Prejavy prechladnutia vrcholia asi na tretí deň od nákazy – vtedy je chorý aj najviac nákazlivý, potom začínajú pozvoľna ustupovať a obvykle v priebehu týždňa vymiznú. Niekedy sa môžu najmä u ľudí s oslabenou imunitou alebo u detí či seniorov pridružiť aj bakteriálne infekcie, ktoré majú na svedomí vznik komplikácií ako zápal dutín, hrtana alebo ušné infekcie. V takých prípadoch prichádza do úvahy liečba antibiotikami, ktoré likvidujú baktérie, nie však vírusy.
Symptómy prechladnutia:
- bolesť v krku,
- kašeľ,
- nádcha,
- mierna teplota,
- únava,
- bolesť hlavy a svalstva,
- strata chuti do jedla.
Príznaky prechladnutia sa podobajú príznakom chrípky, avšak je tu rozdiel. Pri chrípke nastúpia príznaky veľmi rýchlo, v priebehu pár hodín, príznačná je vysoká horúčka – pri prechladnutí sa napríklad u dospelých horúčka obvykle neobjaví vôbec, u detí je však bežná. Kašeľ pri prechladnutí je v porovnaní s chrípkových kašľom miernejší a vykašliavané hlieny sú číre, alebo majú žlté až zelené sfarbenie.
Užívanie antibiotík mení váhu detí
Malé deti majú väčšie riziko obezity, keď opakovane užívajú antibiotiká. Celý článok >>
Často sa možno stretnúť s názorom, že prechladnutie vzniká v dôsledku dlhšieho pobytu v chladnom prostredí. Nie je to celkom tak. Podchladenie organizmu samo osebe na vznik prechladnutia nestačí, musíte sa aj „stretnúť“ s niektorým z vírusov, ktoré ho spôsobujú. Pri podchladení imunitný systém ťažšie pracuje – optimálna telesná teplota pre jeho fungovanie je okolo 37 ºC, takže aj ťažšie odoláva útoku patogénov. A ak máte navyše imunitu oslabenú, za takých okolností bude veľmi ťažko zvládať napríklad aj boj s vírusmi, ktoré prechladnutie spôsobujú.
Z prírodných prostriedkov sa odporúča používať napríklad prípravky z echinacei, rastliny, ktorú – ako uvádza Jarmila Mandžuková v publikácii Liečivá sila vitamínov a minerálnych látok, poznali a jej liečivé účinky využívali už americkí domorodci na liečbu nádchy a hadieho uštipnutia. V roku 1852 túto rastlinu zaradili do amerického liekopisu. Echinacea má 9 odrôd, na výrobu liečiv sa však spracúvajú len tri, pričom sa využívajú všetky časti tejto liečivej rastliny.
Echinacea podporuje činnosť imunitného systému, pomáha ničiť baktérie aj vírusy. Okrem iného pôsobí priaznivo proti prechladnutiu, pri zápaloch dýchacích ciest, chrípke či ušných infekciách, najúčinnejšia je však v prvých dňoch ochorenia.
Z ďalších priaznivých účinkov echinacei možno spomenúť pôsobenie pri zápaloch močových ciest, herpetických infekciách, gastritídach, pri lokálnom použití podporuje napríklad aj hojenie akné, ekzémov, popálenín, preležanín, jaziev a pod. Echinaceu by ste podľa odporúčaní autorky nemali užívať dlhšie ako 30 dní a pokračovať možno až po dvojtýždňovej prestávke. Na užívanie nadmerných dávok by si mali dávať pozor najmä ženy „v očakávaní“.