SME

Gynekologické mykózy nie sú nebezpečné, avšak veľmi nepríjemné

Gynekologické mykózy znepríjemňujú život mnohým ženám a podľa odhadov až takmer polovici žien, ktoré už mykózou trpeli, sa toto ochorenie vracia.

(Zdroj: Fotolia)

Najmä počas leta a dovolenkového obdobia je toto ochorenie zvlášť nepríjemným spoločníkom. Vyvolávajú ho kvasinky, a to najmä druh Candida Albicans, ktoré sú prirodzenou súčasťou vaginálnej mikroflóry a ich samotná prítomnosť ešte nemusí viesť k zdravotným ťažkostiam. Tie nastanú vtedy, ak dôjde k narušeniu citlivej rovnováhy na sliznici pošvy, takže vzniknú ideálne podmienky na rozvoj infekcie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je viacero faktorov, ktoré sa podieľajú na vytvorení podmienok pre vznik mykózy (nazýva sa aj kandidóza). Spomeňme napríklad užívanie antibiotík, cukrovku, tehotenstvo, užívanie hormonálnej substitučnej liečby, poranenia sliznice pošvy, ale aj nosenie nevhodnej spodnej bielizne, konzumácia príliš veľkého množstva sladkostí, a tiež aj stres.

SkryťVypnúť reklamu

Kandidóza je podľa názoru niektorých gynekológov relatívne neškodné ochorenie, nenastáva pri ňom zápal maternice, vaječníkov. Je však subjektívne veľmi nepríjemne, ženy ho ťažko znášajú najmä v letných mesiacoch. Opakovaná infekcia kandidózou môže znížiť vaginálnu slizničnú imunitu a porušiť základný bakteriálny ekosystém vagíny.

Mám, či nemám?

Podľa čoho môže žena zistiť, či trpí gynekologickou mykózou? Príznaky sú obvykle neprehliadnuteľné. K typickým patrí svrbenie a pálenie v intímnych partiách, bolesť pri pohlavnom styku aj pri močení. Spravidla sa objavuje aj pošvový výtok, ktorý je obvykle bez zápachu a konzistenciou pripomína hrudkovitý tvaroh.

Nemálo žien, ktoré už raz mykózou trpeli má ťažkosti s jej opakovaným návratom, a to nielen v dôsledku pôsobenia spomínaných rizikových faktorov, ale najmä pre oslabenú lokálnu imunitu vo vaginálnom tkanive. K rizikám, ktoré prispievajú ku vzniku kandidóz patrí napríklad aj kúpanie v chlórovanej vode, teplé a vlhké prostredie (preto sa odporúča meniť mokré plavky za suché), alebo aj nosenie nepriedušných a úzkych nohavíc napríklad pri jazde na bicykli, keď sa intímne partie zaparia. Mykóza však môže vzniknúť aj bez zjavnej príčiny.

SkryťVypnúť reklamu

Aká je prevencia

Ak chcete mykózam predchádzať, snažte sa eliminovať spomínané rizikové faktory, noste vhodnú bielizeň, najlepšie bavlnenú, a tiež aj vrchné oblečenie – napríklad v lete sa vyhýbajte noseniu džínsov a nohavíc z nepriedušných materiálov, po plávaní sa starostlivo osušte a prezlečte si plavky, zvlášť, ak plávate v priehrade alebo jazere. Ak ste použili tampón, hneď si ho po kúpaní hneď vymeňte za čistý. A veľký dôraz kladú lekári aj na vhodnú hygienu intímnych partií – vyberajte si vhodné a na tento účel určené prípravky, nezabúdajte, že ani s hygienou intímnych partií to netreba preháňať, príliš časté umývanie totiž narúša prirodzené prostredie v pošve.

Liečba mykózy

Lieky na tento druh ochorenia – antimykotiká, môžu byť vo forme mastí, čapíkov alebo tabliet a určite by nemali chýbať vo vašej dovolenkovej lekárničke, zvlášť, ak ste už mali ťažkosti s mykózami. Určite urobíte len dobre, ak sa pred odchodom na dovolenku poradíte so svojím gynekológom, ktorý vám odporučí vhodné lieky. Okrem samotného vyliečenia mykózy je však dobré posilňovať aj imunitný systém a snažiť sa eliminovať čo najviac rizikových faktorov, v prípade ochorení, ako je cukrovka, treba dostať ochorenie čo najviac pod kontrolu dodržiavaním zásad liečby a odporúčaní diabetológov a diétnych sestier.

SkryťVypnúť reklamu

Čo dodávajú lekári:

  • pri liečbe mykózy nepoužívajte napríklad harmančekové kúpele alebo výplachy, harmanček je vyslovene nevhodný, použite roztoky kúpené v lekárni,
  • v núdzi a krízovej situácii pomôže aplikovať na tampón pred zavedením do pošvy biely jogurt so živou mikroflórou,
  • pri kúpaní v jazere alebo bazéne s chlórovanou vodou radšej použite špeciálne vaginálne tampóny, ktoré majú zabrániť prieniku kontaminovanej alebo chlórovanej vody do pošvy,
  • ak ste v núdzi, môžete použiť aj obyčajný tampón, ktorý nechajte nasiaknuť olivovým olejom.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 762
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 987
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 604
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 103
  5. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 4 954
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 774
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 560
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 429
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu