Určite sa vám už stalo, že ste stretli človeka s výrazne červenou tvárou alebo červeným nosom so zhrubnutou kožou, pripomínajúcim karfiol. Skúste si spomenúť, čo ste si pri pohľade na takého človeka pomysleli. Že je príliš hanblivý, neistý, nespoľahlivý, že je alkoholik?
A v tom práve spočíva najväčšia tragédia ľudí, ktorí trpia chronickým zápalovým ochorením kože, ktorého prejavy sa manifestujú, žiaľ, práve na tvári – na tej časti tela, ktorá je kľúčová pri hodnotení človeka a vytváraní prvého dojmu.
Tento hendikep pacientov s rosaceou významne znevýhodňuje v komunikácii s inými ľuďmi. Podľa výskumov ich v porovnaní s tými, čo začervenaním tváre netrpia, my ostatní vnímame ako menej inteligentných, menej dôveryhodných, menej spoľahlivých, menej úspešných a sebaistých, dokonca ako alkoholikov.
Drvivý dopad na psychiku
Toto chronické zápalové ochorenie kože nie je smrteľné, avšak tým, že je chronické a viditeľne postihuje tvár, pochopiteľne výrazne emočne pacienta zaťažuje. Ľudia s rosaceou sa veľmi často stretávajú s negatívnymi reakciami okolia a ich utrpenie nezriedka vyústi do depresií, úzkosti a zníženej sebadôvery. Často sa vyhýbajú sociálnym kontaktom, utiahnu sa, čo môže vyústiť do osamelosti, ťažkostí v zamestnaní, poklesu produktivity práce. Nezriedka tak títo pacienti potrebujú aj pomoc psychológa.
Subtyp 2
Subtyp 3
Subtyp 4
Viac ženy ako muži
Rosacea postihuje častejšie ženy a odborníci rozlišujú štyri subtypy ochorenia, pričom pri každom sa vyskytuje primárny symptóm – erytrém (začervenanie). Ochorenie postihuje najmä centrálne časti tváre – čelo, nos, bradu, líca. Zvýšený prietok krvi v horných dermálnych drobných cievkach vedie k viditeľnému začervenaniu kože, typickému pre všetky subtypy.
Pre prvý subtyp je príznačné pretrvávajúce začervenanie tváre, pri druhom subtype sa objavujú zapálené vyrážky pripomínajúce akné, tretí subtyp je typický výrazným začervenaním a zhrubnutím kože zvlášť na nose a v drvivej väčšine postihuje mužov, a štvrtý, tzv. okulárny subtyp postihuje najmä krvné cievky v oku a môže spôsobovať zápaly spojoviek, dúhovky, rohovky a pod.
Problémy pri diagnostike
Keďže prejavy ochorenia sú podobné príznakom iných ochorení a nie sú laboratórne testy, ktoré by rosaceu jednoznačne potvrdili, nezriedka dochádza k chybám v diagnostikovaní. Potvrdzuje to aj americký dermatológ Leon Kircik, ktorý bol, okrem iného, aj hlavným riešiteľom mnohých klinických štúdií rosacei, ale aj psoriázy, akné, atopických ekzémov, rakoviny kože a mnohých iných závažných kožných ochorení.
Lekár pri návšteve Bratislavy pre denník SME potvrdil, že naozaj často dochádza k chybám v diagnostike rosacei a nezriedka sa jej prejavy zamieňajú s prejavmi iných ochorení, napríklad alergie alebo akné.
