SME

Vírusy či baktérie? Odhaľte pôvodcu svojho ochorenia

Rôzne vírusové infekcie sa opäť hlásia o slovo, čakárne sa plnia a tí, čo sa k lekárovi vybrali „iba“ s virózou si z čakárne môžu odniesť suvenír v podobe bakteriálnej infekcie.

(Zdroj: Fotolia)

Mnohí všeobecní lekári by zvlášť v čase chrípkovej epidémie uvítali, ak by pacienti s bežnou chrípkou či inou vírusovou infekciou – ktorú i tak nemožno liečiť inak ako symptomaticky, ostali radšej doma a ochorenie vyležali, a k lekárovi sa vybrali až vtedy, ak sa ich stav po dvoch-troch dňoch domácej liečby nezlepší.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najmä počas zimných mesiacov, v čase zvýšeného výskytu chrípkových a rôznych iných vírusových ochorení, sa zvyknú pripomínať riziká nadužívania antibiotík v podobe rezistencie baktérií.

SkryťVypnúť reklamu

Neraz sa už poukazovalo na to, že antibiotiká užívame v príliš veľkých množstvách a často zbytočne, pretože antibiotiká sú lieky, ktoré nedokážu zlikvidovať vírusy, ale len baktérie, takže pri liečbe ochorení, ktoré spôsobili vírusy, sú neúčinné. Pacientovi môžu dokonca aj uškodiť, pretože antibiotiká ničia citlivú črevnú mikroflóru, čím sa narúša slizničná črevná imunita, ktoré je veľmi dôležitou súčasťou celkového imunitného systému.

Väčšina je vírusových

Lekári upozorňujú, že pôvodcami až 80 – 90 % rôznych infekčných ochorení, ktoré sa rozmáhajú v zimnom období, sú vírusy a nie baktérie. Ak si predstavíme, že sa človek s prechladnutím, chrípkou či iným vírusovým infekčným ochorením vyberie k lekárovi, ten mu v prípade, že ide o bežné vírusové ochorenie, vo väčšine prípadov i tak odporučí spomínanú symptomatickú liečbu, ktorú možno zvládnuť pomocou voľnopredajných prípravkov.

SkryťVypnúť reklamu

Pre pacienta však môže byť v takom prípade návšteva lekára aj rizikom. V čakárni plnej chorých ľudí môže„chytiť“ aj nejakú bakteriálnu infekciu, čo jeho zdravotný stav skomplikuje, a potom už naozaj bude namieste liečba antibiotikami.

Všeobecný lekár Peter Lipták zo Slovenskej spoločnosti všeobecných praktických lekárov preto v prípade, že ide o bežné ochorenie, ktoré spôsobili len vírusy, odporúča začať najprv s domácou liečbou, keď sa liečia príznaky. Ak sa vám stav po dvoch-troch dňoch nezlepší, ba ešte sa aj zhoršuje, návštevu lekára rozhodne neodkladajte.

Rozhoduje bielkovina

V súčasnosti je možné veľmi jednoduchým testom rozlíšiť, či ide o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu a na základe toho zvoliť vhodnú liečbu. Všeobecný lekár Peter Lipták vysvetľuje, že ide o tzv. semikvantitatívne stanovenie koncentrácie C-reaktívneho proteínu (CRP) v krvi.

SkryťVypnúť reklamu

„Podľa obsahu tejto bielkoviny v krvi sme schopní pomerne presne rozlíšiť medzi bakteriálnym alebo iným, najčastejšie vírusovým pôvodom ochorenia. Kým prvý spĺňa podmienky pre nasadenie antibiotík, v druhom väčšinou stačí ochorenie vyležať a vyliečiť sa bežne dostupnými prostriedkami,“ hovorí lekár.

