Dlhodobým užívaním takýchto prípravkov môžete svoj problém ešte viac prehĺbiť. Určené sú na to, aby priniesli rýchlu úľavu od nepríjemných prejavov, avšak ochorenie neliečia. Niektorí alergológovia neodporúčajú takéto prípravky užívať dlhšie ako tri dni, v príbalových letákoch sa obvykle udáva 7 – 10 dní. Ak si však potrebujete takýmito prípravkami pomôcť častejšie ako dva – tri razy denne a trvá to viac ako tri – štyri dni, lepšie urobíte, ak navštívite lekára.
Nadužívaním týchto prípravkov – tzv. nosových dekongestív, si môžete vytvoriť návyk. Sťažené dýchanie je dôsledkom opuchnutej nosovej sliznice. Dekongestíva pomáhajú sťahovať cievky v nosovej sliznici, v dôsledku čoho sa zníži jej nadmerné prekrvenie, a tak aj opuch a vám sa lepšie dýcha. Časom účinok týchto prípravkov slabne, cievy sa opäť začnú rozťahovat, vy kvapky či spreje užívate viac a častejšie a výsledkom je opäť zdurená sliznica a pocit upchatého nosa. Nadmerným užívaním týchto prípravkov sa môžete dopracovať k nevratným zmenám na sliznici nosa.
Ak ide o alergickú nádchu, jej liečba patrí do rúk špecialistu – alergológa, ktorý, podľa toho, o aké alergény vo vašom konkrétnom prípade ide, zvolí vhodnú liečbu. Dôležité je dbať aj na to, aby ste sliznicu nosa nemali vysušenú – tu môžu pomôcť zvlhčovacie prípravky a pobyt v nie príliš prekúrených miestnostiach. Počas dňa by teplota nemala presiahnuť 22 – 23 ºC, v spálni sa neodporúča viac ako 18 ºC. Vysušená nosová sliznica je totiž oveľa zraniteľnejšia, a napríklad vírusy ňou potom ľahšie preniknú do organizmu.