Ženeva 30. októbra (TASR) - Obyvatelia západoeurópskych krajín môžu v priemere zostať o päť rokov dlhšie zdravý, ak obmedzia fajčenie a začnú sa zdravo stravovať a viacej pohybovať.
Upozornila na to dnes v Ženeve zverejnená výročná správa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Najvýznamnejšími rizikovými faktormi v priemyselných štátoch sú fajčenie, vysoký krvný tlak, alkohol, ako aj zvýšená hladina cholesterolu. Podľa údajov WHO v Severnej Amerike a západnej Európe zomrie v tomto roku na následky obezity pol milióna ľudí. Rizikovými faktormi v chudobných krajinách sú naopak podvýživa, nechránený pohlavný styk a zlé sanitárne a hygienické podmienky.
Tieto rizikové faktory majú na svedomí 40 percent z ročných 56 miliónov úmrtí na celom svete. Generálna riaditeľka WHO Gro Harlem Brundtlandová nazvala výročnú správu organizácie budíčkom pre medzinárodné spoločenstvo.
Za obzvlášť šokujúci označila WHO rozdiel medzi chudobnými a bohatými ľuďmi. Na jednej strane trpí na celom svete podvýživou 170 miliónov detí a na druhej strane má miliarda dospelých nadváhu. Tretina z toho trpí obezitou. Správa zároveň kritizovala nadmernú konzumáciu tučných, sladkých a slaných potravín.
Podľa WHO bez potrebných regulačných opatrení stúpne počet obetí na následky fajčenia zo súčasných 4,9 miliónov ročne na deväť miliónov do roku 2020. Namiesto doterajších troch bude ročne na následky obezity a nadváhy umierať až päť miliónov ľudí ročne.
Vysoký krvný tlak spôsobuje ročne smrť 7,1 milióna ľudí. V následku zvýšenej hladiny cholesterolu v krvi umiera ročne 4,4 milióna ľudí a na následky AIDS okolo troch miliónov ľudí.
WHO vo svojej výročnej správe navrhuje ako riešenie kritickej situácie všeobecný zákaz tabakových výrobkov, zostrenie výstražných oznamov na obaloch cigariet a zvýšenie daní na tabakové výrobky.
3 oso juh