SME

Počúvajte, čo hovorí – naše telo

Čo nás predčasne zabíja v 21. storočí? Pečeň, srdce, pľúca, krvácanie do žalúdka, stres? Štatistiky neomylne tvrdia, že práve narodené dieťa bude mať s 30-percentnou istotou obezitu, cukrovku, viac ako 50-percentnú šancu, že v štyridsiatke zomrie na ...


Foto archív

Čo nás predčasne zabíja v 21. storočí? Pečeň, srdce, pľúca, krvácanie do žalúdka, stres? Štatistiky neomylne tvrdia, že práve narodené dieťa bude mať s 30-percentnou istotou obezitu, cukrovku, viac ako 50-percentnú šancu, že v štyridsiatke zomrie na infarkt alebo mozgovú mŕtvicu, 40-percentnú pravdepodobnosť, že ak nezomrie na infarkt, o nejaký čas umrie na rakovinu. Vyhliadka, ktorá za veľa nestojí. Prečo?

MUDr. ALEXANDER FESENKO, chirurg s vyše 20-ročnou praxou, absolvent lekárskej fakulty, ale aj dvoch čínskych liečebných škôl, ktorý sa už niekoľko rokov venuje prevencii na Slovensku, tvrdí, že príliš ignorujeme svoje zdravie. Nenačúvame signálom svojho tela. O svoje autá sa vraj staráme lepšie ako o seba.

Ako máme načúvať svojmu telu?

„Viete, prečo sa mačka každé ráno popreťahuje? Zisťuje, čo ju bolí, skúma, čo má v neporiadku. My sa tak staráme o svoje autá. Keď bliká kontrolka, ihneď bežíme do servisu. Svoje telo však ignorujeme. Každé ráno by sme mali zistiť jeho stav, počúvať, čo nám hovorí. Väčšinou ho vypočujeme, až keď bolí. Ak je v tele problém, na bolesť dáme liek. Lenže tak problém ignorujeme, odstrihávame všetky poplašné žiarovky. Problém rastie, vzniknú nenávratné degeneračné, morfologické, zápalové zmeny v organizme. Začíname chodiť po lekároch, nemocniciach, niekedy celé mesiace.“

Vy sám ste však ako chirurg dlhé roky pacientov len rezali.

„Niekedy je to nevyhnutné. Na oddelení ťažkých pooperačných stavov som videl zomierať veľa pacientov. Ak lekári pacienta začnú liečiť neskoro, možnosť zachrániť ho v tomto štádiu už je malá. V kyjevskom ústave experimentálnej chirurgie som tiež videl, ako pacient prestáva byť na prvom mieste. Chirurgia sa sústreďuje predovšetkým na chorobu, a nie na človeka. Ten akoby sa stratil. Potreboval som vedieť, kde nastáva chyba. Aj preto som sa začal zaoberať prevenciou a holistickým, teda celostným prístupom k pacientovi. Medicína je dobrá vtedy, keď sa pozeráme na človeka ako na celok, a neliečime len symptómy.“

Čo z toho vyplýva pre potenciálneho pacienta?

„Vo vyspelých krajinách je populárne chorobám predchádzať. Ľudia nechcú byť chorí, nechcú byť unavení, vysilení bolesťami, a tak do toho niečo investujú. To je wellness.“

Ako to vyzerá v praxi?

„Je veľa možností, ako sa starať o svoje zdravie. Napríklad očistou tela. Viete, že aj vaši, dobre až dokonale vyzerajúci čitatelia, bez ohľadu na atraktívny vzhľad nosia v sebe tvrdé usadeniny a ich krv je stále toxikovaná zo zanesených čriev, aj vtedy, keď v živote netrpeli zápchou? Dlhodobé skúsenosti, ktoré sme získali v centre prevencie zdravia Noe, potvrdzujú, že kto nemal pravidelnú očistu organizmu, kto nedopĺňal stravu vlákninami, nedodržiaval pitný režim, toho organizmus je zaťažený až piatimi kilogramami tvrdých zlúčenín. Výnimky, žiaľ, nie sú!“

To myslíte vážne?

„Odpad sa hromadí najskôr v črevách, v krvi, v cievach, v chrupavkách kĺbov, skrátka všade, vrátane lymfatického systému a pokožky. A to nie je všetko. Predstavte si, že váš srdcový sval je doslova dopichaný kryštálikmi kyseliny močovej, obaľuje ho hromada tuku, žlčovody máte upchaté cholesterolom, v žlčníku kamene a hlien, piesok v obličkách a kĺby plné minerálov. A toto je druhá strana vášho exkluzívneho zovňajšku. Ako ste asi pochopili z tohto ‘hororového scenára‘, prvotne musíme dbať o čistotu črevného traktu. Po očiste nastávajú fantastické zmeny v pečeni a obličkách. Organizmus sa ide zblázniť z pocitu vnútornej čistoty. Lymfatický systém, ako súčasť imunity organizmu, je schopný dokonale plniť svoje funkcie, namiesto zaoberania sa likvidáciou odpadu.“

Máte aj jednoduchšiu radu na začiatok?

„Prezradím malé tajomstvo všetkým, ktorí mávajú časté poruchy zažívania. Je z kórejskej medicíny. Tieto problémy si veľmi ľahko dokážete zmierniť pravidelným masírovaním dlaní pomocou jedného alebo dvoch vlašských orechov. Skúste to. A najmä začnite načúvať svojmu telu.“ (uj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 946
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 741
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 003
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 808
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 101
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 532
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu