Každý vie, ako sa škúlenie prejavuje, ako vyzerá človek s týmto zdravotným problémom. Oči sú párový orgán a ich rovnobežné postavenie a koordinovaný pohyb nám umožňuje lepšie vnímať trojrozmernosť priestoru a predmetov.
Ak vznikne akákoľvek odchýlka od tohto rovnobežného postavenia, hovoríme o strabizme – škúlení. Vtedy sa obraz tvorí na „silnejšom“ oku v žltej škvrne a na škúliacom oku mimo žltej škvrny. nemôže tak dôjsť k splynutiu obrazov do jednotného. Pri takomto dvojitom videní – diplopii, sa v mozgu začne potláčať vnem zo škúliaceho oka, ktoré sa postupne v menšej miere podieľa na videní.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
Ak to trvá pridlho, zhoršuje sa na škúliacom oku zraková ostrosť. Podľa doktorky Ivety Katuščákovej – odborníčky na detskú oftalmológiu a operácie strabizmu z martinskej očnej kliniky UVEA Mediklinik, trpí v bežnej populácii škúlením asi štyri až šesť percent ľudí. Trikrát častejšie majú ťažkosti so škúlením deti s neurologickými ochoreniami a predčasne narodené deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou.
Druhy strabizmu
Odborníci rozlišujú dynamický a paralytický strabizmus. Príčinou dynamického je porucha tzv. binokulárneho (oboma očami) videnia a podľa lekárky sa vyznačuje neobmedzenou pohyblivosťou a rovnakým uhlom škúlenia vo všetkých pohľadových smeroch.
Vyskytuje sa výlučne v detskom veku. Porucha binokulárnych funkcií často spôsobí trvalé zhoršenie mnohých zrakových funkcií a je aj prekážkou pri voľbe povolania. „Paralytický strabizmus vzniká následkom celého radu vrodených alebo získaných ochorení a vyznačuje sa obmedzenou pohyblivosťou oka a menlivým uhlom škúlenia. Môžeme sa s ním stretnúť tak u detí, ako aj u dospelých,“ dodáva očná lekárka.
Príčiny môžu byť rôzne
Lekárka vysvetľuje, že najčastejšou príčinou škúlenia sú refrakčné chyby, najmä ďalekozrakosť a veľký rozdiel v dioptriách medzi očami. Menej častou príčinou škúlenia sú ochorenia oka, ochorenia zrakového nervu a zrakovej dráhy alebo mozgu, úrazy hlavy.
Škúlenie nemožno podľa odborníčky považovať za kozmetický problém, pretože sa spája s poruchou vývoja centrálnej ostrosti a s poruchou vývoja spolupráce očí. Ak máte doma dieťatko, ktorému „zabieha“ očko, a nechcete ho trápiť nosením okuliarov v útlom veku či inou liečbou, a poviete si, že veď z toho vyrastie, nemusí to dobre dopadnúť.
Rozhodne problém nepodceňujte, radšej ho prekonzultujte s lekárom. „Občasné škúlenie u detí do 6. mesiaca síce možno považovať za problém, z ktorého dieťa vyrastie a nie je nutné absolvovať očné vyšetrenie,“ hovorí lekárka, avšak dodáva, že ak je škúlenie výrazné a spozorujete ho krátko po narodení alebo máte škúlenie v rodine, navštívte očného lekára.
„Treba upozorniť, že pod obrazom včasnej manifestácie škúlenia u detí do jedného až dvoch rokov sa môže skrývať aj vážne ochorenie,“ zdôrazňuje Iveta Katuščáková. Ak sa pretrvávajúce škúlenie u malých detí nelieči, má napríklad aj negatívny dopad na ich psychomotorický vývoj, sťažuje vnímanie okolitého sveta, čo sa nepriaznivo podpisuje na ich zdravom vývoji a spomaľuje ho.