Prejavy sú trvalé
Dermatológ Leon Kircik vysvetľuje, že „jedným z kľúčových signálov pri diagnostikovaní rosacei je pretrvávanie príznakov – v prípade rosacei sa nestratia, ako je to napríklad u alergií, alebo ak je začervenanie dôsledkom prílišného opaľovania. U rosacei je začervenanie trvalé. Sú aj ďalšie viditeľné príznaky, ktoré indikujú rosaceu, ako vyrážky, hnisavé pľuzgieriky, rozšírené malé cievky.“
Pacienta obťažujú aj pocity pálenia alebo pichania v tvári, pokožka má suchý vzhľad, na lícach, nose, čele a brade môže zhrubnúť, pri okulárnom subtype oči slzia, sú podráždené, začervenané a citlivé na svetlo. Koža u pacientov s rosaceou je trvalo začervenaná s následnými návalmi prudkého sčervenania, ktoré môžu spôsobiť rôzne spúšťacie faktory.
Faktory, ktoré vyvolávajú sčervenanie
- slnečné žiarenie – je najvýraznejším spúštacím faktorom (aj soláriá),
- horúce nápoje,
- alkoholické nápoje,
- horúce, korenené jedlá,
- extrémy počasia, prudké teplotné zmeny napr. pri prechode z chladného do teplého prostredia,
- horúce kúpele, sprchy,
- fyzické aktivity, ktorá vedú k prehriatiu tváre,
- stres, hnev, rozpaky,
- menopauza, chronický kašeľ, vysoký tlak krvi,
- užívanie niektorých liekov.
Ako ju liečiť
Rosaceu, žiaľ, vyliečiť nemožno, kauzálna liečba neexistuje, pacient však môže získať kontrolu nad svojím ochorení tým, že bude používať vhodné lokálne prípravky, lieky a dodržiavaním vhodného životného štýlu sa bude vyhýbať provokujúcim faktorom.
Ak sa pýtate, kedy by ste mali ísť k dermatológovi s podozrením na rosaceu, Leon Kircik hovorí, že ak prejavy pretrvávajú zhruba jeden-dva mesiace, je čas navštíviť dermatológa. „Pacientom odporúčame vyhýbať sa spúšťacím faktorom – či už je to vystavovanie sa slnku, fyzickému cvičeniu, ktoré majú negatívny vplyv na rosaceu, pretože sa potíme, zvyšuje sa telesná teplota. Takisto sa treba vyhýbať alkoholu, horúcim nápojom, káve, čaju ako aj pikantnej strave,“ hovorí dermatológ. Dodáva, že okrem liekov sa využíva napríklad aj laser a pulzné svetlo, ale tie sa používajú len na ošetrenie rozšírených cievok, nepomáhajú pri liečbe vyrážok.
Potláča začervenanie
Novinkou v liečbe rosacei určenou na lokálnu symptomatickú liečbu pretrvávajúceho erytrému tváre, ale len pri subtype 1, sa využíva prípravok, ktorý potláča začervenanie.
Dermatológ Leon Kircik vysvetľuje, ako prípravok pôsobí: „Krvné cievy na tvári majú hladkú svalovú výstelku, ktorá má špecifické receptory. Na tie sa viažu molekuly obsiahnuté v lieku a dochádza akoby k ochromeniu receptorov a následne k stiahnutiu cievok, takže prietok krvi sa znižuje. Po 12 hodinách, keď už účinok klesá, dochádza opäť k uvoľneniu receptora, následnému rozšíreniu cievy a prietoku krvi, a tak aj následnému začervenaniu."
Lekár hovorí, že "liek nie je vhodný pre pacientov, ktorí trpia vazokonstrikčnými komplikáciami, napríklad Reynoldovým syndrómom alebo sklerodermiou, skrátka zúžením ciev.“ Efekt pôsobenie lieku trvá dvanásť hodín a môže pacientom s rosaceou (1 subtyp) priniesť výraznú úľavu.
Na ochorenie rosacea chce upriamiť pozornosť aj iniciatíva Červená červenej – www.cervenacervenej.sk, ktorej zámerom je podnietiť ľudí k tomu, aby si všímali samých seba a prispeli tak k prípadnej diagnostike tohto ochorenia. Zároveň je dôležité upozorniť, aby ľudia, ktorí tento zdravotný problém nemajú, neposudzovali a neodsudzovali iných iba podľa prvého dojmu.