SME

Nielen liečba, ale aj pohyb a strava sú pri cukrovke kľúčové

Spolu s liečbou sú strava a pohyb tromi základnými piliermi ochorenia, o ktorom sa hovorí ako o epidémii. Nezabúdajte však, že i keď máte dostatok informácií o cukrovke, rozhodujúce je riadiť sa nimi v bežnom živote.

(Zdroj: Fotolia)

Cukrovka druhého typu je oveľa rozšírenejšia ako typ 1, „dvojkou“ trpí viac ako 85 % cukrovkárov. K významným rizikovým faktorom vzniku tohto ochorenia patrí obezita a nedostatok pohybu. Stále sa o tom hovorí, ale ruku na srdce – patríte k tým, čo denne napríklad svižne prejdú 10 000 krokov alebo venujú aspoň pol hodiny cvičeniu, či nejakej fyzickej aktivite?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedostatok pohybu spolu s nadváhou a obezitou výrazne zvyšujú riziko, že ochoriete na diabetes 2. typu. Odborníci upozorňujú, že nadváhou alebo obezitou trpí takmer 90 % pacientov s týmto typom diabetu. U pacientov s nadváhou je riziko rozvoja cukrovky zvýšené asi 10-násobne a u pacientov s obezitou až 30-násobne.

SkryťVypnúť reklamu

Hýbať sa je ľudské

Pohyb by mal byť samozrejmosťou v prevencii akýchkoľvek ochorení, nielen cukrovky. Človek je od prírody na pohyb uspôsobený, jeho nedostatok mu nepristane, negatívne sa podpisuje na zdraví. A ani pri cukrovke by ste sa pohybu nemali vyhýbať. Odborníci odporúčajú nájsť si takú pohybovú aktivitu, ktorá vás bude tešiť a ktorú môžete zladiť so svojou diagnózou. Aj tu však platí, že všetko s mierou. Ak je pohybu priveľa a je príliš intenzívny, môže viesť k významnému poklesu glykémie.

Ako mu predísť

Poklesu glykémie pri športe môžete podľa diabetológov predísť redukciou dávky inzulínu, ak sa liečite inzulínom, alebo dojedaním sacharidov v závislosti od intenzity a trvania fyzickej aktivity. Opatrní buďte aj pri výbere fyzickej aktivity.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa diabetológa doc. MUDr. Emila Martinku, PhD, primára diabetológie NEDU Ľubochňa a predsedu Slovenskej diabetologickej spoločnosti, treba dávať pozor tiež na niektoré druhy športu: tenis, športy so skokmi, výskokmi a doskokmi, veľmi dlhá chôdza sú menej vhodné až nevhodné pre pacientov s diabetickou polyneuropatiu, pozor treba dávať aj na izometrickú záťaž – dvíhanie ťažkých bremien je nevhodné pre pacientov s retinopatiou a edémom makuly. Potápanie sa, lietanie, adrenalínové športy nie sú vhodné pre pacientov so sklonom k hypoglykémii, kardiálnou autonómnou neuropatiou, retinopatiou či postihnutím obličiek.

Kedy by ste mali navštíviť lekára:

  • ak chodíte často močiť,
  • ak často pociťujete smäd,
  • ak pociťujete fyzickú slabosť,
  • pri psychickej únave.

Uvedené príznaky môžu signalizovať aj iné ochorenia, nielen cukrovku, treba však mať na pamäti, že cukrovka 2. typu sa spočiatku nemusí výrazne prejavovať a prebieha nenápadne. Zvlášť, ak človek nechodí na pravidelné preventívne prehliadky, nemusí sa ochorenie diagnostikovať včas, ale až keď sa rozvinú komplikácie, alebo pri vyšetrení na úplne iné ochorenie.

SkryťVypnúť reklamu

Na čo dbať v stravovaní

Stravovanie diabetika dnes už nie je súborom zákazov a príkazov ako voľakedy. Diabetik môže podľa Márie Štefákovej, diétnej sestry a autorky knihy Varíme diabetikom „jesť v podstate všetko, ak vie ako, koľko, kedy a pri akej glykémii“. Dnes sa diabetici riadia sacharidovými jednotkami, ktoré dávajú voľnosť vo výbere potravín, majú k dispozícii glukomery i sortiment diabetických potravinárskych výrobkov.

Diabetik sa nemusí obmedzovať jednoznačnými zákazmi, mal by však dbať na racionálnu stravu a dôsledne individuálne dodržiavať odporúčania svojho diabetológa. Treba znížiť príjem vysokoenergetickej stravy, do jedálneho lístka zaradiť viac zeleniny.

Ak trpíte cukrovkou a cestujete do zahraničia, uprednostnite také potraviny/jedlá, v ktorých viete odhadnúť obsah sacharidov a ich glykemický index. Nezabúdajte na pravidelné monitorovanie glykémie, najmä ak sa vám, napríklad v dôsledku vycestovania, zmení režim – vtedy by ste mali frekvenciu monitorovania svojej glykémie zvýšiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 357
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 037
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 167
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 596
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 388
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 116
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 799
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 354
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu