SME

Mokrá postieľka deti stresuje, nečakajte, kým z problému vyrastú

Na Slovensku trpí enurézou – nočným pomočovaním až okolo 45 000 detí. Nečakajte, že tento problém s vekom zmizne, ak má dieťa viac ako päť rokov a v noci sa pomočuje, navštívte pediatra.

(Zdroj: Fotolia)

Deti, ktoré sa v noci pomočujú, trpia veľkým stresom jednak z toho, že sa ráno opäť zobudia v mokrej postieľke, a obávajú sa aj reakcií rodičov či výsmechu iných detí, ak sa im „nehoda“ prihodí napríklad v materskej škole pri poobednom spánku. Dôsledkom je často znížené sebavedomie dieťaťa, pocity menejcennosti až depresie a takéto deti často trpia aj sociálnou izoláciou, keďže rodičia ich vzhľadom na problém s enurézou často neposielajú napríklad do školy v prírode či na školský výlet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa nedávneho prieskumu tak urobilo takmer 80 % mamičiek, ktorých dieťa trpí nočným pomočovaním. A až okolo 40 % matiek v prieskume vyjadrilo názor, že nepovažujú za potrebné ísť s dieťaťom, ktoré sa pomočuje, k pediatrovi. Rodičia by však nemali čakať, že deti z problému vyrastú, hoci enuréza môže s pribúdajúcimi rokmi ustupovať. K spontánnemu vymiznutiu problému však dochádza len asi u 15 % detí, u dvoch percent tento problém dokonca pretrváva aj v dospelosti.

SkryťVypnúť reklamu

Navštívte pediatra

Podľa odborníkov by sme tento problém rozhodne nemali podceňovať a mali by sme navštíviť s dieťaťom lekára, pretože za ťažkosťami s pomočovaním môžu stáť aj fyziologické príčiny, napríklad zápaly alebo rôzne anomálie vylučovacieho traktu, čo však odhalí až lekárske vyšetrenie. Na základe jeho výsledkov lekár určí postup liečby, často je to dodržiavanie režimových opatrení.

Ich základom je správny pitný režim u dieťaťa – tekutiny by malo prijímať najmä dopoludnia, poobede by sa príjem tekutín mal postupne znižovať a aspoň dve hodiny pred spánkom by už dieťa piť nemalo. Rodič by mal dohliadnuť aj na správny režim močenia u dieťaťa, na pravidelný a dostatočný spánok, mal by dieťa správne motivovať a podporovať ho, nie karhať a trestať.

SkryťVypnúť reklamu

Správny režim močenia

Spočíva v pravidelnom a riadnom močení cez deň po 2 – 3 hodinách, rodič by mal dohliadnuť na to, aby sa dieťa úplne vymočilo tesne pred spánkom a mal by zaznamenávať aj ťažkosti a problémy pri močení a oboznámiť s nimi lekára. Mnohé matky počas spánku dieťa budia, aby sa išlo vycikať, často v prvej tretine po zhruba troch hodinách od zaspatia – vo fáze hlbokého spánku.

Tento postup je však pre dieťa veľmi unavujúci. Dieťaťu sa naruší spánkový cyklus a pravidelné prerušovanie práve v prvej tretine spánku môže viesť k výraznému narušeniu jeho biorytmu. To sa negatívne prejaví aj na jeho pozornosti, výkonnosti a celkovej pohode počas dňa. Aj preto je lepšie dôkladné dodržiavanie režimových opatrení a zabezpečenie kvalitného spánku počas noci, ktorý je pre zdravý vývoj dieťaťa veľmi potrebný a dôležitý.

SkryťVypnúť reklamu

Ako na to

Dieťa by malo chodiť spávať v rovnakom čase, malo by mať vlastnú postieľku s ľahkou prikrývkou. Pred tým, ako dieťa uložíte spať, izbu dobre vyvetrajte. Podľa odborníkov je vhodnejšie použiť gumenú podložku pod plachtu, dieťaťu by ste nemali dávať plienku.

Zabezpečte, aby sa dieťa pre spánkom nerozrušovalo, aby sa venovalo len pokojným aktivitám, vyhýbajte sa aj stresujúcim situáciám, ako sú rodinné hádky, sledovanie televízie a pod. Nezabúdajte, že problém s pomočovaním, nie je problémom výchovy, nie je prejavom vzdoru dieťaťa. Spúšťacím faktorom nočného pomočovania však môže byť zlá a stresujúca situácia v rodine. Ak režimové opatrenia nie sú postačujúce, lekár zváži medikamentóznu liečbu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 416
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 105
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 766
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 437
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 145
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 889
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 215
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu