Slabosť, nutkanie na vracanie až vracanie – tieto nepríjemné stavy pozná každý. Môžu byť dôsledkom konzumácie ťažkých mastných alebo pokazených jedál, nevoľnosť často sprevádza cestovanie, objaviť sa môže, ak to preženiete s alkoholom, ale aj pri migréne, v tehotenstve, po operácii, súvisieť môže aj s užívaním niektorých liekov, chemoterapiou a pod.
Absolútnym favorotom v boji s nevoľnosťou je zázvor – ďumbier (oba názvy sú správne). Tento prírodný prostriedok vraj podľa štúdií zaberá v troch štvrtinách prípadov nevoľnosti a navyše v porovnaní s niektorými liekmi nemá žiadne vedľajšie účinky, ako je napríklad ospalosť a pod. Môžete ho užiť v rôznej podobe – či už požujete kúsok čerstvého, prípadne kandizovaného zázvoru alebo vypijete zázvorový čaj, nevoľnosť vo väčšine prípadov ustúpi.
Ak zrovna nemáte poruke zázvor, môžete si pomôcť aj čajom z rumančeka kamilkového (ľudovo harmanček), má upokojujúce účinky a priaznivo pôsobí na trávenie. Najmä vtedy, ak je nevoľnosť dôsledkom konzumácie nevhodnej stravy a popri nevoľnosti vás trápia aj kŕče, uvarte si mätový čaj. Podľa Jarmily Mandžukovej, autorky knihy Zázračné lieky prírody si môžete pomôcť napríklad aj čajom zo škorice a kardamómu. ½ lyžičky mletého kardamómu, ½ lyžičky mletej škorice zalejte 250 ml horúcej vody alebo nechajte prejsť varom. Odstavte, krátko lúhujte a sceďte. Nápoj popíjajte pomaly po dúškoch, kým nepríde úľava.
Ak máte v dôsledku nevoľnosti a vracania podráždený žalúdok, nepite šťavy z citrusov ani bublinkové nápoje. Najmä pri úpornom a opakovanom vracaní vám môže hroziť väčšia strata tekutín a minerálov. Vtedy pomôže rehydratačný roztok, ktorý kúpite buď v lekárni, alebo si ho môžete pripraviť aj doma. V litri prevarenej vody rozmiešajte lyžičku morskej soli a sedem lyžičiek cukru. Roztok vypite v priebehu dvoch hodín, deti by ho mali vypiť v priebehu troch – štyroch hodín.