SME

Kedy ísť na zubnú pohotovosť

Hovorí sa, že bolesť zubov patrí k tým najobávanejším. Na zubnej pohotovosti vás neodmietnu, avšak nie všetko tam vyriešia.

(Zdroj: Fotolia)

Sú situácie, keď váhame, či predsa len ide o problém, ktorý by sme mali riešiť na pohotovosti. Kedy by sme nemali návštevu zubnej pohotovosti odkladať a, naopak, aké problémy na zubnú pohotovosť nepatria? V prvom rade si treba uvedomiť, že na pohotovosti sa vykonávajú také ošetrenia, ktoré pomôžu pacientovi znížiť akútnu bolesť a dočasne vyriešiť akútny stav.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zubný lekár na pohotovosti vám nemôže poskytnúť komplexnú liečbu. Ide naozaj o prvú pomoc a následne by mal pacient – a to aj keď sa mu uľaví, navštíviť svojho stomatológa a problém s ním komplexne doriešiť. S návštevou pohotovosti by sme podľa zubnej lekárky MUDr. Andrey Mrázovej zo Zubnej kliniky Dently určite nemali otáľať pri výraznej bolesti zuba, ktorá sa stupňuje najmä v noci, je pulzujúca/tepajúca a nereaguje na lieky proti bolesti.

SkryťVypnúť reklamu

Môže vyžarovať aj do iných zubov, prípadne častí tváre. Pohotovosť je potrebné navštíviť aj pri vzniku opuchov, ak nemôžete otvoriť ústa alebo aj pri výraznom krvácaní po extrakcii zuba. Zubný lekár MUDr. Michal Alexejenko dopĺňa, že okamžité vyšetrenie je potrebné aj pri úrazoch, ktoré zasiahli aj sánku alebo zuby.

Kedy nechodiť

Rozhodnutie či ísť alebo neísť na zubnú pohotovosť je podľa lekárky veľmi individuálne. „Často to závisí od prahu bolesti, aký človek má, od strachu, ktorý prežíva pri návšteve zubára. Sú pacienti, pre ktorých je aj menšia bolesť neznesiteľná, a tak volia hneď návštevu pohotovosti a sú takí, ktorí radšej počkajú na ordinačné hodiny svojho lekára aj napriek veľmi veľkej bolesti,“ hovorí Andrea Mrázová.

Vo všeobecnosti možno povedať, že počkať do najbližších štandardných ordinačných hodín sa dá, pokiaľ pacient nepociťuje bolesť, alebo je bolesť málo výrazná a v noci sa nestupňuje. Môže ísť o odštrbenie/odlomenie zo zuba, vypadnutú výplň, vypadnutú korunku, zlomenú zubnú náhradu. Určite by ste však zubnú pohotovosť nemali navštíviť s tým, že cez týždeň ste na ošetrenie nemali čas, a tak ho chcete vyriešiť takouto formou v deň pracovného voľna.

SkryťVypnúť reklamu

Pohotovosť u vlastného zubára

V súčasnosti sa podľa zubnej lekárky Mrázovej už aj na Slovensku stáva trendom, že zubné ambulancie poskytujú zubnú pohotovosť pre svojich pacientov počas víkendov a sviatkov, aby im zabezpečili komfort ošetrenia tam, kde to poznajú a lekárom, ktorý ich ošetruje už roky.

„Ošetrenie na pohotovosti je štandardne len dočasným ošetrením – odstránením akútnych zdrojov bolesti. Vždy po návšteve pohotovosti je vhodné, aby pacient navštívil svojho zubára. Lekár by však ošetrenie na zubnej pohotovosti pacientovi nemal nikdy odmietnuť,“ dopĺňa Michal Alexejenko.

Možno sa pýtate, či môže nastať situácia, že by ste po nejakom závažnejšom zákroku mohli potrebovať denné ošetrenie a či v takom prípade máte navštíviť počas dní pracovného voľna zubnú pohotovosť, hoci nejde o akútny problém. Lekárka vysvetľuje, že v bežnej stomatológii zvyčajne ošetrenia, ktoré by si vyžadovali dlhšiu každodennú starostlivosť, nie sú.

