SME

Preháňadlá môžu narobiť viac škody ako osohu

Dôsledkom diétnych chýb, ktorých sa mnohí dopúšťajú práve počas sviatkov, môžu byť aj problémy so zápchou. Ak však chcete siahnuť po preháňadlách, poraďte sa najprv s lekárom.

(Zdroj: Fotolia)

Najmä pri dlhodobom užívaní laxatív – preháňadiel totiž hrozí, že dôsledkom bude ešte úpornejšia zápcha. A kedy hovoríme o zápche? Ak máte stolicu menej ako trikrát do týždňa, ak má tvrdú konzistenciu a ak aj po návšteve toalety máte pocit neúplného vyprázdnenia. K symptómom zápchy patrí aj pocit nepohodlia v bruchu ako dôsledok nahromadenia plynov, objaviť sa môže aj povlak na jazyku, bolesti hlavy, zápach z úst a vyrážky na pokožke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zápchu lekári obvykle považujú za príznak, nie za samostatné ochorenie. Zvyčajne súvisí s chybami v stravovaní a životospráve – napríklad konzumáciou potravy s malým obsahom vlákniny a pod., nedostatočného príjmu tekutín a nedostatku pohybu. Zápcha sa však môže objavovať aj pri niektorých ochoreniach, napríklad pri cukrovke, poruchách funkcie štítnej žľazy, prištítnych teliesok, hypofýzy, pri niektorých neurologických ochoreniach, komplikovaných hemoroidoch, poruchách látkovej premeny, niekedy aj pri psychických poruchách a pod.

SkryťVypnúť reklamu

Akútna a chronická

Podľa priebehu odlišujú odborníci akútnu zápchu, ktorá vznikla náhle a chronickú zápchu. Ak vás zápcha potrápi iba občas, nemusí to hneď znamenať závažný problém, často je dôsledkom spomínaných diétnych chýb a tento problém sa môže objaviť aj u tých, čo inak ťažkosti s vyprázdňovaním nemajú.

Za akútnou zápchou v mnohých prípadoch stojí vybočenie z bežných stravovacích zvyklostí, čo sa často deje práve počas sviatkov alebo napríklad aj pri cestovaní. Zápcha môže vznikať aj v dôsledku neprirodzeného potláčania tzv. defekačného reflexu a odkladania návštevy toalety pre rôzne príčiny, pre nedostupnosť toalety za istých okolností a pod.

Pohyb je dôležitý

Zápcha je previazaná aj so syndrómom lenivého čreva, keď je znížená motilita – hybnosť hrubého a niekedy aj tenkého čreva. Tento problém často trápi mladé ženy. Podľa gastroenterológov je najčastejšie príčinou poškodenie nervovej pletene v črevnej stene. Toto poškodenie môže byť dôsledkom dlhodobého a častého užívania niektorých dráždivých preháňadiel.

SkryťVypnúť reklamu

Za vznikom zápchy môže stáť aj užívanie niektorých liekov, a významným rizikovým faktorom je sedavý spôsob života. Zápcha je častým problémom seniorov, u ktorých dochádza k zanedbávaniu pitného režimu aj pre slabnúci pocit smädu a nemajú dostatok pohybu (napríklad pacienti pripútaní na lôžko), ktorý je veľmi dôležitý pre stimuláciu a správnu hybnosť čreva, môže však ísť aj o cievne či neurologicky podmienené poruchy tejto hybnosti.

Treba ešte upozorniť, že ak sa zápcha objaví náhle a sprevádza ju úbytok hmotnosti a prítomnosť krvi v stolici, návštevu lekára rozhodne neodkladajte, príznaky môžu signalizovať aj prítomnosť nádorového ochorenia hrubého čreva.

Preháňadlá sú rôzne

Pri zápche mnohí často najprv siahnu po preháňadlách. Ich dlhodobé používanie – a to aj prírodných, je rizikové a lekári pred ním varujú. V konečnom dôsledku môže viesť opätovne k vzniku zápchy a aj iných problémov. Vznikne tak začarovaný kruh, ktorý je ťažké prelomiť.

SkryťVypnúť reklamu

Preto sa o používaní preháňadiel poraďte s lekárom, ten zváži váš celkový zdravotný stav, vek i dĺžku trvania zápchy, ako napríklad aj to, aké iné lieky užívate. Preháňadlá môžu znižovať aj účinok liekov a napríklad aj perorálne užívanej hormonálnej antikoncepcie.

Konzultovať užívanie preháňadiel s lekárom platí zvlášť prísne pre tehotné a dojčiace ženy, nehovoriac o pacientoch napríklad s Crohnovou chorobou – v takých prípadoch musí užívanie preháňadiel výlučne odsúhlasiť lekár. Podľa odborníkov by vhodný prostriedok na zápchu nemal spôsobovať žiadne kŕče, hnačky, nemal by mať nežiaduce účinky, musí byť bezpečný pre deti, tehotné ženy, seniorov a nesmie účinkovať mimo čreva, viesť k návyku a následnému zleniveniu čreva.

Na chudnutie s preháňadlami zabudnite

Spôsobov, ako docieliť zníženie hmotnosti je množstvo, mnohé sú bizarné a vyslovene zdraviu škodlivé, až život ohrozujúce. Niektoré dievčatá a aj ženy v domnení, že rýchlo zhodia hoci aj pár dekagramov, siahnu po preháňadlách, neuvedomujú si však, že takýmto spôsobom „schudnú“ v dôsledku odvodnenia. Navyše takto môžu svoj organizmus ochudobňovať aj o dôležité minerály a vitamíny.

SkryťVypnúť reklamu

Gastroenterológovia jednoznačne varujú pred nadužívaním akýchkoľvek preháňadiel, najmä tých, ktoré sú založené na chemickom ovplyvňovaní hybnosti čreva, povedú v konečnom dôsledku k rozvratu, a tak nebude možný návrat k pôvodnému vzorcu správania čreva.

Ak už potrebujete siahnuť po preháňadle, krátkodobým riešením môže byť napríklad laktulóza, ktorá podporuje množenie probiotických baktérií v čreve, laxatíva, ktoré zvyšujú objem obsahu čreva alebo glycerínové čípky a pod. Najlepšie však urobíte, ak vhodným spôsobom zmeníte svoju životosprávu.

Črevná sprcha nie je riešenie

Už v staroveku ľudia verili, že zvyšky v črevách môžu „otráviť“ krv, a následne aj celé telo, a tak podstupovali výplachy čriev, aby tomuto predchádzali. Lekári však upozorňujú, že ľudské telo je konštituované tak, že orgánové systémy, a tak aj tráviaci systém je schopný samostatne vykonávať všetky funkcie.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa niektorých lekárov sa nepotvrdili ani preventívne, a ani liečebné účinky črevnej sprchy, táto metóda sa neodporúča ani pri dlhotrvajúcej zápche. Riziká, ktoré sa s črevnou sprchou spájajú, sú napríklad prenos infekcie – ak sa nepoužije sterilný jednorazový materiál, alebo môže dôjsť k poraneniu análneho kanála a môže sa tiež narušiť hospodárenie s vodou a minerálmi.

Rizikom môžu byť aj pridané preháňadlá a akékoľvek prírodné či syntetické doplnkové látky. Tejto metóde by sa určite mali vyhnúť napríklad ľudia s ochoreniami srdca, obličiek alebo pečene.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 65 473
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 174
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 773
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 705
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 172
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 009
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 161
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu