Londýn 2. novembra (TASR) - Európske vlády by sa mali pripraviť na smrtiacu epidémiu chrípky, ktorá by mohla stáť život aj státisíce ľudí, tvrdia britskí experti na internetovej stránke BBC.
Aj keď ostatné dve zimy v Británii prepukli len mierne epidémie chrípky, vírusy konštantne mutujú a vedci preto tvrdia, že je len otázkou času, kedy sa objaví mimoriadne odolný kmeň chrípky. Nemusí byť ani taký smrtiaci ako španielska chrípka v roku 1918, ktorá len v Európe skosila desiatky miliónov ľudí. Problém je podľa vedcov v tom, že Starý kontinent nie je na akúkoľvek pandémiu vôbec pripravený.
Túto "superchrípku" spôsobí vírus obyčajný chrípkový vírus, no jeho dôsledky budú pripomínať skôr vyčíňanie hemoragickej horúčky spôsobenej vírusom Ebola.
Predchádzajúce verzie vírusu, vrátane španielskej chrípky, zmutovali do formy, ktorú ľudský imunitný systém nedokázal zvládnuť. Vírus môže kedykoľvek opäť zmutovať a vyprodukovať kmeň, ktorý môže mať ďalšie smrtiace charakteristiky.
S cieľom vypracovať čo najlepšiu stratégiu pre prvotné predpovedanie hroziacej epidémie ako aj jej zvládnutie sa na ostrove Malta stretli virológovia z celej Európy.
"Nech už sú naše vedomosti, technológie či zručnosti akékoľvek, o tom, čo sa bude diať, v konečnom dôsledku vždy rozhodujú politici," vyhlásil Albert Osterhaus z univerzity v Rotterdame.
Niektorí vedci študovali genetickú štruktúru vírusu, ktorý v roku 1918 spôsobil pandémiu chrípky, ako aj kmeň vírusu smrtiacej chrípky, ktorá v roku 1997 prepukla v Hongkongu. Pandémie chrípky prepukli v minulom storočí v rokoch 1918, 1957 and 1968. Pandémie z rokov 1957 a 1968 boli miernejšie ako španielska chrípka, no aj tak si vyžiadali 40 miliónov životov.
Vedci predpokladajú, že nebezpečné vírusy chrípky sa objavujú v asi 30-ročných cykloch, a preto očakávajú, že sa v najbližšej dobe objaví ďalšia mutácia.