Tieto zlomeniny patria k najčastejším a aj prvým, pretože človek pri páde padá na vystretú ruku, ktorou sa náraz snaží stlmiť. Aj preto je v zimných mesiacoch vyšší výskyt práve týchto zlomenín, keďže zľadovatený a šmykľavý terén významne zvyšuje riziko pádov.
Po zahojení zlomeniny zápästia pacienti bojujú so stuhnutím, často im robia problémy jemné pohyby, takže pre dosiahnutie optimálnej pohyblivosti ruky je nevyhnutná intenzívna rehabilitácia, ktorú netreba podceňovať a zanedbávať.
Hoci je u väčšiny pacientov liečba takejto zlomeminy úspešná, nemusí sa u všetkých prísť na to, že za ňou stojí osteoporóza. Ak sa osteoporóza nelieči, zvyšuje sa aj riziko vzniku ďalších takýchto zlomenín.
K závažným zlomeninám u pacientov s osteoporózou patria aj zlomeniny stavcov, a nemusí k nim dôjsť len v dôsledku pádu alebo úrazu. „Stačí“ aj dvíhanie ťažkého bremena alebo nevhodné a prudké zohnutie. Pacient o zlomenine stavca dlhší čas ani nemusí vedieť, môže si mylne bolesti, ktoré sú jej dôsledkom, vysvetľovať ako bolesti chrbta, ktoré patria prirodzene k starnutiu.
Tým sa môže diagnostikovanie oneskoriť a liečba neskoro podchytiť. Nezriedka takého pacienta liečia liekmi proti bolesti bez RTG vyšetrenia chrbtice alebo denzitometrického vyšetrenia hustoty kostí, ktoré by osteoporózu odhalili. Podľa odborníkov ženy, ktoré utrpeli zlomeninu stavcov kvôli osteoporóze, majú až päťnásobne vyššie riziko vzniku ďalšej zlomeniny stavca v priebehu jedného roka.
Veľmi závažné sú zlomeniny stehnovej kosti. U starších ľudí, ktorí trpia osteoporózou, môžu byť takisto prvou zlomeninou v dôsledku osteoporózy. Prognóza týchto pacientov nie je príliš optimistická, podľa štatistík aj pri komplexnej starostlivosti až tretina pacientov, ktorí utrpeli takúto zlomeninu, do jedného roka od úrazu podľahne následkom. Tretina ostane odkázaná na opateru a iba tretina pacientov je schopná samostatne chodiť a postarať sa o seba.