SME

Zuby múdrosti nám časom zrejme vôbec nenarastú

Osmičky, nazývané aj zuby múdrosti, dokážu poriadne potrápiť a neraz skončia v zubárskych kliešťach. Kedy je potrebné ich vytiahnuť a čo robiť po extrakcii?

(Zdroj: Fotolia)

Zuby múdrosti máme v podstate navyše, sú nadpočetné a nemusia vyrásť každému, prípadne môžu vyrásť len čiastočne. Podľa štatistík má až 70 % z nás problémy už pri ich prerezávaní. Väčšine z nás tieto zuby vyrastú v dospelosti – pravdepodobne preto ten prívlastok – ale podľa zubného lekára MUDr. Juraja Babčana zo stomatologického centra Dently sa u niekoho môžu osmičky prerezať ešte koncom puberty, prípadne sa pre nedostatok miesta neprerežú vôbec, a môže sa dokonca stať aj to, že u niekoho nemusia byť ani založené v kosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Do istej miery tu zohráva rolu genetika, a nezanedbateľne ide aj o vývoj zubov a zuboradia človeka, ktorý sa postupne prispôsobuje podmienkam života,“ hovorí lekár. Dodáva, že osmičky sú tretie stoličky a u pračloveka slúžili na lepšie požutie surovej potravy. „Dnešný človek má už oveľa menšiu sánku a osmičky na žutie prakticky nepotrebuje, ani pre ne často nemá miesto v ústach, čiže je možné, že postupným vývojom sa tieto zuby o niekoľko tisíc rokov budú vyskytovať len zriedka.“

Prečo sa viac kazia

Zubný lekár potvrdzuje, že pri zuboch múdrosti je väčšie riziko kazivosti. Dôvodom však podľa neho nie je to, že by tieto zuby mali inú štruktúru alebo boli inak špecifické. Je to skôr ich postavením v zuboradí. „Keďže sú úplne vzadu, sú ťažšie prístupné čisteniu a pokiaľ nie sme zvyknutí systematicky a poriadne umývať celé plochy zubov aj vzadu a aj medzizubné priestory, zubný povlak nám na osmičkách zostáva a spôsobí vytvorenie zubného kazu a zápalov okolitých tkanív,“ vysvetľuje zubný lekár.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie komplikácie

Zuby múdrosti však môžu spôsobovať aj ďalšie ťažkosti a komplikácie. Juraj Babčan hovorí, že „pri ich prerezávaní sa často stáva, že sa prereže len časť zuba a zvyšnú časť kryje sliznica ďasna. Do priestoru okolo čiastočne prerezanej korunky zuba sa dostávajú mikroorganizmy, zvyšky jedla, ktoré sa rozkladajú a vyvolávajú zápal.“ Dodáva, že pri akútnom zápale pacienti trpia silnými bolesťami, opuchom, majú ťažkosti pri prehĺtaní a otváraní úst, zvýšenú teplotu.

Pokiaľ sa tento stav nerieši, infekcia sa môže rozšíriť ďalej do okolitých priestorov čeľuste. „Niekedy zápal nemá akútne štádium, ale pretrváva ako chronický stav. Ďasno okolo zuba môže byť vtedy červené a bolestivé, občas sa objaví hnis alebo zvýšená teplota. Lymfatické uzliny v okolí môžu byť zväčšené, bolestivé na tlak. Príznaky sa po čase stratia, no zvyčajne sa znovu vrátia,“ hovorí lekár. V každom prípade príznaky neignorujte, ale navštívte stomatológa a dajte si zápal ošetriť.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy ich vytiahnuť?

Ak zuby múdrosti vyrástli celé a zaradili sa do zubného oblúka, treba sa, samozrejme, starať o ne rovnako dôkladne ako o zvyšný chrup. Neprerezané osmičky možno lokalizovať len RTG snímkou. Ak sa zuby múdrosti prerezali iba čiastočne a v zuboradí nie je dostatok miesta na vyrastenie celých týchto zubov, zubná lekárka MUDr. Andrea Mrázová, PhD. ich v rámci prevencie odporúča extrahovať – vytiahnuť, pretože môžu spôsobiť rôzne ťažkosti – bolesť, zápaly, kazy vedľajších zubov.

„Stomatológovia vedia podľa RTG snímky posúdiť stav prerezávania a priestoru pre zub múdrosti a odporučiť riešenie – čiže, či zub nechať vyrásť, alebo sa objednať k stomatochirurgovi na jeho extrakciu,“ hovorí lekárka.

Môže sa stať, že zubár pristúpi aj k extrakcii vyrasteného a zdravého zuba múdrosti. Urobí tak v prípade zápalu okolitého tkaniva, či už chronického alebo akútneho, ak osmička tlačí na susedný zub a spôsobuje bolesti tohto zuba. Juraj Babčan dopĺňa, že „v niektorých prípadoch odporučí extrakciu zubov múdrosti čeľustný ortopéd (ortodontista), ktorý posúdi možné riziko zmeny postavenia ostatných zubov.

