
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Ako to odlíšiť?
Fakt, že trasenie rúk nevyhnutne patrí k starobe, je nezmysel. Nemusí. A tiež nie každé trasenie rúk možno označiť za starecký alebo krajšie povedané esenciálny tras. Môže ísť aj o začínajúcu sa Parkinsonovu chorobu. Preto je dôležité vedieť ich rozlíšiť.
„Príbuzní starších ľudí často podceňujú prvé príznaky tohto ochorenia a mylne sa domnievajú, že bolesti svalstva a neskôr tras alebo stuhnutosť sú v ich veku normálne,“ hovorí neurológ MUDr. Juraj Vyletelka zo žilinskej nemocnice.
Parkinsonova choroba sa často môže zamieňať za iné zdravotné stavy obmedzujúce pohyblivosť starších ľudí. Správna diagnóza je preto nevyhnutná pre stanovenie účinnej liečby a pri prvom podozrení treba postihnutého podrobiť lekárskemu vyšetreniu.
Skoré ťažkosti pacientov sú spravidla nešpecifické - bolesti svalstva, strata výkonnosti, únava, poruchy spánku. Hlavné príznaky sa obyčajne objavujú po mesiacoch až rokoch trvania choroby.
Podľa odhadov je na Slovensku približne 8000 parkinsonikov, pričom viac ako polovica nie je diagnostikovaná. Priemerný vek nástupu ochorenia je 65. rok, výnimočne sa objavuje pred 40-tym rokom života. Parkinsonova choroba je stále poddiagnostikovaná, najmä u starších ľudí.
Parkinsonova choroba patrí medzi tie neurodegeneratívne ochorenia, ktoré sa nedajú vyliečiť. Dá sa však úspešne spomaliť a zlepšiť tak kvalitu života.
Ako sa dá potlačiť senilný tras? Vypite si
Na otázku, čo robiť proti stareckému traseniu rúk, sa neurológ z ružinovskej nemocnice MUDr. František Cibulčík uškrnul: „Nerád to tu na Slovensku ako lekár hovorím, ale najlepším receptom na trasenie rúk je dať si trocha alkoholu. Dve-tri deci dobrého vínka alebo malý štamperlík. Alkohol je v tomto prípade najlepším sedatívom.“
Prevencia proti Parkinsonovej chorobe takisto nie je možná, riziko sa však zmenšuje u fajčiarov a náruživých konzumentov čiernej kávy. Neurológ Juraj Vyletelka nám to však tiež priznal s istým váhaním: „Nechcem robiť týmto drogám pozitívnu reklamu, fakt je však, že štúdie potvrdili, že výskyt Parkinsonovej choroby je u fajčiarov nižší.“
(uj)