SME

Naučte deti správne smrkať

Vysmrkať si nos určite mnohí považujú za banálny úkon, netreba ho však podceňovať. Najmä deti to často nerobia správne a dôsledkom môže byť napríklad aj zápal stredného ucha.

(Zdroj: Fotolia)

Pacientov s ochoreniami dýchacích ciest v poslednom čase pribúda a podľa pediatrov sú tieto ochorenia aj najčastejšou príčinou návštev detí v pediatrických ambulanciách. U detí do piatich rokov sa na celkovej chorobnosti podieľajú ochorenia dýchacích ciest až spolovice a u detí od päť do dvanásť rokov tvoria až jednu tretinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ochorenia dýchacích ciest možno rozdeliť do dvoch hlavných skupín – alergické a nealergické. Z alergických je to najčastejšie astma a alergická rinitída – nádcha, a nielen detí, ale aj dospelých, ktorí nimi trpia, neustále pribúda. Podľa predpokladov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) až 300 miliónov ľudí na svete trpí astmou.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa môže stať, ak sa to robí zle?

Na vzniku nealergických ochorení dýchacích ciest sa často podieľajú aj rôzne patogénne mikroorganizmy. Nachádzajú sa aj v hlienoch, takže je veľmi dôležité vedieť sa správne vysmrkať. MUDr. Helena Potanková, lekárka z Tatranských klimatických kúpeľov Lučivná, zdôrazňuje, že rodičia by mali deti bez ohľadu na vek naučiť správny postup. Nesprávne smrkanie môže mať totiž aj závažné dôsledky.

„Pri nesprávnom smrkaní sa nosový sekrét z nosa neodstráni a zateká do nosohltana,“ vysvetľuje lekárka. „Pri násilnom smrkaní, keď má dieťa stlačené obidve nosové krídla, môže byť spätným prúdením vzduchu zanesená infekcia z nosa do nosohltana a cez Eustachovu trubicu, ktorá je u detí otvorená, aj do stredného ucha. To vysvetľuje časté zápaly stredného ucha v detskom veku.“

SkryťVypnúť reklamu

Lekárka dodáva, že nosový sekrét spolu so zdurenou a prekrvenou sliznicou v nose zhoršuje drenáž prínosových dutín, ktoré sú otvormi spojené s nosovou dutinou. Takýto stav sa môže končiť zápalom prínosových dutín. Správne smrkanie teda neslúži len na úľavu, ale je aj prevenciou vzniku ochorení stredného ucha, prínosových dutín a dolných dýchacích ciest.

Na čo je dobrý nos

Na nosovej sliznici sa zachytávajú vdychované nečistoty, napríklad prach, peľ a zohrieva aj zvlhčuje vdychovaný vzduch. Napríklad pri nádche sa tieto funkcie narušia, keď sa sekrét tvorí v nadmernom množstve. Inhalované častice tak môžu vnikať až do dolných dýchacích ciest a spôsobovať ich zápaly. Správnym smrkaním možno uvedeným ochoreniam predchádzať.

Podľa lekárky treba správne postupovať tak, že po hlbokom nadýchnutí a pri zatvorených ústach zapcháme jednu nosovú dierku a druhou silno vyfúkneme. To isté urobíme na opačnej strane. Nie je to nič zložité, je však dôležité tento postup dodržiavať.

SkryťVypnúť reklamu

„Smrkanie je činnosť, pri ktorej vyfukovaný prúd vzduchu strháva a odstraňuje z nosovej dutiny všetko, čo do nej nepatrí. Túto činnosť sa dieťa musí čo najskôr naučiť,“ zdôrazňuje lekárka. Hovorí, že najčastejšie chyby, ktoré deti pri smrkaní robia sú tie, že sa nedostatočne nadýchnu, pri smrkaní majú otvorené ústa a súčasne smrkajú cez obe nosné dierky. Lekárka zdôrazňuje, že je veľmi dôležité nesmrkať násilne pri súčasnom stlačení obidvoch nosových krídel.

S kvapkami opatrne

Chcete pri upchatom nose pomôcť svojmu dieťaťu vhodnými nosovými kvapkami? Pri výbere z voľnopredajných prípravkov dbajte na vek a dĺžku ochorenia dieťaťa. Poraďte sa radšej s pediatrom alebo lekárnikom a nezabudnite si prečítať príbalový leták, kde je presne uvedené ako dlho a s akou prestávkou treba kvapky používať.

SkryťVypnúť reklamu

Lekárka odporúča opatrnosť najmä v prípade tzv. dekongestív. Sú to kvapky, ktoré zmierňujú prekrvenie, a tým aj opuch sliznice nosa. „Sú však určené len na krátkodobé používanie, maximálne po dobu jedného týždňa, pretože môžu poškodiť sliznicu nosa a vytvoriť závislosť na nosových kvapkách, napríklad sanorinismus po aplikácii istých konkrétnych nosových kvapiek,“ hovorí lekárka.

Dodržiavajte dávkovanie

Pre každodennú hygienu nosa sú určené sterilné fyziologické roztoky soli. „Existuje skupina nosových kvapiek, ktoré sú kombináciou spomínaných dekongestív a antihistaminík. Pri niektorých formách nádchy môžu pomôcť kvapky s obsahom výťažkov z rastlín. Pre malé deti sú určené nosové kvapky s minimálnou koncentráciou účinnej látky. Odporúčané dávkovanie nie je vhodné prekračovať,“ upozorňuje lekárka Helená Potanková.

SkryťVypnúť reklamu

Dieťa by malo pri aplikácii nosových kvapiek ležať. Najprv mu podľa rady lekárky kvapnite kvapku do každej nosovej dierky a vzápätí ho nechajte vysmrkať sa. Tým sa mu noštek prečistí. Následne mu opäť kvapnite po kvapke do každej nosovej dierky.

Riešením môže byť aj kúpeľná liečba

Pre deti, ale aj dospelých môže byť najmä pri častých ochoreniach dýchacích ciest riešením klimatická kúpeľná liečba, ktorá kombinuje klimatoterapiu s rehabilitáciou, zameranou na dýchací systém spolu s respiračnou fyzioterapiou. Využíva množstvo procedúr, napríklad inhaláciu aerosolu prírodných liečivých vôd, ktorá pomáha zlepšovať funkciu sliznice dýchacích ciest, pôsobí aj protizápalovo, skvapalňuje hlieny a uľahčuje ich vykašliavanie.

K ďalším účinným metódam patria aj rôzne zábaly, saunovanie, nosové sprchy sterilným fyziologickým roztokom, floating – vodný kúpeľ v špeciálnom roztoku imitujúcom podmienky v Mŕtvom mori, ktorý má nielen relaxačné, ale aj ďalšie priaznivé účinky na celý organizmus, a pomáha aj pri liečbe ochorení dýchacích ciest. Pobyt v klimatických kúpeľoch možno podľa lekárky odporučiť deťom od útleho veku. Zdravotné poisťovne ho takmer celý uhrádzajú deťom od troch rokov, avšak len vtedy, ak pobyt indikuje lekár, a platí to aj pre dospelých pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 466
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 355
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 660
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 062
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 041
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 795
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 578
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 433
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu