Zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi – ktorej sa obávame kvôli riziku aterosklerózy, môžu pomôcť ustrážiť fytosteroly. Tieto látky sa nachádzajú napríklad v rastlinných olejoch a pomáhajú znižovať celkový a aj LDL cholesterol v krvi tým, že bránia vstrebávaniu cholesterolu z potravy i vstrebávaniu telu vlastného cholesterolu, ktorý sa prostredníctvom žlče vylučuje do tenkého čreva.
Fytostreroly i cholesterol patria do „rodiny“ sterolov, látok, ktoré sú súčasťou tukovej zložky tkanív. Najznámejším sterolom je cholesterol – túto látku jednak produkuje naša pečeň, ale prijímame ho aj v potrave. Cholesterol je jeden, „dobrým“ alebo „zlým“ sa stáva až v našej krvi. Táto tuková látka sa totiž naviaže na bielkovinový nosič a vzniknú tzv. lipoproteíny, ktoré potom v závislosti od hustoty a elektrického náboja označujeme buď ako LDL alebo HDL cholesterol.
Medzi spomínané steroly patria aj fytosteroly – zložky rastlinných tukov. Nájdeme ich napríklad v rastlinných olejoch, orechoch, semenách, olivách, sóji a pod. „Ich užitočnou vlastnosťou je, že dokážu znížiť hladinu svojho príbuzného – cholesterolu,“ vysvetľuje doc. MUDr. Iveta Vaverková zo Združenia pre zdravie a výživu.
„Cholesterol sa dostáva do krvi cez steny tenkého čreva naviazaný na tzv. micely. Fytosteroly, ktoré majú podobnú štruktúru ako cholesterol, sa dokážu naviazať na micely skôr a zabránia mu prejsť z tenkého čreva do krvného obehu, takže cholesterol sa z tela vyplaví,“ dodáva lekárka.
Podľa odborníčky majú tieto látky antioxidačné účinky a do určitej miery pomáhajú aj odbúravať cholesterol. Prijímať fytosteroly je najlepšie v rastlinnej potrave, avšak na druhej strane treba mať príjem rastlinných olejov, orechov, semien či sóje pod kontrolou a nepreháňať to s nimi.
Na druhej strane sa fytosteroly – avšak v menších množstvách, nachádzajú aj v ovocí a zelenine, takže ak by ste chceli prijať odporúčané 2 gramy fytosterolov denne, museli by ste zjesť asi 425 paradajok, 210 mrkiev alebo 150 jabĺk. Jednou z možností sú napríklad funkčné potraviny obohatené o fytosteroly, ale „najlepším spôsobom, ako si upravíte a udržíte zdravú hladinu cholesterolu je pestrá a vyvážená strava. Lieky by mali prísť na rad až vtedy, keď úprava stravovania a pravidelný pohyb nestačia,“ prízvukuje MUDr. Iveta Vaverková.