SkryťVypnúť reklamu

Strach z poškodenia nervu

Ľudia sa niekedy obávajú, že ak im lekár bude chirurgicky odstraňovať nevyrastený zub múdrosti, môže im poškodiť nerv. Zubná lekárka vysvetľuje, že „pred každým chirurgickým zákrokom je potrebné urobiť panoramatickú RTG snímku. Na nej lekár vidí, ako je zub uložený a aké má postavenie voči nervovému kanálu. V prípade potreby sa dopĺňa aj zubné CT vyšetrenie. Až na základe týchto vyšetrení si stomatológ naplánuje chirurgickú extrakciu tak, aby nedošlo k poškodeniu mandibulárneho nervu.“

Dlhé hojenie

Mnohí sa obávajú veľmi dlhého hojenia rany po vytrhnutej osmičke, podľa lekárky sa však obvykle zahojí do jedného – dvoch mesiacov. To, ako dlho bude proces hojenia prebiehať, závisí podľa lekárky od celkového stavu organizmu, stavu ťahaného zuba ale aj od hygieny ústnej dutiny. „Dôležitá je tiež hygiena a výplach ústnej dutiny chlórhexidínovými prípravkami, ktoré eliminujú rast mikroorganizmov v rane,“ dodáva lekárka.

SkryťVypnúť reklamu

Juraj Babčan upozorňuje, že na vyplachovanie nie je vhodné používať bylinné odvary. Ak extrakcia nebola komplikovaná, nie je potrebné čistenie rany v ambulancii, vždy by však pacient mal prísť na kontrolu asi 5 až 7 dní po zákroku. Stomatológ skontroluje, či sa rana hojí, či sa nezapálila. Odborné čistenie je potrebné len vtedy, ak sa rana zapálila. V takýchto prípadoch sa niekedy pacientovi predpisujú aj antibiotiká.

Čo robiť po zákroku:

  • tri dni dodržiavajte pokojový režim a vyhýbajte sa fyzickej záťaži a priamemu slnku,
  • na zmiernenie bolesti a opuchu môžete použiť ľadové obklady na tvár v mieste extrakcie,
  • prvú noc po extrakcii sa odporúča spať na vyvýšenom vankúši,
  • dvakrát denne si ústa vyplachujte dezinfekčným roztokom,
  • nejedzte skôr ako 3 hodiny po zákroku a až po odznení anestézie,
  • nefajčite, nepote horúce nápoje, alkohol, nejedzte horúce jedlá,
  • na bolesť užite analgetiká odporučené lekárom. O užívaní iných liekov sa poraďte s lekárom,
  • do rany nezasahujte cudzími predmetmi.

SkryťVypnúť reklamu

Čo zaplatia zdravotné poisťovne

Dôvera
Extrakcie osmičiek – jednoduché aj komplikované – patria do kategórie výkonov A, ktoré zdravotné poisťovne preplácajú z verejného zdravotného poistenia. Zdravotná poisťovňa Dôvera prepláca aj výkon anestézie (inj. ihla, inj. striekačka). Poisťovňa z verejného zdravotného poistenia plne hradí aj stomatologické anestetikum.

UNION
Zuby múdrosti z hľadiska zdravotných poisťovní nie sú ničím špecifické. Platí pre ne to isté nariadenie vlády SR o rozsahu úhrady zdravotných výkonov ako pre všetky ostatné zuby. V súvislosti s liečbou poisťovňa hradí výkony: vyšetrenie, trvalé i dočasné ošetrenia korunky zuba výplňou, trvalé i dočasné ošetrenia koreňov zuba výplňou, rtg. snímky intraorálne i panoramatické, ošetrenie sťaženého prerezávania týchto zubov. Pri potrebnej extrakcii sú hradené anestézie, všetky typy extrakcií (ambulantné i operačné), kontrola po extrakcii a v prípade potreby odstránenie ďasna nad zubom, aj tzv. dekapsuláciu tohto zuba.

SkryťVypnúť reklamu

VŠZP
Zoznam výkonov, ktoré sú plne alebo čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia určuje nariadenie vlády SR, ktorým sa vydáva katalóg zdravotných výkonov. Extrakcia zuba je individuálna záležitosť, záleží od toho, či ide o jednoduchú alebo komplikovanú, prípadne až o malý operačný zákrok (v rámci jednodňovej chirurgie). Od náročnosti extrakcie sa teda odvíja aj náročnosť výkonov. Platí však, že medicínsky indikovaná extrakcia je hradená z verejného zdravotného poistenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 671
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 870
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 959
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 854
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 772
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 550
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 651
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu