Paríž 27. novembra (TASR) V tomto roku na AIDS zomrelo vyše troch miliónov ľudí a odborníci predpokladajú, že sa infikovalo päť miliónov osôb. Tým sa celkový počet ľudí vo svete, nakazených vírusom HIV, zvýšil v tomto roku na 42 miliónov. To sú prvé vety z výročnej správy Programu OSN na boj proti AIDS, ktorú v utorok v Londýne predstavil výkonný riaditeľ programu Peter Piot, konštatuje v dnešom čísle denník Libération.
Peter Piot zdôraznil dva významné fakty: prvýkrát v celej histórii epidémie AIDS je vírusom HIV nakazený rovnaký počet žien ako mužov. Po druhé: potvrdilo sa, že epidémia AIDS má vážne negatívne následky na ekonomiku a na vznik hladomoru. Problematika hladu až hladomoru sa potvrdzuje najmä v subsaharskej Afrike, kde na AIDS zomierajú dve tretiny zo všetkých infikovaných na svete. Rozsah epidémie AIDS je na africkom kontinente taký, že keby sa hneď teraz začali uplatňovať výnimočné opatrenia v prevencii, liečbe a starostlivosti o nakazených, následky epidémie by ekonomicky a ľudsky cítili ešte ďalšie celé generácie, vybral zo správy Libération.
Rozsah epidémie v krajinách južnej Afriky presahuje predstavivosť. V štyroch krajinách je infikovaných viac ako 30 percent obyvateľstva. Ide o Botswanu (38,8 percenta), Svazijsko (33,4 percenta), Lesotho (31 percenta) a Zimbabwe (33,7 percenta). V troch posledne menovaných krajinách už teraz čelia reálnej potravinovej kríze, podotýkajú noviny.
Ďalším znepokojujúcim momentom je zhoršenie situácie v ázijských krajinách. Podľa Programu OSN na boj proti AIDS sa v Ázii nakazí vírusom HIV do roku 2007 ďalších 11 miliónov ľudí, ak sa neurobia rozsiahle preventívne opatrenia a nezlepší sa starostlivosť o postihnutých. V Ázii a v oblasti Pacifiku je v súčasnosti infikovaných 7,2 milióna ľudí, pričom v tomto roku sa vírusom HIV nakazil milión osôb. Niekoľko krajín regiónu, najmä Čína, Indonézia, Papua-Nová Guinea pravdepodobne budú vystavené rozsiahlemu rastu epidémie.
V Indii koncom minulého roku mali štyri milióny infikovaných vírusom HIV.