SME

Ako si poradiť s pigmentovými škvrnami

Pigmentové fľaky na koži, ktoré na sklonku leta nie sú žiadnou zriedkavosťou, síce možno viac či menej úspešne odstrániť rôznymi metódami, účinnejšie je však predchádzať ich vzniku vhodnou ochranou pred slnečným žiarením.

(Zdroj: Fotolia)

Pigmentové fľaky na koži, ktoré na slonku leta nie sú žiadnou zriedkavosťou, síce možno viac či menej úspešne odstrániť rôznymi metódami, účinnejšie je však predchádzať ich vzniku vhodnou ochranou pred slnečným žiarením.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pigmentové fľaky – hyperpigmentácie sú poruchou pigmentácie kože, ktorá sa prejavuje zvýšenou tvorbou kožného farbiva. Objavujú sa u viac ako 90 % ľudí bielej pleti nad 50 rokov a väčšinu ich spôsobuje slnečné žiarenie. „UV žiarenie stimuluje pigmentáciu buniek v koži.

Pigmentové škvrny sú výsledkom nadmernej tvorby kožného pigmentu melanínu v kožných bunkách melanocytoch,“ vysvetľuje dermatovenerologička MUDr. Vladimíra Flimerová. U tých, čo majú viac ako 50 rokov, sú súčasťou prirodzeného procesu starnutia a častejšie sa objavujú u žien.

SkryťVypnúť reklamu

Príčin je viacero

Väčšinou pigmentové fľaky nepredstavujú zdravotný, ale estetický problém, čo však neznamená, že svojmu nositeľovi musia byť ľahostajné. Za vznikom hyperpigmentácií môže stáť viacero faktorov. Mnohé z nich možno ovplyvniť, výnimkou sú napríklad genetické predispozície, v takom prípade sa pigmentové fľaky zvyknú prvý raz objaviť už v detskom veku.

Hyperpigmentácie môžu vznikať aj ako dôsledok niektorých ochorení, napríklad po prekonaní mononukleózy, hepatitídy, pri niektorých ochoreniach obličiek, ale väčšinou vznikajú v dôsledku oslabenia funkcie pečene v procese starnutia, aj preto sa im ľudovo zvykne hovoriť pečeňové škvrny.

Voňavka i lieky

Fľaky sa vám na koži môžu vytvoriť aj vtedy, ak sa napríklad navoňavkujete, alebo si na kožu nanesiete niektoré kozmetické prípravky, a potom idete na slnko. Takisto užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo niektorých liekov – napríklad antibiotík, alebo aj rastlinných fotosenzitívnych výživových doplnkov (problematické môžu byť napríklad tie, ktoré obsahujú výťažky z ľubovníka bodkovaného) v kombinácii so slnečným žiarením môže priniesť „kyslé ovocie“ v podobe nežiaducich pigmentových fľakov.

SkryťVypnúť reklamu

Nezabudnite si preto pred užívaním liekov či výživových doplnkov pozorne prečítať príbalový leták, alebo si nežiaduce účinky a možnosť fotosenzitívnych reakcií overte u lekára či lekárnika. Vznik pigmentových fľakov môže súvisieť aj s hormonálnymi zmenami počas tehotenstva, menopauzy a môžu vzniknúť aj v dôsledku invazívnych alebo niektorých kozmetických zákrokov, pri ktorých sa odstráni vrchná ochranná vrstva pokožky.

Ochrana pred slnkom je základ

Väčšinu hyperpigmentácií spôsobuje UV žiarenie, hormonálne vplyvy a genetická predispozícia. Výsledky prieskumov preukázali, že u viac ako polovice žien sa prvé fľaky objavia v tehotenstve, potom pri užívaní hormonálnej antikoncepcie alebo v menopauze, ak užívajú hormonálnu substitučnú liečbu.

SkryťVypnúť reklamu

Škvrny, ktoré vznikli v súvislosti s tehotenstvom, s najväčšou pravdepodobnosťou po pôrode spontánne zmiznú. Nezriedka však hyperpigmentácie pretrvávajú aj roky a nie je vždy jednoduché zbaviť sa ich. Preto je lepšie dbať na prevenciu. „Základným pravidlom prevencie vzniku pigmentových škvŕn je predovšetkým dôsledná ochrana pred slnečným žiarením,“ hovorí dermatovenerologička.