SkryťVypnúť reklamu

„V ojedinelých prípadoch sa môže stať, že lekár potrebuje ranu vyčistiť alebo skontrolovať viac dní po sebe. Vtedy už závisí na službách konkrétnej zubnej ambulancie, či takéto kontroly zabezpečí aj cez víkend, aby bol pacient ošetrený lekárom, ktorého pozná a v prostredí, ktoré mu je známe, alebo odporučí pacienta na zubnú pohotovosť.“

Čo treba dodržiavať

Po ošetrení na zubnej pohotovosti by vás mal lekár inštruovať, ako máte ďalej postupovať a čo všetko máte po ošetrení dodržiavať. Odporúčania sa odvíjajú od toho, aké ošetrenie a výkon vám na pohotovosti urobili. Obvykle vám lekár odporučí dodržiavať pokojový režim v priebehu najbližších 48 hodín, hygienu ústnej dutiny.

V závislosti od vykonaného ošetrenia vám môže poskytnúť aj odporúčania, ktoré sa týkajú stravovania, či je potrebné prikladať si studené obklady, užívanie liekov proti bolesti a pod. Ak vám odporučí napríklad aj konkrétne lieky proti bolesti, nezabudnite ho informovať o liekoch, ktoré pravidelne užívate, aby nedochádzalo k nežiaducim interakciám.

SkryťVypnúť reklamu

Neraz sa možno stretnúť s názorom, že po niektorých zákrokoch v ústnej dutine – napríklad po extrakcii zuba, je vhodné vyplachovať si ústnu dutinu odvarom z liečivých bylín, napríklad z repíka. O tom, či je vo vašom prípade takýto postup vhodný, sa rozhodne poraďte s lekárom.

Ako sú na tom seniori

Seniori majú obvykle vlastných zubov pomenej, väčšina má pevné a/alebo snímateľné zubné náhrady. Ak sú náhrady zle zhotovené a pacientovi dobre nesedia, môžu spôsobovať rôzne ťažkosti, napríklad zápaly, opuchy sliznice, vredy. V takom prípade protézu, samozrejme, netreba nosiť a zápal alebo iný problém je potrebné vyliečiť, niekedy je potrebný aj chirurgický zákrok.

A čo robiť, ak sa seniorovi poškodí zubná náhrada? Je aj v takom prípade vhodné ísť na pohotovosť, alebo je lepšie počkať na ošetrenie u svojho zubného lekára? „Určite môže na pohotovosť prísť, ale je otázne, či mu tam s poškodenou náhradou pomôžu,“ vysvetľuje lekárka.

SkryťVypnúť reklamu

„Poškodenie zubnej náhrady totiž môže vyžadovať aj zákrok zo strany zubného technika – to lekár na pohotovosti neurobí, takže pacient musí navštíviť svojho stomatológa. Ide o prípady, keď vypadne zub z náhrady, náhrada sa zlomí, odlomí sa na nej háčik a podobne.“

Čo zaplatí poisťovňa

Hradí ošetrenie na pohotovosti poisťovňa, alebo sú prípady, keď je potrebná spoluúčasť pacienta? Zubný lekár Michal Alexejenko vysvetľuje, že platba vždy závisí od toho, či je pohotovosť privátna, alebo má aj spoluúčasť poisťovní. Zvyčajne je však vždy potrebná spoluúčasť pacienta. Zdravotná poisťovňa hradí časti ošetrenia za istých podmienok – napríklad, že pacient absolvoval preventívnu stomatologickú prehliadku v posledných dvanástich mesiacoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Mladým sa nič nechce? Rodičia často netušia, ako deti na sebe pracujú
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 14 977
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 402
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 654
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 532
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 2 919
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 902
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 516
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 410
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu