok sa to prejaví nevzhľadnou pneumatikou okolo pása, vnútorné orgány vrátane srdca sú obalené vrstvou nebezpečného tuku.