Čo je CRP

Skratka je označenie pre C-reaktívny proteín, a je to bielkovina, ktorá sa tvorí v pečeni a jej hladina v krvi výrazne stúpa pri bakteriálnom zápalovom procese. Bežná koncentrácia tohto proteínu v sére je nízka – 0 – 7 mg/l, pri bakteriálnej infekcii sa počas 12 hodín výrazne zvýši, hladina 10 – 30 mg/l signalizuje, že v tele je pravdepodobne prítomný zápal.

Výrazne zvýšená hladina nad 30 mg/ l jednoznačne potvrdzuje, že zápal v tele je, a v takom prípade by ste neodkladne mali navštíviť lekára, ktorý posúdi váš zdravotný stav a podľa uváženia vám nasadí antibiotickú liečbu.

Kedy ho zaplatia poisťovne

Prístroje na určovanie CRP majú v ambulanciách niektorí všeobecní i detskí lekári, nie je to však pravidlo. Na vyšetrenie je potrebná iba kvapka krvi z bruška prsta pacienta. Deťom vyšetrenie uhrádzajú všetky zdravotné poisťovne, dospelým iba poisťovňa Union (ide o nadštandardné zazmluvnené vyšetrenie).

Poistenci ostatných zdravotných poisťovní si vyšetrenie musia zaplatiť. V ambulancii všeobecného lekára (samozrejme, ak má prístroj na testovanie CRP) vás podľa slov Petra Liptáka bude test stáť v priemere 5 – 6 eur.

Otestovať sa môžete aj doma

Výhodou je, že takýto test si môžete urobiť aj v pohodlí svojho domova a ušetriť si tak cestu k lekárovi. Domáce CRP testy kúpite v lekárni, jedno balenie s dvoma testovacími sadami vás bude stáť okolo 11 eur. Tieto testy sú spoľahlivé, postup jednoduchý, treba ho však dodržať a lekár upozorňuje, že testy by ste mali skladovať pri teplote v rozmedzí 4 – 30 ºC, inak by sa mohli znehodnotiť.

Dodržať treba aj čas odčítania výsledku – päť minút, po siedmich minútach je výsledok v dôsledku chemických reakcií, ktoré prebiehajú, irelevantný. Peter Lipták zdôrazňuje, že aj v prípade, že ste použili CRP test pre domáce použitie a na základe výsledku ste zvolili samoliečbu, potrebné je venovať pozornosť priebehu ochorenia. „Ak v prípade výsledku upozornenia na vírusové ochorenie v prvých dňoch príznaky zdravotných ťažkostí nevymiznú, je nutné navštíviť lekára, zdôrazňuje Peter Lipták.

Liečba symptómov

Ak sa vám teda u lekára či pri domácom teste potvrdí, že vašu chorobu spôsobili vírusy, liečba bude symptomatická. Zvlášť pri chrípke je dôležité ochorenie vyležať, a ak vám aj klesne horúčka, nie je to signál, že môžete utekať do práce.

Vírusy totiž napádajú aj riasinkový respiračný epitel horných dýchacích ciest, ktorý ničia, a tak je oveľa zraniteľnejší a náchylnejší stať sa vhodným prostredím, kde sa môžu usadiť baktérie. Dôsledkom tak môže byť pridružená bakteriálne infekcia a následne ochorenia ako napríklad bronchitída, zápaly prínosových dutín, stredného ucha alebo zápal pľúc.

Symptomatická liečba je teda liečba príznakov ochorenia, napríklad užívaním liekov proti kašľu, horúčke, nosových kvapiek alebo sprejov, a veľmi dôležitý je dostatočný prísun tekutín, pretože najmä pri horúčke hrozí dehydratácia organizmu, pri ktorej sa oslabuje účinok podporných liekov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  2. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  3. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  6. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  8. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  1. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  2. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  3. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  4. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  5. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  6. V púpave je všetko, čo potrebujete
  7. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  8. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 219
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 565
  3. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 7 793
  4. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 961
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 5 494
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 566
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete 3 323
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 2 618
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu