Je to možné, ale len za predpokladu, že pacient o týchto možnostiach vie a využíva ich. Aj preto sme sa lúčili s dobrým pocitom s klinickým onkológom MUDr. Tiborom Csókom, s ktorým sme sa rozprávali o nových možnostiach liečby rakoviny.
Čo je nové v oficiálnej liečbe rakoviny?
Onkológia je najrýchlejšie sa rozvíjajúca oblasť modernej medicíny. Veľmi rád využívam nové metódy, ak sú splnené odborné podmienky na ich aplikácie, totiž nielen účinne dopĺňajú chemoterapiu a hormonálnu terapiu, ale majú menej vedľajších účinkov, a tie sú dokonca relatívne miernejšie.
Onkológovia majú k dispozícii aktuálne informácie o nových terapeutických odporúčaniach, a závisí len od nich, či v súlade s administratívnymi aspektmi zabezpečia modernú liečbu, alebo nie. Môžem povedať, že v tejto otázke sa tešíme plnej podpore štátneho zdravotného aparátu. Krédom modernej liečby rakoviny sa teda stala liečebná prax na vysokej úrovni, šitá na mieru, ktorá komplexne spája chemoterapiu alebo hormonálnu liečbu a cielené biologické terapie.
Týmito modernými technikami – a to nepreháňam – sa zdvojnásobil priemerný čas prežitia onkologických pacientov v pokročilom štádiu s metastázami a zvýšila sa kvalita ich života, ako napríklad v prípade posledného štádia karcinómu hrubého čreva a konečníka. To je, samozrejme, aj pre lekára-onkológa fantastický pocit!
Nepochybne, nie je jedno, kto ako dlho žije, kto, kedy a ako, s akou kvalitou života opúšťa tento svet...
To je nesmierne dôležité. Preto som zástancom tzv. integratívnej onkológie, lebo má k pacientovi humánny prístup, kladie veľký dôraz na regeneráciu tela, so všetkými možnými prostriedkami podporuje pacienta. V určitých oblastiach podporuje oficiálnu medicínu.