Od akého veku sa lieči
Asi 75 % prípadov škúlenia sa prejaví medzi druhým až štvrtým rokom života. Hneď, ako sa objaví, treba podľa lekárky absolvovať vyšetrenie, ktorým sa zistí príčina a podľa toho sa stanoví aj liečba. Aj v prípade strabizmu platí, že čím skôr sa s liečbou začne, tým väčšia je šanca na nápravu.
V liečbe sa využíva korekcia refrakčných chýb pomocou vhodných okuliarov, pri tupozrakosti metóda známa ako oklúzia - prekrytie zdravého oka, niekedy rozkvapkávanie, špeciálne cvičenia, a v niektorých prípadoch je potrebná operácia.
Pri operácii sa nezasahuje priamo do oka, ale upravuje sa dĺžka alebo poloha okohybných priamych aj šikmých svalov tak, aby výsledkom bolo rovnobežné postavenie očí. K najmodernejším technikám patrí technika nastaviteľných stehov (používa sa u dospelých pacientov), ktorá umožňuje po ukončení operácie bezbolestne dotiahnuť alebo povoliť okohybné svaly tak, aby sa docielilo rovnobežné postavenie očí.
„Ak je dôvodom škúlenia dioptrická chyba,“ hovorí lekárka, „podstatou liečby je predpis správnej okuliarovej korekcie, v prípade tupozrakosti je potrebná jej liečba a špeciálne cvičenia. Asi 40 % prípadov škúlenia sa upraví konzervatívnou liečbou, čiže bez operácie.“
Kedy sa operuje
U detí sa obvykle využíva konzervatívna liečba, ku chirurgickej sa väčšinou pristupuje až v predškolskom veku. Pri určitých typoch škúlenia sa operuje aj skôr. Lekárka vysvetľuje, že je to napríklad v prípade tzv. kongenitálnej ezotropie, ktorá sa vyznačuje veľkým uhlom škúlenia smerom k nosu a malou dioptrickou chybou.
Mala by byť operovaná do dvoch rokov veku dieťaťa, aby sa vytvorili podmienky pre vznik priestorového videnia. „Taktiež deti so škúlením smerom von alebo s výškovou úchylkou operujeme skôr. Pred operáciou by sa mal aspoň čiastočne upraviť stav tupozrakého oka, lebo iba v tom prípade možno zaručiť dlhodobý efekt operačného zákroku,“ dodáva oftalmologička.
Čo treba dodržiavať po operácii
Operácia prebieha v celkovej anestéze. Sedem až desať dní po operácii sa podľa Katuščákovej aplikujú do oka antibiotiká v kombinácii s kortikoidom. Oko je po operácii asi dva týždne červené a mierne opuchnuté.
Operáciou sa ale liečba strabizmu nekončí, oftalmológ pacienta dlhodobo sleduje až do dospelosti. Lekárka dopĺňa, že ďalší liečebný postup závisí od konkrétneho nálezu a často vyžaduje pokračovanie v špeciálnych cvičeniach zameraných na nácvik a upevnenie binokulárneho videnia.
Škúlenie u dospelých
Škúlenie, samozrejme, nie je problém len detského veku. Môže vzniknúť aj u dospelých. Podľa lekárky ide o paralytický strabizmus s obmedzenou pohyblivosťou očí, ktorý sprevádza dvojité videnie. A čo je príčinou škúlenia v dospelosti?
Najčastejšie sú to podľa lekárky úrazy, nádory mozgu, cievne mozgové príhody, cukrovka alebo ochorenia štítnej žľazy. Ak je potrebná operácia, veková hranica neexistuje. „Pred plánovanou operáciou je potrebné dôkladné očné vyšetrenie, pri ktorom treba vylúčiť riziko dvojitého videnia po operácii,“ hovorí oftalmologička.
U väčšiny dospelých operovaných pacientov sa dosiahne žiadaný efekt po prvej operácii, asi osem percent pacientov potrebuje zhruba do pol roka doplnkový zákrok.