Treba opäť pripomenúť, že antibiotiká sú v prípade vírusovej infekcii neúčinné. Ide totiž o organické látky, ktoré ničia alebo zastavujú množenie baktérií, nie však vírusov. Tak vám nepomôžu ani vo väčšine prípadov zápalu hrdla, viac ako 85 % týchto zápalov je totiž vírusového pôvodu.
Z prieskumu agentúry B-inside vyplynulo, že o účinnosti antibiotík pri bolestiach hrdla sú presvedčení najmä tí Slováci, ktorí majú ťažkosti s bolesťami hrdla aj viac ako päťkrát ročne. Viac ako polovica z tých, čo sa zúčastnili prieskumu, položí lekárovi, čo im antibiotiká predpísal, či ich naozaj v liečbe potrebujú. A paradoxom je, že všetci vedeli, že dôsledkom nadužívania antibiotík je vznik rezistencie.
Rozhodne antibiotiká neužívajte svojvoľne, neodkladajte si „do zásoby“ antibiotiká, ktoré ste nedoužívali, ak už antibiotiká začnete užívať, doužívajte celú predpísanú dávku, liečbu neprerušujte – aj tým napomáhate vzniku rezistencie baktérií, ak vám antibiotiká ostanú, vráťte ich do lekárne a rozhodne ich nedávajte iným osobám.
Ak sa chcete uistiť, či je nutné, aby ste užívali antibiotiká – napríklad v prípade rôznych infekčných ochorení počas chrípkovej sezóny, ktoré majú veľmi podobné až rovnaké príznaky, významnou pomôckou sú CRP testy, ktoré ľahko a rýchlo – otestovaním malej kvapky krvi z prsta – dokážu detegovať, či ide o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu.
CRP testy deťom uhrádzajú všetky zdravotné poisťovne, dospelým ich uhrádza iba jedna poisťovňa. Testy si môžete aj sami kúpiť v lekárni. Prístrojom na stanovenie koncentrácie C-reaktívneho proteínu by však mali byť vybavené ambulancie všeobecného lekára, realita je však taká, že v mnohých tento prístroj k dispozícii nemajú.