Príčin ich vzniku je viacero, často za nimi stojí nedostatok niektorých vitamínov, napríklad vitamínov skupiny B, najmä B2 – riboflavínu, ale aj vitamínov A, C či niektorých minerálov, napríklad železa. Kútiky môžu byť aj signálom oslabeného imunitného systému, a môžu sa vytvoriť napríklad aj po liečbe antibiotikami.
Aj preto sa pri antibiotickej liečbe odporúča užívať probiotiká, ktoré pomáhajú obnovovať črevnú mikroflóru, a tak aj posilňovať imunitu. Probiotiká však neužívajte súčasne s antibiotickým liekom, ale s odstupom dvoch-troch hodín.
Niekedy sa bolestivé trhlinky v kútikoch môžu sekundárne infikovať kvasinkami alebo streptokokmi či stafylokokmi. V prípade streptokokovej infekcie sa vytvoria pľuzgieriky, ktoré sú pokryté medovožltými chrastami. V dôsledku infekcie kútikov stafylokokmi zasa vzniknú hnisavé pľuzgieriky so zelenkastým obsahom.
Nepríjemné kútiky sa liečia symptomaticky; na lokálne ošetrenie môžete použiť napríklad dusičnan strieborný alebo roztok s obsahom tea tree oleja, prípadne alkoholu.
Celkovo je vhodné posilniť imunitu a krátkodobo môžete užívať zvýšené dávky vitamínov skupiny B, a tiež vitamín C. Vitamíny skupiny B si môžete prirodzenou cestou dopĺňať v potrave. Veľa „béčok” je napríklad v pivovarských sušených, ale i v čerstvých kvasniciach, v obilných klíčkoch, sezamových semenách, ovsených vločkách, fazuli, vitamíny skupiny B obsahujú aj orechy, huby, pečeň, ryby, vajcia, mliečne výrobky a pod. Ak vám kútiky napriek ošetrovaniu v priebehu siedmich až desiatich dní nezmiznú, navštívte lekára.