
Ilustračné foto
„Bolesť môžeme utlmiť do takej miery, aby sa pacient bez bolesti vyspal, bez bolesti v pokoji odpočíval a prípadne sa pohyboval.
Bolesť vníma každý inak, preto je nevyhnutné chorému veriť. A nielen veriť. My sme povinní rešpektovať pacientovo rozhodnutie aj v prípade, že sa vedome a slobodne rozhodne bolesť do určitej miery znášať. Aj na to má chorý právo a určite má k tomu svoj dôvod,“ hovorí MUDr. Križanová.
Opioidy, z nich najmä morfín, patria medzi najúčinnejšie látky určené na liečbu bolesti. Mnohí lekári sa však boja rizika vzniku závislosti, a tak dávajú prednosť utrpeniu.
„Bolesť utlmujeme do takej miery, že pacient cíti miernu, znesiteľnú bolesť, ktorá človeku dovolí žiť. Pýtať sa na bolesť však znamená venovať pacientovi veľa času. Možno preto zatiaľ na Slovensku trpí ešte mnoho pacientov. Lekár musí byť trpezlivý. Niektorí lekári majú tiež tendenciu brať vážne iba bolesti signalizujúce, že treba zasiahnuť, a nie tie, ktoré obťažujú pacienta.“
Niektorí naopak dávajú pacientom jednoduchú radu, aby si vyrobili pravítko. Stačí krátky pruh papiera, kde jeden koniec znamená vôbec žiadnu bolesť a druhý koniec úplne neznesiteľnú bolesť. A niečo medzitým. Stačí, keď chorý viac ráz za deň na pravítku ukáže, ako bolesť vyzerá práve teraz. (uj)