Odborníci presné príčiny nepoznajú, predpokladajú však, že v pozadí vzniku áft môže byť aj genetická predispozícia. Tvorbu áft môže podporiť napríklad aj konzumácia niektorých potravín, ako je káva, niektoré koreniny, citrusy, orechy, čokoláda či jahody. Ak už afty v ústach máte, spomínané potraviny vám ich môžu dráždiť. Vznik áft môže súvisieť aj s príliš energickým čistením zubov.
K ďalším vyvolávajúcim faktorom patrí aj stres, oslabená imunita, endokrinné poruchy, infekcia, rôzne chemické látky – napríklad aj niektoré zložky v prípravkoch ústnej hygieny, alergia, poruchy výživy či nedostatok vitamínov, napríklad B12 alebo kyseliny listovej. Pri liečbe sa vyhýbajte dráždivým potravinám a iným provokujúcim faktorom.
Okrem bežných liekov, ktoré sa v liečbe využívajú, môžete zvýšiť prísun vitamínu C a odporúča sa dbať aj na dostatočný príjem vitamínov skupiny B, keďže, ako sme spomenuli, afty môžu signalizovať napríklad aj ich nedostatok v organizme. Afty môžete skúsiť potierať aj vitamínom E, ktorý získate tak, že roztlačíte kapsulku, ktorá ho obsahuje. Vitamín E totiž celkovo uľahčuje proces hojenia.
Z ľudových receptov sa pri ťažkostiach s aftami odporúčajú výplachy ústnej dutiny kamilkovým alebo repíkovým odvarom, na dezinfekciu môžete použiť tea tree olej: pridajte pár kvapiek do vody, ktorú použijete na kloktanie.
Ak je liečba áft problematická, môže súvisieť s oslabenou imunitou. Ak máte s aftami problémy dlhší čas a liečba je vleklá a zdĺhavá, môže to signalizovať aj prítomnosť závažnejších ochorení, takže rozhodne navštívte lekára.