Samozrejmosťou by podľa lekárky malo byť používanie denných krémov s ochranným faktorom SPF podľa fototypu, pri predispozícii k hyperpigmentácii či počas tehotenstva by faktor mal byť 20 a viac.

„Pokiaľ sa opaľujete, vždy použite vhodné prípravky s adekvátnou UV ochranou. Dajte prednosť produktom z lekárne, nie kúpe opaľovacieho krému v drogérii. Nevystavujte sa priamemu slnečnému žiareniu medzi 11. a 15. hodinou. Dôkladne zvážte užívanie a výber liekov, vždy si čítajte príbalové letáky k liekom a výživovým doplnkom, ktoré sa chystáte užívať,“ dodáva lekárka.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa ich zbaviť

Je viacero spôsobov, ako sa zbaviť pigmentových fľakov. Jednou z možností sú špeciálne krémy, ktoré obsahujú rôzne bieliace substancie, napríklad hydrochinón, kyselinu kojovú alebo polyhydroxykyseliny v rôznych koncentráciách. Prípravky kúpite buď hotové alebo ich pripravia „na mieru“ v lekárni s vyššou koncentráciou účinných látok.

Ďalšou možnosťou bielenia pigmentových fľakov je chemický peeling, pri ktorom sa odstráni vrchná vrstva pokožky. Proces nie je bolestivý, počas zákroku sa aplikuje účinná látka a následne sa pokožka jemne obrúsi. V dôsledku ošetrenia sa zvyšuje produkcia kolagénu v koži.

Veľmi účinné je použitie pulzného svetla najnovšej generácie. Pri zákroku sa na pigmentáciu priloží kryštál cez ktorý prechádza svetlo presne definovanej vlnovej dĺžky, ktoré ničí pigmentové bunky. Táto metóda je šetrná k pokožke, nepáli ju, presnejšie pôsobí na štruktúry pigmentových buniek a menej poškodzuje okolité tkanivá. Pigmentácia po zákroku stmavne a zmizne v priebehu troch až štyroch týždňov. Zákrok je potrebné opakovať v závislosti od hĺbky a intenzity pigmentácií.

SkryťVypnúť reklamu

Hyperpigmentácie možno odstrániť aj pomocou LED diódového polarizovaného zeleného svetla. Toto ošetrenie by ste však podľa odporúčaní odborníkov mali absolvovať počas jesene a zimy. Takto ošetrenú pokožku si následne musíte ochrániť pred slnečným žiarením prípravkami s najvyšším ochranným faktorom.

FAKTY

  • Kožné farbivo melanín sa tvorí v melanocytoch – bunkách hviezdicovitého tvaru, ktoré sa nachádzajú v základnej vrstve pokožky. Melanín má ochrannú funkciu – chráni organizmus pred škodlivými vplyvmi UV žiarenia. Aj preto možno u ľudí s tmavšou pokožkou menej často pozorovať výskyt melanómu – nádorového ochorenie kože.
  • Melanocyty nájdeme aj vo vlasových folikuloch, na sliznici, v dúhovke, vo vnútornom uchu, v kostiach, v srdci či na mozgových blanách. Zaujímavosťou je, že tieto hviezdicovité bunky nie sú navzájom poprepájané, ale vyskytujú sa jednotlivo.
  • Môže sa stať, že sa zmenia na nádorové bunky a vtedy majú sklon nekontrolovane sa deliť a rýchlo šíriť. Melanóm je zradný aj v tom, že nerastie len do šírky, ale aj do hĺbky. Tak môžu rakovinové bunky preniknúť aj do podkožia a odtiaľ sa krvou a lymfou rozšíria kamkoľvek v tele.
  • Melanóm je agresívny typ nádorového ochorenia, vyžaduje si preto čo najskoršiu liečbu, aby bolo možné predísť vzniku metastáz. Nezabúdajte preto na pravidelnú kontrolu znamienok, všímajte si aj všetky nové pigmentácie a pri ich zmenách návštevu dermatológa neodkladajte.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 073
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 068
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 827
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 104
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 918
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 612
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu