n môže byť nebezpečný aj pre iné orgány.
Vedeli ste, že zubný kaz je najčastejším ochorením na svete – postihuje až 5 miliárd ľudí? Vznik zubného kazu má určitú postupnosť, od vzniku malých lézié až po veľké kazy. Kyseliny, ktoré sa tvoria pôsobením baktérií, menia pH v ústnej dutine, čím sa narúša minerálna štruktúra na povrchu zubov a dochádza k ich demineralizácii. Úlohou prirodzeného opravného procesu remineralizácie, je takéto poškodenie zubnej skloviny odstrániť.
Ak napríklad v dôsledku nedostatočnej hygieny dlhší čas dochádza k poklesu pH pod kritickú úroveň 5,5, zuby sa rýchlejšie demineralizujú ako remineralizujú a vytvorí sa najprv malá lézia v podobe bielej škvrnky. Dlhodobé pôsobenie kyslého prostredia v ústnej dutine konštantne podporuje proces demineralizácie, čím sa narúča štruktúra a integrita zubnej skloviny.
Pri celkovej starostlivosti a prevencii zubného kazu treba brať do úvahy zloženie stravy, nedostatok fluoridu a zlú hygienu ústnej dutiny. Nárast zubného kazu u populácie v niektorých krajinách môže súvisieť napríklad aj so zmenami globálnych stravovacích návykov.
Netreba zabúdať, že nedostatočná starostlivosť o zdravie chrupu sa môže premietnuť aj do zdravotných problémov a ochorení, ako je napríklad diabetes, alebo ochorení, ktoré súvisia so srdcom, dýchacou sústavou a pod. Odborníci upozorňujú, že zubný kaz okrem bolestí, straty zubov a zníženej funkcie ústnej dutiny môže ovplyvniť aj individuálny pocit zdravia, sociálnu mobilitu a schopnosť zamestnať sa.